Maailman laita -kilpailu

Maailman_laidalta

Moniko osallistui?
Minkälaisella tekstillä?
Uskotko mahdollisuuksiisi?

Ja vielä, tähän voisi jättää kommenttia myös sitten, kun jatkoon päässeisiin on otettu yhteyttä. Epäilemättä täällä kirjoittelee vähintään yksi, joka jatkoon valitaan.

4

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinpäniio

      Osallistuin ja kiinnostaisikin, onko joku saanut jo yhteydenoton. Ennen juhannusta piti kuulua jos pääsee jatkoon. Ohi tais mennä.

    • niinkävi

      Luulen, että yhteydenotot on jo otettu, eli ohi meni.
      Olisi silti kiva kuulla, minkälaisilla tarinoilla jatkoon päästiin.

    • Horisontista

      Moi!
      Ohi taisi mennä täälläkin, harmi kyllä. S&S:n sivuilla taidettiin sanoa, että osallistujia olisi ollut yli 200 - monet ovat siis kisasta kiinnostuneet, mikä on hieno juttu. No, ehkä joskus taas uusi yritys. Onnea jatkoon päässeille!

    • Yhdestoista

      Kustantamo S&S:n Maailman laita -kirjoituskilpailun on voittanut toimittaja ja kirjailija Piia Leino käsikirjoituksellaan Taivas. Voittajateos julkaistaan keväällä 2018 ja voittaja saa palkinnoksi 5000 euroa. Raati oli valinnassaan yksimielinen. Taivas on kaunokirjallinen dystopia Helsingistä vuonna 2068, ja samalla tarkkanäköinen kuvaus maailmasta jossa juuri nyt elämme. Sen ajankohtainen tematiikka vastaa kilpailun kysymyksenasetteluun ja pysäyttää lukijan miettimään aikamme suuria kysymyksiä. Kauhun jälkeen mielessä herää toivo.
      Taivas on omaperäinen, uskottava ja syvästi vaikuttava teos, jonka upeasti kuvattu miljöö, lohduton, sisällissodan jälkeinen Helsinki, ja toisaalta tilansa uudelleen valtaava luonto, herättävät mielikuvituksen ja vahvan tarpeen vaalia elämää, kaikkea sitä mikä on maailmassa tärkeintä.
      Piia Leino aloitti käsikirjoituksen työstämisen noin viisi vuotta sitten. ”Nyt on pöllämystynyt olo”, Leino kertoo. ”Kun olin saanut käsikirjoituksen valmiiksi, tulin surulliseksi siitä, että joudun luopumaan tästä maailmasta. Siksi olenkin nyt iloinen, että luomani maailma jatkuu, kun lukijat saavat löytää sen.”
      Piia Leino tunnetaan myös esikoisteoksestaan Ruma kassa, joka ilmestyi vuonna 2016.
      Maailman laita -kirjoituskilpailussa haettiin uutta kotimaista kirjallisuutta, jolla on merkitystä maailmassa ja maailmalle. Kaksivaiheiseen kilpailuun saatiin reilu 200 ehdotusta, joista 11 valittiin loppusuoralle kirjoittamaan käsikirjoitus mahdollisimman valmiiksi. Käsikirjoitusehdotuksissa oli paljon spekulatiivista fiktiota, mutta myös realistisia kuvauksia, genrekirjallisuutta ja nuortenkirjoja. Shortlistille valikoitui monen eri lajityypin edustajia, joissa kaikissa oli jotakin omaperäistä ja kiinnostavaa.
      Kilpailun tuomaristoon kuuluivat kustannuspäällikkö Mirjam Ilvas, kustannustoimittaja Anna Kivekäs, kirjailija Jussi Valtonen ja Suomen Lontoon instituutin ohjelmapäällikkö Johanna Sumuvuori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe