Matkavaatteet

Matkamamma

Millaisia pitkiä housuja käytätte lentomatkoilla? Olen vähän iäkkäämpi, en mikään nuori, joten ei mitään farkkuja, takkikin olisi varmaan oltava lämmin tähän vuodenaikaan, ei lentokentällä viitsi kesätakissa olla.

Kertokaa matkavaatteistanne, kiitos!

9

450

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zxm

      Riippuu minne matka. Jos lämpimään, on kevyttä. Jos on esim Eurooppa tähän vuoden aikaan, melko samaa mitä Suomessa. Ja lennolla on mukavaa, että on mukavat vaatteet pitkillä lennoilla

    • Miiuuu

      Rennot

    • kkäteväemäntä

      Käytän joustavia, rypistymättömiä ja tummia housuja lennolla. Tummia tai mustia sen vuoksi, ettei niissä näy niinkään likatahrat. Otin opiksi kun joskus vaaleisiin housuihin tuli tahra ruokaillessa, niin niissä oli inhottavaa kulkea loppumatka..
      Käytän myös hartiahuivia, joka on kätevä "peitto" lennolla ja mahtuu pieneen tilaan vaikka käsilaukkuun. Iltaisin lomalla voi käyttää takkina jne..

      • Vaippahousuissa

        Mustat toppahousut on hyvät jos sattuu niin, että vaipan imukyky on huono.


      • kkäteväemäntä
        Vaippahousuissa kirjoitti:

        Mustat toppahousut on hyvät jos sattuu niin, että vaipan imukyky on huono.

        Tosi huono idea, hiki tulee väistämättä eikä lämpimässä kohteessakaan tarvita...


      • Miukkunen

        Tuo oli tyhmä vitsi, tuo toppahousujuttu:) Ei kai kukaan ääliö lähde lämpimiin maihin niissä.


    • mekkojahuivi

      Pidän mekkoa, se ei kiristä mistään. Villasukat jalkaan lennon ajaksi. Huivi kuuluu myös minun varusteisiini.

    • puntittaskuun

      Vetoketjupunttiset pitkät housut. Lennon laskun aikana tempasee lahkeet irti ja vot !
      Helleshortsit jo poistuessa koneesta ! Tietysti vain jos matkustaa lämpimään.

    • sukat

      lentosukat jalkaan ja mukavat kiristämättömät vaatteet.Housuissa olis hyvä olla kuminauha ja taskut jos mahdollista.kaulaliina niskankolotuksia varten.Villasukat on mukavat myös matkalla istuessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1031
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      36
      619
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      557
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      532
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      318
      491
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      458
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      441
    Aihe