Mikä hormonaalinen häiriö minulla voisi olla?

1413

Olen nyt 20-vuotias nainen ja mulla irtoaa hiukset päästä (kaljuunnun), ohimot noussu tosi korkeelle ja täysin kaljut ja mulla kasvaa myös alapään ja navan välissä tummia pitkiä karvoja, nänneistä yksittäisiä pitkiä karvoja, ylähuulen päälle kasvaa vaaleat viikset jotka ajelen aina pois koska muuten näkyis selvästi ja poskissa/leuassa myös tätä vaaleaa ohutta karvotusta, ne ajelen kans pois koska muuten ne näkyis... Hävettää tämmönen.

Sitten kuukautisten kanssa myös ongelmia ja menkat mulla alko jo 10v. Mulla on sellasia ongelmia ollu kuukautisten kanssa et ne on välillä ollu vähän epäsäänölliset ja sit kun ei oo menkat, nii menkkojen välilläkin esiintyy epäsäännöllisesti verenvuotoa ja itsetyydyttäessä... Ärsyttää ja tuntuu inhottavalta kun välillä pikkarit likaantuu, vaikka niiden ei pitäis likaantua. Miten minä uskallan kenenkään miehenkään kanssa mennä sänkyyn, jos en ikinä voi olla täysin varma millon mun alapää vuotaa verta ja millon ei!?

Sitten kiihottuessakin se neste mikä erittyy, ei ole väritöntä, vaan keltasta/rusehtavaa ja värjää minun alushousut... Onko tämä aivan normaalia!?

Entä mikä on ovulaatio? Sitäkään en tiedä, vaikka minun ikäisen naisen pitäisi varmasti jo tietää... Ja mistä tiedän milloin ovuloin??

Entä jos haluan alkaa yrittämään vauvaa, voiko lasta yrittää mihin tahansa aikaan kuukaudesta (paitsi ei tietenkään menkkojen aikaan) ja onko joka kerralla yhtä hyvä sauma natsata, eli että tuun raskaaksi?

Pelkään että kun nämä hormonaaliset ongelmat on jatkunu jo useita vuosia, enkä oo tehny niille mitään, niin se on aiheuttanu mulle lapsettomuuden? Voiko käydä näin? Siis jos mulla on joku ongelma/ongelmia ja en oo hoitanu niitä kuntoon.

Mikä hormonaalinen häiriö minulle voisi aiheuttaa sitten lapsettomuutta näiden tietojen perusteella?

Jos kärsii lapsettomuudesta, minkälaisia lapsettomuushoitoja on tarjolla ja kuinka hyvin ne yleensä toimii, miten usein niillä saa aikaiseksi lapsen?

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkäristäapu

      Ensimmäisenä pitäisi uskaltaa mennä lääkäriin. Vaihtoehtoina yleislääkäri eli terveyskeskus tai gynekologi, joita on lääkärikeskuksissa ja jotka maksavat paljon.

      Häikkää voi olla naishormonien tuotannossa, mutta myös kilpirauhashormonin tuotannossa. Ne arvot pitäisi mitata. Gynekologinen sisätutkimuskin olisi syytä tehdä, koska sinulla on epämääräistä verenvuotoa tai ainakin limakalvojen ohuutta.

      Lapsettomuutta on turha surra ennen kuin lasta yrittää saada. Toki sen verran kannattaa käyttää järkeä, että aina suhteen alussa muutaman kuukauden käyttää kondomia, jotta ei saa turhia haitallisia ja kenties lapsettomuutta aiheuttavia sukupuolitauteja.

    • syvät_kielekkeet

      Polykystiset ovaariot. Liikaa testosteronia. En huomannut, että olisit sanonut pituutta ja painoasi! Polykystisiin ovarioihin liittyy monesti metabolinen oireyhtymä ja ylipainon laihduttaminen itsessään lieventää oireita.

      Itselläni on polykystistyyppiset ovariot, vaikka olen aina ollut normaalipainoinen. Kiertoni on säännöllinen. Minullakin hiuslaatu heikkeni murrosiän jälkeen. Itsellänikin on syvät ohimokielekkeet. Tila on tosin edennyt hitaasti. Ne alkoivat näkyä parikymppisenä, eikä tilanne ole paljoa pahempi nelikymppisenä.

      Lapsettomuushoitoja saa nykyään julkisin varoinkin, jos on liikkeellä riittävän aikaisin. Eli ei kannata lykätä lasten hankintaa yli 30-vuotiaaksi. Jos sinulla on sopiva partneri, tässä vaiheessa on vielä aikaa yrittää luomusti vaikka useita vuosia. Epäsäännölliselläkin kierrolla voi tulla raskaaksi luomusti, vaikka aikaa menee ehkä vähän kauemmin kuin säännöllisellä kierrolla.

      Lääkärissä on tärkeää käydä sen vuoksi, että sama hormonihäiriö voi aiheuttaa muita sairauksia. Eli verenpaineet, verensokerit, kilpirauhashormonit jne. on katsottava. Ne ovat kaikki asioita, jotka aiheuttavat myös raskauden aikana ongelmia. Eli siinä mielessä panostat sekä omaan että mahdollisen tulevan lapsesi terveyteen, kun tutkitutat ja hoidat itsesi jo nyt.

      Koeta kaikesta huolimatta nauttia nuoruudestasi! Ihminen on nuori vain kerran, se on aika, joka ei palaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      291
      3580
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      85
      1177
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1159
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      992
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      834
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      767
    Aihe