Kissani maukuu välillä surkeasti kun kosken sitä mahasta esim. koittaessani nostaa sen syliin. Aina näin ei tapahdu, vaan yleensä kissa alistuu kiltisti nostettavaksi. Tilanne on jatkunut samanlaisena koko sen pari kuukautta minkä kissa on hoidossani ollut. Pitäisikö kissa viedä lääkärin tutkittavaksi, kun se ei muuten vaikuta kipeältä? Tuntuu vaan aristavan mahan koskemista aina välillä. En tosin tiedä, millaista kissan käytös on aiemmin ollut, koska sen edellinen omistaja kuoli.
Miksi kissani aristelee mahaansa?
5
498
Vastaukset
- 2030
En todellakaan tiedä pitääkö tuskissaan huutava eläin viedä eläinlääkäriin. Ei kait tuskissaan huutavaa ihmistäkään lääkäriin viedä.
- box_of_pain
Onko surkea mau'unta = tuskanhuuto? Meillä kissa maukuu aina surkeasti, kun sitä koittaa laittaa pienempään kuljetusboksiin. Hyvä kun kerroit että kissa kokee silloin kipua. Pitääkin tutkia, lähteekö boksista jotain säteilyä tms. joka on kissoille vaarallista. Toinen kissa kun ei näytä olevan boksista moksiskaan, mutta ehkä se on vain taitavampi peittämään käsimyksensä.
- ihmettelen-
Olisi kai pitänyt kertoa tilanteesta yksityiskohtaisemmin jo aluksi. Olisin toki vienyt kissan jo eläinlääkäriin, jos ajattelisin että se huutaa tuskissaan kun kosken sitä.
Surkeat maukaisut on aina lyhyitä ja yksittäisiä, eikä kissa koita lähteä karkuun tai käyttäydy uhkaavasti vaan pysyy kiltisti paikoillaan. Kissa ei ole muutenkaan kovin seurallinen ja syliin sitä ei saa houkuteltua edes parhailla herkkupaloilla. Olen ajatellut, että ehkä se maukuu siksi kun tahtoisi olla rauhassa? Eihän kaikki kissat viihdy sylissä. Tai ehkä asialle löytyy joku muu selitys? - napponen
Minä sinuna veisin pika pikaa eläinlääkärille. Kissat ovat hyviä peittämään kipunsa ja kärsivät itsekseen. Jos kissa ei tule syliin se varmaan aristelee sitä kipeää mahaansa. Kissa on kipeä ja alistunut kun ei karkuun lähde. Hopi hopi mene kiireesti jo,eneenkuin on liian myöhäistä ja pikku ystäväsi ei enää saa ajoissa apua.
- Katzi
Käytä sitä eläinlääkärissä, saa ainakin varmuuden mikä on.
Voi olla, ettei halua syliin, mutta voi olla myöskin vatsavaivoja jotka voivat äityä hyvinkin pahaksi. Kuten loiset, ummetusherkkyys tms. Noihin kyllä usein liittyy(loisiin varsinkin) myös esim oksentelu, mutta kuitenkin. Ja rahan nyt ei pitäisi olla este. Eihän???
Kyllä ihmisellä täytyy aina sen verran olla extraa jemmassa huonoinakin aikoina, että saa vietyä lemmikkinsä lääkärille, jos siihen on tarvetta. On se sitten hoitokissa tai ihan oma.
Tuo huvitti hieman muuten toi boksisäteily..:) Ei todellakaan millään pahalla, mutta tuskinpa nuo kuljetuslaatikot säteilevät mitään vaarallisia kuolemansäteitä varsinkaan.
Kissa ei vain yleensä tykkää joutua tuollaiseen ahtaaseen ja suljettuun tilaan, minkä ilmoittaa naukumisella ja vastustelemalla.
Mun kissa ainakin hermostuu tosissaan, jos sitä joutuu viemään jonnekin. Koppaan laittaminenkin on sellainen urakka, ettei tosikaan ja autossa viimeistään 2km kuluttua alkaa kyllä sellaisen huutelun, ettei tosikaan. Se ei vaan tykkää olla siellä laatikossa eikä auton kyydissä. Senpä vuoksi en kuljeta sitä muuta kuin sen, mitä on ihan välttämätön pakko. Eli lähinnä ell-käynnit silloin, kun niitä tarvitsee. Ja nekin käyn lähimmällä ell-asemalla, mikä mun kodin lähellä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1202328- 1331874
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631226Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1031202En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k761088Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311060Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451039Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉81990HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio24986Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56932