Meikkaaminen

Meikkaus

Kävimme tänään 5luokkalaisen tytön kanssa ostamaan tälle meikkejä omasta halustansa. Kysyi, että saisiko käyttää koulussa ja sanoin, että ripsiväriä voi käyttää, ja yläasteella sitten reippaammin alkaa käyttämään. Aijon toki opettaa tytön meikkaamaan, ettei tule sotamaalauksia naamaan.
No nytten hän kertoi, että haluaisi lyhyemmät hiukset, mutta ne eivät näyttäisi hyvälle, jossei saisi meikata poskia ohuemman näköiseksi.
Sanoin siihen tiukan ein, pitää odottaa yläasteelle asti, koska mielestäni ala-asteella ei kuulu vielä meikata, ainakaan reilusti.

Mitäs mieltä työ ootte meikkaamisen aloittamisesta ja millonkas teillä saa alkaa meikkaamaan ylipäätänsä?

7

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wrestler_02

      ei ala-asteel pidä meikata! mun luokal on yks tyttö joka alotti meikkaamisen kolos luokal! ihan kauheet! en antasi meikata ylä asteellakaan, olen itse seiskalla,enkä meikkaa

      • wrestler_02

        siis kolmos luokal...


    • niiiiiiiiiiiiiiiiii

      Juu kamalaa ku niin pienet meikkaa. Meiänki luokalla iso osa tytöistä meni jo ala-asteella korjailemaan meikkiä vessaan välkällä ja toisinaan ruokailunki ajaks. Vasta yläkoulus ku alkaa se oma tyyli kehittyä on meikkaaminen oikeesti järkevää.

    • Antitattoo

      Äidin tulee tajuta, että sallimalla meikkaamisen hän tulee sanoneeksi lapselle: "Tarvitset ehostusta. Et ole muuten kaunis."

      Moni tenava töhrii naamaansa jo alaluokilla. Ryhmän paine, tarve näyttää muka vanhemmalle.. Miksi ihmeessä!

      Kauneimmat lapset ovat luonnon kauniita.

      Ulkonäöstään epävarmat hankkivat lävistyksiä yms. joilla huomion saa epämieluisista kehon osista johonkin muuhun.

      Tatuoitu martta on tänä päivänä yleinen näky. Ei siis hetkauta yhtään. Naapurin karvaisella papparaisellakin on tatuointi. Hahhhaa.

    • 11vtyttö

      En tajua noita, jotka sanoo, että antamalla lapsen meikata, kerrot hänelle että "et ole tarpeeksi kaunis, tarvitset ehostusta". Jos lapsi haluaa meikata niin mikäs siinä? Meikkaaminen voi olla lapselle hauskaa ja tuntua kivalta vähän laittaa ripsaria aina aamusin. Se on uusi ns. "Harrastus". Ja mitä pahaa sii on jos vähän laittaa ripsiväriä ja ehkä huulikiiltoa? Ei oo kenellekkään pahaksi. Ymmärrän kyllä että ei meikkivoiteita ja kaikenmaailman kajaaleja vielä 5luokalla, mutta jos vähän ehostautuu, että itselle tulee kiva olo ja parempi itsetunto niin ei sen pitäisi olla ongelma kenellekkään. Ja välttämättä tyttö ei jaksakkaan joka aamu meikata.
      Oon ite 11v ja oon 5luokalla. Mä en ite vielä meikkaa, mutta ajattein kysyä lupaa äitiltä kun oon 12v, eli parin viikon päästä. Mä sanoisin että oli hyvä kun annoit alkaa meikata, koska muuten se sitten tekis sitä ilman lupaa vaikka koulun vessassa.

    • kauheitaMeikkejä

      opeta nyt ainakin irtoripsien kiinnitys siinä vaiheessa kun vaihtaa yläasteelle... järkyn näköistä kuin puolet aina irti... siihen vielä kunnon töherrys naamaan niin avot! länkkärileffat vaan pystyyn... sirkukseen vai näyttämölle menossa? välillä kyllä tulee mieleen että onkohan unohtunut katsoa naamaa peilistä samaan aikaan kun iskenyt meikkejä lättyyn... tässä voi todeta "less is more"

    • GimmeSomeLove

      Moikka, kirjoitan nyt kundin kommentin... ymmärrän että meikkaus on olennainen elementti osana kimman existenssia, vähän kuin linnuilla höyhenpuku. Ihmis-eläimillä on juttu niin että kimmat meikkaa (ja näyttää tosi hyviltä). Linnuilla taas just koiras q koreilee ;]. Tietty, että kimmat haluu näyttää hyvätä myös kundien takii. MUTTT!!!... PääboinZ! on, et kimmojen pitää olla paremman näkösii q kilpasisko. Tää on taas ihan Darwinismii, vai kuinka. Ok.. Ok.. muuten olen sitä mieltä että voisimme pelastaa maailman, jos kimmat sais rulettaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      129
      1350
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      121
      1199
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      102
      1000
    4. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      279
      880
    5. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      113
      877
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      21
      753
    7. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      745
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      52
      719
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      30
      713
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      629
    Aihe