En tiedä hirveesti autoista (käytännössä mitään) mutta ongelma on että joskus tulee auton sisälle aivan hirvee palaneen elektroniikan käry tai vastaava pistävä haju, kaveri meinas että kannen tiiviste vuotaa mutta oljyä ei ole jäähdytysnesteen seassa ja annettiin kunnolla kenkää autolle niin silti sitä hajua ei tullut. Haju tulee satunnaisesti ja tuntuu että se tulee useammin kostealla kelillä. Lämmöt ovat normaalit. Focus 2.0 CHIA vuostimalli 1999 ja mittarilukema 201000km. Ostin auton 2kk sitten.
Kiitokset vastauksista
Mikä Focuksessani on vikana?
11
2094
Vastaukset
- Nekäryää
Ohiajava Tojota?
- jampe82
Ei valitetavasi ole se :) Tänään se haju tuli taas ajoin 5km kotiin ja avasin konepellin eikä haissut yhtään palaneelle auton ollessa käynnissä suoraan ajon jälkeen
- 983745yfh
Lämmityslaitteen puhallin finaalissa?
- jampe82
Tuleeko lämmityslaitteen puhaltimesta välillä tollasta käryä jos se vetelee viimeisiään? Se se voisi olla
- antaapalaavaan
Ei kai siinä muuta kuin "ajaa vika ulos" eli kyllä se aikanaan selviää mikä siellä palaa, tai sitten palaa koko katiska että jos vakuutukset on kunnossa niin eihän siinä mitän.
- Lepovaaneitarvinousta
Onko siinä raitisilmasuodatinta? Jos on ja se Likainen niin on paha löyhkä.
- huippupeli
No ei raitisilmasuodatin palaneelle haise, vaikka olisi kuinka likainen, ummehtuneelle lähinnä. On kahdenlaista palaneen hajua, sähköistä johtuvaa ja öljystä. Öljyä tihuttaa jostain moottorin kuumiin kohtiin, tätä uskoisin ensimmäiseksi.
Sähköpuolelta jos tulee käryä, haju vähän erilainen, oikosulkua jossain. Toimiiko kaikki kuitenkin ok, eikä mitään valoja pala kojetaulussa. - jampe82
Ei pala mikään varoitusvalo mittaristossa ja muutenkin auto hyvässä kunnossa, lähes taksi kyytiä ja tehot tallessa.
- 2j16f
Katohan tästä samaa:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14124357/autoon-tuleva-haju- jampe82
Joo, sama vika että kun puhaltimen laittaa puhaltamaan vain kylmää niin hajua ei tule ja on ilmastointi. Eli mitä autosta pitää korjauttaa? Anteeksi tyhmyyteni autoasioissa.
- 2j16f
Vois kokeilla ilmastoinnin puhdistusainetta, purkki maksaa kympin luokkaa, löytyy jokaisesta autotarvikeliikkeestä ja useasta marketista. Purkki auton sisälle auki, ilmastointi sisäkierrolle ja antaa käydä jonkin aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1746686Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1053146Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041865Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am621649- 181524
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?361354Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111310- 621210
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151203Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143