Miksi kissani aristelee mahaansa?

ihmettelen-

Kissani maukuu välillä surkeasti kun kosken sitä mahasta esim. koittaessani nostaa sen syliin. Aina näin ei tapahdu, vaan yleensä kissa alistuu kiltisti nostettavaksi. Tilanne on jatkunut samanlaisena koko sen pari kuukautta minkä kissa on hoidossani ollut. Pitäisikö kissa viedä lääkärin tutkittavaksi, kun se ei muuten vaikuta kipeältä? Tuntuu vaan aristavan mahan koskemista aina välillä. En tosin tiedä, millaista kissan käytös on aiemmin ollut, koska sen edellinen omistaja kuoli.

5

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2030

      En todellakaan tiedä pitääkö tuskissaan huutava eläin viedä eläinlääkäriin. Ei kait tuskissaan huutavaa ihmistäkään lääkäriin viedä.

      • box_of_pain

        Onko surkea mau'unta = tuskanhuuto? Meillä kissa maukuu aina surkeasti, kun sitä koittaa laittaa pienempään kuljetusboksiin. Hyvä kun kerroit että kissa kokee silloin kipua. Pitääkin tutkia, lähteekö boksista jotain säteilyä tms. joka on kissoille vaarallista. Toinen kissa kun ei näytä olevan boksista moksiskaan, mutta ehkä se on vain taitavampi peittämään käsimyksensä.


      • ihmettelen-

        Olisi kai pitänyt kertoa tilanteesta yksityiskohtaisemmin jo aluksi. Olisin toki vienyt kissan jo eläinlääkäriin, jos ajattelisin että se huutaa tuskissaan kun kosken sitä.

        Surkeat maukaisut on aina lyhyitä ja yksittäisiä, eikä kissa koita lähteä karkuun tai käyttäydy uhkaavasti vaan pysyy kiltisti paikoillaan. Kissa ei ole muutenkaan kovin seurallinen ja syliin sitä ei saa houkuteltua edes parhailla herkkupaloilla. Olen ajatellut, että ehkä se maukuu siksi kun tahtoisi olla rauhassa? Eihän kaikki kissat viihdy sylissä. Tai ehkä asialle löytyy joku muu selitys?


      • napponen

        Minä sinuna veisin pika pikaa eläinlääkärille. Kissat ovat hyviä peittämään kipunsa ja kärsivät itsekseen. Jos kissa ei tule syliin se varmaan aristelee sitä kipeää mahaansa. Kissa on kipeä ja alistunut kun ei karkuun lähde. Hopi hopi mene kiireesti jo,eneenkuin on liian myöhäistä ja pikku ystäväsi ei enää saa ajoissa apua.


    • Katzi

      Käytä sitä eläinlääkärissä, saa ainakin varmuuden mikä on.
      Voi olla, ettei halua syliin, mutta voi olla myöskin vatsavaivoja jotka voivat äityä hyvinkin pahaksi. Kuten loiset, ummetusherkkyys tms. Noihin kyllä usein liittyy(loisiin varsinkin) myös esim oksentelu, mutta kuitenkin. Ja rahan nyt ei pitäisi olla este. Eihän???
      Kyllä ihmisellä täytyy aina sen verran olla extraa jemmassa huonoinakin aikoina, että saa vietyä lemmikkinsä lääkärille, jos siihen on tarvetta. On se sitten hoitokissa tai ihan oma.
      Tuo huvitti hieman muuten toi boksisäteily..:) Ei todellakaan millään pahalla, mutta tuskinpa nuo kuljetuslaatikot säteilevät mitään vaarallisia kuolemansäteitä varsinkaan.
      Kissa ei vain yleensä tykkää joutua tuollaiseen ahtaaseen ja suljettuun tilaan, minkä ilmoittaa naukumisella ja vastustelemalla.
      Mun kissa ainakin hermostuu tosissaan, jos sitä joutuu viemään jonnekin. Koppaan laittaminenkin on sellainen urakka, ettei tosikaan ja autossa viimeistään 2km kuluttua alkaa kyllä sellaisen huutelun, ettei tosikaan. Se ei vaan tykkää olla siellä laatikossa eikä auton kyydissä. Senpä vuoksi en kuljeta sitä muuta kuin sen, mitä on ihan välttämätön pakko. Eli lähinnä ell-käynnit silloin, kun niitä tarvitsee. Ja nekin käyn lähimmällä ell-asemalla, mikä mun kodin lähellä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7163
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      417
      6891
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      133
      3078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2644
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2221
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1914
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1777
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe