Kalastuksenhoitomaksu

m.stone

Moi
Pulmallinen asia.
Täytän tänä vuonna elokuussa 65.
Pitääkö maksaa koko vuodelta kalastuksenhoitomaksu -vai mikä sen nimi mahtaa ollakaan-, vai joko pääsen pienituloisena eläkeläisenä vapaasti yhteiskunnan omistamia kaloja virvelöimään ilmaiseksi?
Ymmärrän kysymyksen aiheuttavan ärtymystä monissa piireissä, mutta 45v veronmaksajana, niin pitäisi olla jo jotain helpotusta yhteisiin asioihin.
Terv. Mikko

5

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinOnMarjatPisteFi

      http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2015/20150379#Lidp2373088

      7 §
      Yleiskalastusoikeudet

      "Jokaisella kalastonhoitomaksun suorittaneella sekä jokaisella alle 18-vuotiaalla ja 65 vuotta täyttäneellä on oikeus harjoittaa viehekalastusta. Kalastonhoitomaksusta ja sen suorittamisesta säädetään 9 luvussa."

      -Mitään puolivuosilupia ei ole käytössä.

      "Joko pääsen pienituloisena eläkeläisenä vapaasti yhteiskunnan omistamia kaloja virvelöimään ilmaiseksi?"

      Kyllä vaan ja se ilmainen ajanjakso alkaa siitä päivästä elokuussa kun täytät sen 65-vuotta. Lakiteksti on mielestäni tässä kohtaa harvinaisen yksiselitteinen.

    • eKalastajaeukko

      On selvä puute, että kuukausilupaa ei ole saatavilla. Sehän sopisi monelle lomailijalle, kun useimmilla kesäloma on noin neljä viikkoa.

      Viikkolupa on 12€ / 7vrk ja päivälupakin löytyy. Jos vähänkään enemmän kalastelet ennen elokuuta, niin on tuo vuosilupa hankittava.

    • Anonyymi

      En ole maksanut kalastuksehoitomaksua enkä maksa. Ajattelin kalastella sanna marin tyyliin ja maksan sitten jos jään kiinni, hyvin todennäköisesti en jää 😄🖕

      • Anonyymi

        Tämä🤣 Se on juurikin näin.


    • Anonyymi

      Eläkeläisellähän pitäisi olla lainat maksussa ja kaikki mitä tarvitsee hankittuna, eli rahaa ja aikaa riittää esim. kalastella. Mielestäni kaikkien täysi-ikäisten pitäisi maksaa kalastuksenhoitomaksut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7403
    2. 78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4228
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2649
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      47
      2196
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe