Miten teen sen Ubuntulla?

On .iso tiedosto Windows10 ja siitä pitäisi tehdä boottaava muistitikku? Onko jotain Rufusin tapaista sovellusta jolla se onnistuisi?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kai Ubuntussakin toimii ja löytyy USB-levykuvan kirjoittaja.
Senkus kirjoittaa "etsi" kohtaan jos sieltä ei muuten löydä. :D

Äänestä

Unetbootin on yksi vaihtoehto. Täytyy asentaa erikseen, löytyy kuitenkin Ubuntun softavalikoimasta. Toinen softa, mikä löytyy jo valmiiksi, niin on Startup Disk Creator, "Käynnistyslevyn luoja".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K.y.s.y.m.y.s kirjoitti:

On .iso tiedosto Windows10 ja siitä pitäisi tehdä boottaava muistitikku? Onko jotain Rufusin tapaista sovellusta jolla se onnistuisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu