Kaveri, jolla oli mielestään hyvät tiedoy ATK-alalta sanoi että muutamassa minuutissa langattoman yhteyden tietokoneeseen voi asentaa.
Ei hänellä tietenkään ollut aikaa asentaa sitä koneelleni. Toinen juttu on sitten langattoman häiriöttömyys.
Mielelläni kaapeliyhteydestä luopuisin.
Ei hänellä tietenkään ollut aikaa asentaa sitä koneelleni. Toinen juttu on sitten langattoman häiriöttömyys.
Mielelläni kaapeliyhteydestä luopuisin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tuo on helppo ja yleinen tapa. Minulla on tabletissani langaton laajakaista, joka syntyy sim-kortilla. Käytössäni on 500megan huippuliittymä, jonkalainen löytyy operaattoreilta alta 20 euron. Itselläni on hinta 13 euroa kun omistan myös rajattoman kännykkäyhteyden ym.
Ei tuollaista yhteyttä kuka tahansa ja milloin tahansa asenna. Kun aikanaan kokeilin langatonta läppärissä, oli tulos onnettoman huono, enää ei.
Vaikuttaa aika haastavalta. ATK-alalla ammatikseen työskentelevät lasentakoot sen langattoman. Tuntuisi enemmän nykytekniikaltakin.
Mitään haastavuutta ei ole. Työnnetään sim-kortti paikalleen ja aktivoidaan se toimimaan.
Onhan palstalla alan ammattilainen,tai ex-sellainenen,luulisi osaavan auttaa.
Langaton yhteys (Wlan) tarkoittaa tietokoneen ja modeemin välistä yhteyttä, eli modeemiin saakka tulee kaapeliyhteys operaattorilta. Jotkin modeemit sisältävät reitittimen, jossa on usein myös langaton yhteys (Wlan). Langaton yhteys (Wlan) tarvitsee myös tietokoneeseen vastaavan ominaisuuden. Kaikissa vanhoissa pöytäkoneissa sellaista ei ole.
Mutta jos kaapeliyhteydestä haluaa kokonaan eroon, niin silloin kysymyksessä on mobiiliyhteys suoraan operaattorille. Jokaisessa kännykässä tällainen yhteys on, mutta siinä ei välttämättä ole datayhteyttä kuin vain nimeksi eli hyvin hidas yhteys. Lisää maksamalla saa kännykkäyhteyteenkin lisää nopeutta ja sen hinnan saa tietää operraattoriltaan. Nykyisissä älykännyköissä on mahdollista käyttää kännykkää tietokoneen "mokkulana", jolloin ei tarvitse erillistä "mokkulaa" tai "nettitikkua" sim -kortteineen.
Tuolla edellä jo kerrottiinkin miten erillisen mobiiliyhteyden saa sim -kortin ja sopivan liittymän kautta toimimaan.
Kannattaa ensi sijassa ottaa yhteyttä omaan operaattoriinsa ja selittää yhteystarpeensa heille. Eri operaattoreilla on hiukan erilaiset käytännöt ja hinnat, siksi heiltä kannattaa näitä asioita kysellä.
Voi hyvä tavaton..........
Eskon puumerkki.
Miten tältä ja muilta vastaavilta olisi paras suojautua ?
https://www.viestintavirasto.fi/kyberturvallisuus/tietoturvanyt/2016/03/ttn201604010712.html
Juuri tuolta voi suojautua pukeutumalla vasta tänään eli välttää 1.4 pukemasta liian älykkäitä vaatteita (koskee myös älykkäiden vaatteita).
Akanukko. Tattista kun kerroit näille mitä tarkoittaa langaton yhteys. Ei kaikki tajua ettei mobiililaajakaistaa sanota langattomaksi yhteydeksi.
Tuo aloittajan teksti vaikuttaa kompa -hommalta. Ehkäpä tarkoituksella siinä puhutaan ristikkäin asioista, että joku sitten neuvoisi väärin.
Ja neuvojahan tulikin, ehkä osa aloittajan toimesta, kun kukaan muu ei halunnut ottaa kantaa, kunnes aloittaja tai joku muu, "keksi", että katotaan nyt, josko AkanUkko tarttusi syöttiin. Vaan mites kävikään. Kun aloitusviestistä ei saanut selvää, että mitä aloittaja tahtoi, niin AkanUkolta tulikin melko tyhjentävä vastaus. Se ei tietenkään tietämättömille kokonaisuudessaan auennut, mutta ei tarvinnutkaan kuin siltä osin, että tuollaisissa tapauksissa on syytä kysyä omalta operaattoriltaan. Niinhän tietenkin jokainen tekeekin, paitsi tällaisessa vedätyksessä.
"...AkanUkolta tulikin melko tyhjentävä vastaus. "
Niin,mihin ?? Ei ainakaan kysymykseen "Miten langaton yhteys asennetaan?"
Kun savolainen puhuu......
Kyllä ap kysyi asiaa ensin operaattoriltaan, tosi tumpelo kun on, se neuvo olisi pitänyt nauhoittaa mielestään niin vaikeasti ohjeistettu.
Pyysin ATK-alalla työskentelevältä tietoa toisessa yhteydessä myös tuosta"10" lataamisesta. Sanoi ettet tarvi sitä.
Oletko savolainen?
Olen syntynyt ja SA-Int-ikään asti elänyt ja kasvanut Kallaveden latvavesillä. Miten päädyit savolaisgenreeni?
En sinulta kysynyt, vaan "tsjam" oli kysymykseni kohde.