Vieraita tulossa tänä iltana. Keskuspölynimurilla paikat putipuhtaaksi ja letku yltää myös länsipuolen terassille asti. Kaunis PPV teki naisten työt ja minä hoidan grillauspuolen.
Vitriini on täynnä CH3CH2OH-tuotteita.
Kauniit ja viisaat lapset on lähetetty mummolaan - ok-taloon totta kai.
Suomen pystykoira vartioi taloa ilmeenkään värähtämättä. Tuntee kyllä auton, kun isäntä palaa etätöistä kotiin.
Aijai, jai, aah, uih. Tämä se on elämää. Sauna päälle hyvissä ajoin ja alakerran jääkaappi täyteen janojuomaa. Kun on tuota rantaviivaakin, vaikka Helsingissä asutaan. Huhhuh.
Vitriini on täynnä CH3CH2OH-tuotteita.
Kauniit ja viisaat lapset on lähetetty mummolaan - ok-taloon totta kai.
Suomen pystykoira vartioi taloa ilmeenkään värähtämättä. Tuntee kyllä auton, kun isäntä palaa etätöistä kotiin.
Aijai, jai, aah, uih. Tämä se on elämää. Sauna päälle hyvissä ajoin ja alakerran jääkaappi täyteen janojuomaa. Kun on tuota rantaviivaakin, vaikka Helsingissä asutaan. Huhhuh.
Vastaukset 28
Vanhimmat
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-2000001149743.html
Kallistahan se on oikeuskuluineen kaikkineen.
Niin, tässähän kyseessä on paritalo eli pahin mahdollinen asumismuoto. Kommuuni mikä kommuuni, vielä huonompi kuin kerrostalo.
Ok-talo tai paritalo. Ongelmana näissä on kosteus- ja homevauriot, joita lähes poikkeuksetta löytyy jo ennen talon valmistumista. Vain retardi ostaa tuollaisen. Toisaalta, jos ei ole varaa laadukkaaseen osakkeeseen palveluiden ääreltä, sitten pitää ostaa homemörskä. Järkevämpää olisi siltikin vaikka tuhnutella vuokralla kuin ostaa homemörskä.
Aika vähissä on kasarmipeijoonan argumentit, kun yrittää verrata asumismuodoista jalointa eli ok-taloa asumismuodosta surkeimpaan eli paritaloon.
Onnetonta. Zero points!
Auts huhhuh! Tämä se on elämää! Jonka voi saavuttaa vain omakotitalossa :D
Juuri näin. Kun ajatteleekin miten rajoitettua elämää kasarmilla vietetään, niin osaa taas arvostaa kaikkea sitä laatua mitä ok-talossa on. Kuten nyt vaikka täydellistä hiljaisuutta, kahden auton autotallia, varaavaa takkaa, omaa pihaa, grillausmahdollisuutta jne jne.
Muistakaapa siellä kerrostalossa, että parvekegrillaaminen on ankarasti kiellettyä!
Auts. Huhhuh! Voiko tuota enään paremmin sanoa! :D
Pihasauna ja palju lämpimänä ja karhu olut jääkylmänä :D
Vain ok-talossa tämäkin nautinto on mahdollista...
Huhhuh! Monessako kasarmissa on mahdollista palju työpäivän jälkeen!
Kannustan teitä, arvon kasarmiveljet, valitsemaan omakotitalo asumismuodoksi. Kyllä täällä kelpaa. Huhhuh
Kappas vaan! Täälläkin palju ja pihasauna lämpimänä. Aijai, kyllä kelpaa :)
Huhhuh! Perjantai iltana meilläkin on tapana juhlia duuniviikon päättymistä ulkosaunalla ja paljulla. Mikä sattuma, että meitä nautiskelijoita on monta tällä palstalla :)
Minulla on ollut jo vuosia tapana perjantaisin lämmittää palju ja pihasauna.
Onnittelut sinullekin hyvästä valinnasta!
Kiitos, samoin sinulle arvon veliseni
Kiitos kiitos! Tap tap onnittelen itseäni hyvästä valinnasta :D
Vain omakotitalossa tällainen nautinto on mahdollista
Teeppä omakotitalo itse. Tai valvo töitä paikanpäällä. Ei tarvii homeesta olla huolissaan. Tarvii vain vähän tietoa. Vastaava mestari on hyvä valitsemaan toimivat yhteistyökumppanit, mutta kaikkiin valvontahommiin ei kukaan ehdi jos ei ole koko ajan raksalla. Ainakin meitin 362m2 keskustatalosta tuli hyvä. Tiedän tarkalleen mitä on minkäkin pinnan alla.
