Itsellä on kannettavassa 4Gb keskusmuistia. Haluaisin nostaa sen ainakin 8Gb. En tunne koneiden rautapuolta joten suosiolla antaisin huoltoliikkeen tehdä tuon homman. Paljonko tuollainen arviolta voisi tulla maksamaan?
Läppäriin lisää muistia, paljonko maksaa?
4
2751
Vastaukset
Olet kai jo selvittänyt, että koneeseesi on edes mahdollista lisätä muistia?
About 20-30€ maksaa 4GB muistikampa. Laajennusmahdollisuuden selvitys, sopivan kamman etsiminen, tilaaminen ja paikoilleen asennus mutulla 20-50€. Riippuu ihan siitä, missä se vapaana oleva muistislotti on. Joskus (harvemmin) ovat hankalassa paikassa ja konetta joutuu purkamaan jonkin verran -> työlästä -> maksaa enemmän.- muisti-syöpöt
Hinta pyörii varmaan jossain 50-200 euron hujakoilla, riippuu muistin tyypistä DDR2-DDR3-DDR4 ja nopeudesta. Halvemmaksi voi tulla ostaa 2 x 2GB kampoja kuin 1x 4GB. Itselläni on läppärissä 1GB muistia ja se on riittänyt hemmetin hyvin, kone on vuodelta 2009. Ainoastaan akun kestoaika on tippunut 4 tunnista 1,5 tuntiin, ei muita "kulumia".
- alkup
Koneessa on yksi vapaa muistikampa, muistin tyyppi on DDR3
Jos koneessa on oma luukku muistille, on muistin asentaminen helppoa. Pitää vain ottaa virrat pois (myös akku) ja huolehtia, ettei ole staattista sähköä. Mustia saa ihan kaupasta tai voi tilata maahantuojalta, jos haluaa täysin samaa merkkiä kuin koneessa on.
Verkkokauppa, com veloittaa pari kymppiä muistin kiinnittämisestä:
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/9020/jcfb/Muistinkamman-asennus-ja-testaus-tietokoneeseen
Olisi hyvä aina yksilöidä kone mahdollisimman tarkkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237563Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite986206Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1164328- 1554254
- 1632011
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain511979Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.521937- 661923
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1461805- 451604