Metsäkoneenkuljettaja

Haenkoharvesteriin

Hei

YT -viikate heilui mun nykyisessä työpaikassa ja pitäisi keksiä uusi työmaa. Mieleen tuli metsäkoneenkuljettaja. Ymmärtääkseni työtunteja tulee paljon ainakin paikkapaikoin. Olen tottunut pitkiin työvuoroihin nykyisessä työssäni joten se ei ole ongelma, mutta kuinka pitkä on keskiverto työpäivä kuljettajalla?

Mulla on vähän ristiriitaista tietoa heidän palkasta. Eli paljonko kuukausiansio on bruttona ja mitä lisiä siihen maksetaan vielä päälle?

Aikuispuolella voi opiskella metsänhoitoa ja erikoistua kuljettajaksi. Se lienee järkevin vaihtoehto suunnata alalle? Tietty oppisopimuksellakin pääsisi, mutta kuinka hyvin alan yrittäjät pystyvät hoitamaan opetuksen ja kuinka paljon he vaativat heti alussa koneen hallitsemista ja huoltoa?

Tämänhetkinen vuosiansio mun nykyisessä työpaikassa on 35-40k €. Ei taida harvesterin kuski päästä samoihin lukemiin vai pääseekö ylikin? Rahasta kysyn koska olen velallinen. Raha ei ole pääasia miksi suunnittelen tätä opinahjoa itselleni, mutta luonnollisesti se on myöskin välttämättömyys että selviää veloista ja pystyisi elämään edes jonkinmoista elämää

Nämä olivat asiallisia kysymyksiä johon toivoisin asiallisia vastauksia. Suomi24 maineen tuntien täällä kyllä on paljon trolleja ja paskanjauhajia, mutta heille en anna mitään arvoa.

6

1514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuskuski

      Olen ollut 20v alalla, tässä vähän tietoa.
      Palkka 13-14e/h. Päälle saan lisäksi verottomat kilometrikorvaukset työmatkoista(200-400e/kk) ja ruokarahan. Töitä voisi periaatteessa tehdä vaikka 12h/päivä, mutta teen 8-9h, pitäähän elämässä muutakin olla.

      • Kfkfkfkf

        Millanen on alan näkymä tällä hetkellä? Onko työ kausiluonteista kuten jotkut sanovat? Pystyykö pienyrittäjä palkkaamaan kuskin 365pväksi vuodessa vai paiskitaanko pitkää päivää vain kovimpina talvikuukausina kun taas rospuuttokeleillä otetaan rennommin töiden vähyyden takia?

        Jokaisessa työssä on hyvät ja huonot puolet. Haluaisikko sä kertoa mitä hyvää ja mitä huonoa on metsäkoneenkuljettajan työssä?


      • munduunia

        Mahtavaa duunia, palkka on huippua, saa mennä ja tulla miten haluaa työmaalle.

        Lisänä urakoitsija ( pomo ) tuo kahvit ja pullat joita on kiva nautiskella kannolla ja kuunnella linnun laulua kevät auringossa.

        Huoltoja ja käsiään ei tartte liata, soittaa vaan huolto-ukkoa paikalle, mut jos ei näistä eduista tykkää, ei kannata alalle lähtee.


    • Kuskuski

      Hyvää on se, että saa olla rauhassa, jos siis siitä tykkää. Jos kahdessa vuorossa on, niin ei ihan miten vaan voi kulkea, mutta jos yhdessä vuorossa, niin sitten saa mennä ja tulla, kuten haluaa. Kahta samanlaista päivää ei ole koskaan.
      Huonoa on se, että koneet on koneet on koneita, aina on kaikenlaista ja itsehän ne pääasiassa on korjattava.
      Töitä ei millään ole koko vuodeksi, pari kuukautta on lomautusta ollut viimevuosina.

    • gjrfjhb

      www.metsatyo.keskustelu.info

      Tuolta löydät oikeita metsäkoneenkuljettajia ja luultavasti oikeita vastauksia

    • kovvoohommaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5402
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2234
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1780
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      80
      1525
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1478
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1414
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1315
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1237
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1188
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1179
    Aihe