Jykä on oikeassa! Ei se ole mies eikä mikään, jos ei taloa rakenna! Itse rakentamalla saa hyvää laatua
Meidän äiti sanoi, että sellaista miestä ei kannata ottaa joka ei taloa laita. Enkä ottanut vaan otin tosi miehen.
Täällä palju ja rantasauna, aijaijai.
Äitisi oli harvinaisen oikeassa! Kunnon ok-suonikasta pitääkin mieheltä löytyä!
AUH! Kyllä nyt on annettu sellaiset fistitervehdykset kasarmikehveleiden suuntaan että stuppelo jää kirkkaaksi kakkoseksi! HUH!
On pihasaunaa ja paljua ja muuta ylellisyyttä jota vain ok-talossa voi olla. Minäkin onnittelen kaikkia meitä ok-talollisia ja itseäni myös... tap tap... noin! HUH!
Onnittelut sinullekin! Pihasauna on siemensyöksyyn verrattava nautinto :D
Onnea sinulle myös! Totta. Myös nämä kaksi voi yhdistää, mikäli viettää aikaa paljussa kauniin PPV:n kanssa.
Mitenköhän kasarmilla 70-luvun alkuperäisammeessa? Kovin on hiljaista, vai ovatko ammattikoulut tämän viikon vielä lomalla?
Auts! Täällähän pätkitään kassupeijjooneja pataan minkä XO:n nauttimiselta ehditään. Huh huh mikä kohtalo, 100x50cm 60-luvun emaliamme vajaapaineella toimivan suihkun alla ja lämmin pirkka olut saippuatelineessä... Toista se on näin ok-asukilla löytyy sairaalatason suotimilla modernit saunatilat ja kiukaassakin lämpöä toisin kuin se kassun 60c.
Aijaijai on tämä elämää!
AUH! Tuon täytyi sattua! Ja se emaliamme muistuttaa olemassaolollaan joka päivä, kun siinä kyykistellään suihkun alla kassit ammeen pohjaa viistäen ettei vesi roiskuisi ennestään homeiseen suihkuverhoon ja sitä kautta lattialle.
Ja se sauna... tiistaisin klo 14 - 15 joka toinen viikko.
Auuhh aijai! Isku palleaan vyön alle!
Savieinari saunoo joka päivä, aina kun mieli tekee. Mutta en missään nimessä sano sitä pilkkaakseni kasarmikehveleitä, vaikka pallit viistäisivätkin ammeen pohjalla. Sen sijaan toivoisin että hekin pääsisivät nauttimaan omakotitalon nautinnoista. Auuuts aijjai . Kyllä meillä ok-talossa kelpaa köllötellä! Huhh huh! Avataanpas karhu olut
Huhhuh, onko jo liikaakin läimäytelty, AUTS!
En minäkään koskaan pilkkaa kassupeijooneita. Kovalla työllä hekin voisivat päästä ok-taloon. Aijai, jaijaijai huhhuh, että maistuukin hyvältä tämä XO tässä merenrantatontilla Helsingissä sijaitsevan ok-talon rantasaunan terassila! Skool! Hups!
Heh. Auuuts! Rajansa kaikella, myös läimimisellä! :D
Hyvä juttu! Ei tietenkään kassuasukkeja pilkata! Kunniasanalla! Hehhehe :D
Mutta täytyy heitä aina herätellä tajuamaan oma tilansa, ja se miten laadukkaampaa elämä voisi olla esim. Espoon ok-taloalueella. Tai miksei myös ihan syvällä landen rauhassa. Vielä parempi.
Ei muuta kuin hyvää vkl kaikille omistusasukkaille ja vuokra asukkaille tasapuolisesti :)
Tosiaan, mehän kannustamme kasarmikeijoja parempaan suoritukseen. Aivan kuin työttömien kannustaminen karenssilla, ettei tulisi kiusausta maata uunin pankolla, aivan samoin me kannustamme kassukoita muistuttamalla paremmista vaihtoehdoista!
Ajatella, että niin monet tälläkin hetkellä kärsivät kuunnellessaan naapureiden laulavan Mombasaa tahattomassa kaanonissa... kauhea kohtalo.
Savella tosiaan vaalitaan puhtautta, kustannuksista välittämättä
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016040121349679_uu.shtml
Sitten klo 22 jälkeen jo parin vaihtoa harrastamaan ja klo 24 nyrkkitappelua kuten aina ennenkin.