Hyssälä haluaa lakkauttaa eläkkeensaajien tuet

sdfsd435435

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfsf4545
    • Eläke-Einari

      Näitä hyökkäyksiä eläkeläisiä vastaan tulee jatkossa yhä enemmän. Opiskelijoilta leikattiin jo, kilpailukykysopimus laskee palkansaajien nettotuloja. Meitä eläkeläisiä on puolitoista miljoonaa joten isoista rahoista on kysymys. Työeläkkeisiin hallituksen on hankalinta puuttua vaikka ei sekään mahdotonta ole, hyvänä esimerkkinä taitettu indeksi. Kansaneläke ja eläkeläisten asumistuki ovat sen sijaan yksin hallituksen määriteltävissä. Veikkaan että molempia leikataan, työeläkeläiset pääsevät mukaan talkoisiin uusien veronkorotusten kautta.

    • kireääelämistä

      http://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/tyoton-haviaa-elakelaiselle-vuodessa-tuhansia-euroja-kelan-paajohtaja-haluaa-eroon-epatasa-arvosta/

      Hyssälä, ei taida tietää todellisista eläkeläisten asioista mitään. Jos takuueläkeläinen (766 e/kk) asuu omistusasunnossa hän ei saa eläkeläisen asumistukea. Eikä myöskään toimeentulotukea jos omistaa asuntonsa, auton tms. Hyssälä ei ilmeisesti tiedä, että yleisessä asumistuessa ja eläkeläisen asumistuessa on eri kriteerit.
      Eläkeläinen maksaa työtulostaan 30 % veroa, lisäverotuloprosentin mukaan. Jopa omaishoitajien palkkiosta kynitään hoitajalta näin paljon.
      Tietääkö Hyssälä sitä, että parisuhteessa olevan eläke on pienempi kuin yksineläjän?

      Hyssälä voisi kokeilla elää vuoden tuolla 766 e/kk takuueläkkeellä. Avaisi varmasti kummasti naisen silmiä.

    • Kysy-asumistukea-Kelasta

      Eiköhän omaankin asuntoon saa asumistukea kun on eläkkeellä. Tuki riippuu asumismenoista, mutta esim. yhtiövastike otetaan huomioon sekä esin. vesimaksu. Jos peruseläkkeestä ei jää asumismenojen jälkeen paljon mitään, kannattaaa hakea asumistukea Kelasta. Siellä voi käydä kysymässä asiaa tai soittaa sinne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3336
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2930
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2401
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2215
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      26
      2153
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2096
    8. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1486
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1383
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      137
      1070
    Aihe