Hei
YT -viikate heilui mun nykyisessä työpaikassa ja pitäisi keksiä uusi työmaa. Mieleen tuli metsäkoneenkuljettaja. Ymmärtääkseni työtunteja tulee paljon ainakin paikkapaikoin. Olen tottunut pitkiin työvuoroihin nykyisessä työssäni joten se ei ole ongelma, mutta kuinka pitkä on keskiverto työpäivä kuljettajalla?
Mulla on vähän ristiriitaista tietoa heidän palkasta. Eli paljonko kuukausiansio on bruttona ja mitä lisiä siihen maksetaan vielä päälle?
Aikuispuolella voi opiskella metsänhoitoa ja erikoistua kuljettajaksi. Se lienee järkevin vaihtoehto suunnata alalle? Tietty oppisopimuksellakin pääsisi, mutta kuinka hyvin alan yrittäjät pystyvät hoitamaan opetuksen ja kuinka paljon he vaativat heti alussa koneen hallitsemista ja huoltoa?
Tämänhetkinen vuosiansio mun nykyisessä työpaikassa on 35-40k €. Ei taida harvesterin kuski päästä samoihin lukemiin vai pääseekö ylikin? Rahasta kysyn koska olen velallinen. Raha ei ole pääasia miksi suunnittelen tätä opinahjoa itselleni, mutta luonnollisesti se on myöskin välttämättömyys että selviää veloista ja pystyisi elämään edes jonkinmoista elämää
Nämä olivat asiallisia kysymyksiä johon toivoisin asiallisia vastauksia. Suomi24 maineen tuntien täällä kyllä on paljon trolleja ja paskanjauhajia, mutta heille en anna mitään arvoa.
Metsäkoneenkuljettaja
6
1622
Vastaukset
- Kuskuski
Olen ollut 20v alalla, tässä vähän tietoa.
Palkka 13-14e/h. Päälle saan lisäksi verottomat kilometrikorvaukset työmatkoista(200-400e/kk) ja ruokarahan. Töitä voisi periaatteessa tehdä vaikka 12h/päivä, mutta teen 8-9h, pitäähän elämässä muutakin olla.- Kfkfkfkf
Millanen on alan näkymä tällä hetkellä? Onko työ kausiluonteista kuten jotkut sanovat? Pystyykö pienyrittäjä palkkaamaan kuskin 365pväksi vuodessa vai paiskitaanko pitkää päivää vain kovimpina talvikuukausina kun taas rospuuttokeleillä otetaan rennommin töiden vähyyden takia?
Jokaisessa työssä on hyvät ja huonot puolet. Haluaisikko sä kertoa mitä hyvää ja mitä huonoa on metsäkoneenkuljettajan työssä? - munduunia
Mahtavaa duunia, palkka on huippua, saa mennä ja tulla miten haluaa työmaalle.
Lisänä urakoitsija ( pomo ) tuo kahvit ja pullat joita on kiva nautiskella kannolla ja kuunnella linnun laulua kevät auringossa.
Huoltoja ja käsiään ei tartte liata, soittaa vaan huolto-ukkoa paikalle, mut jos ei näistä eduista tykkää, ei kannata alalle lähtee.
- Kuskuski
Hyvää on se, että saa olla rauhassa, jos siis siitä tykkää. Jos kahdessa vuorossa on, niin ei ihan miten vaan voi kulkea, mutta jos yhdessä vuorossa, niin sitten saa mennä ja tulla, kuten haluaa. Kahta samanlaista päivää ei ole koskaan.
Huonoa on se, että koneet on koneet on koneita, aina on kaikenlaista ja itsehän ne pääasiassa on korjattava.
Töitä ei millään ole koko vuodeksi, pari kuukautta on lomautusta ollut viimevuosina. - gjrfjhb
www.metsatyo.keskustelu.info
Tuolta löydät oikeita metsäkoneenkuljettajia ja luultavasti oikeita vastauksia - kovvoohommaa
totuus se on toisenlainen tässä on esimerkki minkälaista työ oikein on
https://youtu.be/xuywUEdkvTM
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759512Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872080Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377