Millainen kielitaito kauppiksessa pitää olla. Englanniksi kai on kirjat mutta miten muuten, joutuuko opisekelemaan englannin lisäksi muita kieliä?
Englanti kyllä taittuu mutta ruotsi ei taitu alkuunkaan ja muita kieliä en ole edes lukenut.
Kieliopinnot kauppiksessa
3
648
Vastaukset
- liisiska
Kauppakorkeassa kielet on aika oleellinen osa. Englanti on tärkein ja sen on oltava monipuolinen, small talk ei riitä mihinkään. Ruotsikin vaaditaan. Kaikki muu kielitaito on eduksi.
Jos kielet eivät luista, kauppakorkea ehkä ei ole hyvä valinta. - poiupoioi
Kunhan englannin kielioppi on kohtuullisesti hallussa niin pärjäät ihan hyvin. Ammattisanasto karttuu kokoajan tasaisesti ja ainakin itselle enkunkurssit on ollut helppoja noppia. Ruotsista on ainakin meillä (Lappeenranta) vain yksi pakollinen kurssi , joka kyllä oli vaikee kaikille mutta kyllä sen ekonmisvenskan saa aina kahlattuu jotenkin läpi. Toki Turussa taitaa ainakin olla useampi pakollinen ruotsin kurssi. Korjatkaa jos olen väärässä :)
- Jkläinwn
Ainakin jyväskylässä on pakko valita saksa, ranska, espanja tai venäjä toiseksi vieraaksi kieleksi. Sen voi alottaa joko nollista tai lukiotasolta. Näiden lisäksi löytyy muutama englanninkurssi ja ruotsin pakollinen kurssi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38112556Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2675508Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2254025Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2542947Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov192050Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191884Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167963Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273915No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59783