eikö voitais yrittää että keskustellaan tavallisesti tällä paltsalla eikä aina vaan jotaki väittelyä,,ihmisiähä me kaikki ollaan.,eri kulttuuri kyllä on mutta eihän se tarvii häiritä
juhuuuu
Mustalainen...
5358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Milläs aiheella aloitetaan? Se mitä itse tiedän romanien kulttuurista, on kaiketi aika vähän...ja sekin vähä kyllä sulkee suuni, meinaan siinä mielessä että tekisi mieli kysyä jotain, mutten kehtaa koska tiedän ettei ko.asioista haluta puhua,ainakaan yleisillä paikoilla ja kenen tahansa kuulten.
Sano mistä keskustellaan,rauhanomaisesti.
että vanhusten ja lasten kunnioittaminen on tärkeää kulttuurissanne.
Näitä asioita arvostan.
Täällä on "yleistetty" valkoisten paloittelevan ihmisiä. Ilmeiseti Riihimäen tapaus. Sitä ei pidä yleistää, se oli barbaarinen rikollinen teko ja sitä ei mikään yhteiskunta hyväksy.
Puhutte myös, että yhteisönne ei hyväksy lapsiin "sekaantumista". Sitä ei myöskään mikään sivistynyt yhteiskunta hyväksy ja on inhoittava teko. Jopa Suomen vankiloissa nämä tuomitut saavat halveksitun kohtelun.
Vanhusten kunnioittaminen on aina kuulunut myös valtaväen,kaiketi ihan kaikkien rotujen tyyliin.Ennenvanhaan,vieläkun oma vanhempani oli pieni,teititeltiin kaikkia vanhempia,omia vanhempia myös.Itse teitittelen myös kaikki vanhemmat.
Lapsiin sekaantujat,murhaajat,ym.ym.ovat kaikissa roduissa alas katsottuja!
Mistä Riihimäen jutusta sä puhut?Malmillahan se kauheus tapahtui...ja jälleen huumeet ja alko myötävaikuttaen.Ja niitä aineita käyttelee myöskin m........sorry vaan.Ja perustuu omaan tietämykseen,ei arveluun.
Jos vanhusten kunnioittaminen todella kuuluu romanien kulttuuriin, kuinka on selitettävissä, että joka vuosi lehdistä saa lukea, kuinka kansallispukuiset (yleensä) naiset tunkeutuivat valkolaisen vanhuksen kotiin mukamas pitsien yms. myyntihommissa ja harhauttivat vanhusta niin, että joku roistojengistä onnistui varastamaan vanhuksen omaisuutta, hyvässä lykyssä isotkin kotona pidetyt säästöt? Koskeeko vanhusten kunnioitus vain romanivanhuksia? Jos niin on, ottakaa vastaan syvin halveksuntani, itseni en valkolaisena voisi koskaan syyllistyä noin halpamaiseen tekoon.
miks monet suomalaiset luulee että kaikki mustalaiset on samanlaisia...meijän kulttuuriin kuuluu vanhusten kunnioittaminen..mutta jotkut on vaan niin tyhmiä eikä kunnioita..ja se on vale että joka vuos saat lukea jotaki tuommosta