Meikkaaminen

Meikkaus

Kävimme tänään 5luokkalaisen tytön kanssa ostamaan tälle meikkejä omasta halustansa. Kysyi, että saisiko käyttää koulussa ja sanoin, että ripsiväriä voi käyttää, ja yläasteella sitten reippaammin alkaa käyttämään. Aijon toki opettaa tytön meikkaamaan, ettei tule sotamaalauksia naamaan.
No nytten hän kertoi, että haluaisi lyhyemmät hiukset, mutta ne eivät näyttäisi hyvälle, jossei saisi meikata poskia ohuemman näköiseksi.
Sanoin siihen tiukan ein, pitää odottaa yläasteelle asti, koska mielestäni ala-asteella ei kuulu vielä meikata, ainakaan reilusti.

Mitäs mieltä työ ootte meikkaamisen aloittamisesta ja millonkas teillä saa alkaa meikkaamaan ylipäätänsä?

7

432

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wrestler_02

      ei ala-asteel pidä meikata! mun luokal on yks tyttö joka alotti meikkaamisen kolos luokal! ihan kauheet! en antasi meikata ylä asteellakaan, olen itse seiskalla,enkä meikkaa

      • wrestler_02

        siis kolmos luokal...


    • niiiiiiiiiiiiiiiiii

      Juu kamalaa ku niin pienet meikkaa. Meiänki luokalla iso osa tytöistä meni jo ala-asteella korjailemaan meikkiä vessaan välkällä ja toisinaan ruokailunki ajaks. Vasta yläkoulus ku alkaa se oma tyyli kehittyä on meikkaaminen oikeesti järkevää.

    • Antitattoo

      Äidin tulee tajuta, että sallimalla meikkaamisen hän tulee sanoneeksi lapselle: "Tarvitset ehostusta. Et ole muuten kaunis."

      Moni tenava töhrii naamaansa jo alaluokilla. Ryhmän paine, tarve näyttää muka vanhemmalle.. Miksi ihmeessä!

      Kauneimmat lapset ovat luonnon kauniita.

      Ulkonäöstään epävarmat hankkivat lävistyksiä yms. joilla huomion saa epämieluisista kehon osista johonkin muuhun.

      Tatuoitu martta on tänä päivänä yleinen näky. Ei siis hetkauta yhtään. Naapurin karvaisella papparaisellakin on tatuointi. Hahhhaa.

    • 11vtyttö

      En tajua noita, jotka sanoo, että antamalla lapsen meikata, kerrot hänelle että "et ole tarpeeksi kaunis, tarvitset ehostusta". Jos lapsi haluaa meikata niin mikäs siinä? Meikkaaminen voi olla lapselle hauskaa ja tuntua kivalta vähän laittaa ripsaria aina aamusin. Se on uusi ns. "Harrastus". Ja mitä pahaa sii on jos vähän laittaa ripsiväriä ja ehkä huulikiiltoa? Ei oo kenellekkään pahaksi. Ymmärrän kyllä että ei meikkivoiteita ja kaikenmaailman kajaaleja vielä 5luokalla, mutta jos vähän ehostautuu, että itselle tulee kiva olo ja parempi itsetunto niin ei sen pitäisi olla ongelma kenellekkään. Ja välttämättä tyttö ei jaksakkaan joka aamu meikata.
      Oon ite 11v ja oon 5luokalla. Mä en ite vielä meikkaa, mutta ajattein kysyä lupaa äitiltä kun oon 12v, eli parin viikon päästä. Mä sanoisin että oli hyvä kun annoit alkaa meikata, koska muuten se sitten tekis sitä ilman lupaa vaikka koulun vessassa.

    • kauheitaMeikkejä

      opeta nyt ainakin irtoripsien kiinnitys siinä vaiheessa kun vaihtaa yläasteelle... järkyn näköistä kuin puolet aina irti... siihen vielä kunnon töherrys naamaan niin avot! länkkärileffat vaan pystyyn... sirkukseen vai näyttämölle menossa? välillä kyllä tulee mieleen että onkohan unohtunut katsoa naamaa peilistä samaan aikaan kun iskenyt meikkejä lättyyn... tässä voi todeta "less is more"

    • GimmeSomeLove

      Moikka, kirjoitan nyt kundin kommentin... ymmärrän että meikkaus on olennainen elementti osana kimman existenssia, vähän kuin linnuilla höyhenpuku. Ihmis-eläimillä on juttu niin että kimmat meikkaa (ja näyttää tosi hyviltä). Linnuilla taas just koiras q koreilee ;]. Tietty, että kimmat haluu näyttää hyvätä myös kundien takii. MUTTT!!!... PääboinZ! on, et kimmojen pitää olla paremman näkösii q kilpasisko. Tää on taas ihan Darwinismii, vai kuinka. Ok.. Ok.. muuten olen sitä mieltä että voisimme pelastaa maailman, jos kimmat sais rulettaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      305
      1340
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1097
    3. 64
      897
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      891
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      432
      790
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      649
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      73
      625
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      82
      604
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      459
      588
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    Aihe