Ostin Italiasta tavaraa n. 1200 eurolla, ja myyjä jätti oleellisen tavaran X lähettämättä (Hinta n. 700e). Löytyy kaikki todisteet, että voin osoittaa myyjän huijanneen. Tekaisi jopa XXXXX instituutin lapun, jonka mukaan tavara X on takavarikoitu. Teki siis laittomasti yhden Euroopan instituution nimissä väärennöksen.
Miten voin koittaa saada rahoja takaisin? Jos ulkomaalainen koijaa, niin voinko yrittää haastaa oikeuteen? Maksoin tilille rahat (Löytyy kaverin nimi, tilinro, puh nro ja osoite) ja olisi hyvä saada ne takaisin. Oli muuten harvinaisen röyhkeä huijaus.
Ostin Italiasta tavaraa
10
283
Vastaukset
- grefd
Eipä siinä muuta kuin kansainvälisesti rikosoikeutta käymään vain.
Onnea matkaan. - 8plus9onyhtäkuin16
Minkä nimiseen instituution yhteyttä? Kansainvälinen rikosoikeus?
- HelppooOn
Instituution nimi on poliisi. Menet lähimmälle poliisiasemalle tekemään rikosilmoituksen. Tutkivat ensin mitä tutkivat, ja pyytävät sitten virka-apua Italiasta.
- grefd
HelppooOn kirjoitti:
Instituution nimi on poliisi. Menet lähimmälle poliisiasemalle tekemään rikosilmoituksen. Tutkivat ensin mitä tutkivat, ja pyytävät sitten virka-apua Italiasta.
Ja seuraavaksi sitten opastat miten ratkaistaan asiaa käsittelevä tuomioistuin, ja pitääkö italialaisessa tuomioistuimessa asioidessaan osata italiaa, vai kestääkö kuunnella sitä surkeaa änkyttämistä olemattomalla englannin sanavarastolla, jolla keskiveroitaliaano yrittää kansainvälisesti asioida.
Sitten asia vasta hauskaksi meneekin, kun poliisi toteaakin, että kyse ei ole rikoksesta, vaan riita-asiasta. Se kun vielä ei ihan asian ratkaisemiseen riitä, että Suoli24-aloituksen mukaan todisteet myyjän tekemästä tahallisesta huijauksesta ovat pitävät.
Aloituksesta kun ei käy edes ilmi onko kyse kuluttajakaupasta vai yksityishenkilöiden välisestä kaupasta, niin kyllä jäät aika heikkoja ovat. - HelppooOn
grefd kirjoitti:
Ja seuraavaksi sitten opastat miten ratkaistaan asiaa käsittelevä tuomioistuin, ja pitääkö italialaisessa tuomioistuimessa asioidessaan osata italiaa, vai kestääkö kuunnella sitä surkeaa änkyttämistä olemattomalla englannin sanavarastolla, jolla keskiveroitaliaano yrittää kansainvälisesti asioida.
Sitten asia vasta hauskaksi meneekin, kun poliisi toteaakin, että kyse ei ole rikoksesta, vaan riita-asiasta. Se kun vielä ei ihan asian ratkaisemiseen riitä, että Suoli24-aloituksen mukaan todisteet myyjän tekemästä tahallisesta huijauksesta ovat pitävät.
Aloituksesta kun ei käy edes ilmi onko kyse kuluttajakaupasta vai yksityishenkilöiden välisestä kaupasta, niin kyllä jäät aika heikkoja ovat.Aloittaja on täysin vakuuttunut joutuneensa rikoksen uhriksi. Silloin oikea osoite on lähin poliisiasema. Muuta ei tähän hätään tarvitse opastaa. Arvelut ja luulottelut voi jättää sikseen.
- grefd
HelppooOn kirjoitti:
Aloittaja on täysin vakuuttunut joutuneensa rikoksen uhriksi. Silloin oikea osoite on lähin poliisiasema. Muuta ei tähän hätään tarvitse opastaa. Arvelut ja luulottelut voi jättää sikseen.
Se, että aloittaja on täysin varma siitä, että on tullut rikoksen uhriksi, ei vielä tarkoita, että hän oikeasti olisi tullut rikoksen uhriksi. Poliisilaitokselta voi toki aloittaa, mutta se tie tyssää hyvin äkisti siihen, että joko a) poliisi katsookin, että kyse ei ole rikoksesta tai b) saattaa olla, mutta sen selvittäminen kielimuurin ja kahden eri oikeusvaltion oikeusjärjestelmien erillisyyden viidakossa on ihan mahdotonta.
Kyllä siis aloittaajaa nähdäkseni on ihan oikein valistaa myös siitä, että asian ratkaisu voi vaatia ihan pikkuisen muutakin kuin sitä, että itse on varma rikoksen tapahtumisesta, ja että poliisi hoitaa loput.
- Valitan_mutta_näin
Kyllä voit yrittää.
Suomen poliisi, joka on englanniksi kirjallisesti lähes ummikko, asioi Italian poliisin kanssa, joka on englanniksi täysi ummikko: lopputuloksena puhdas ja täysi nolla. Mitään ei tule tapahtumaan.
Puhut kaverista, joten kyseessä lienee kahden kuluttajan välinen kauppa, joka on jopa Suomessa aivan villiä touhua. Italialaiset ovat kouliintuneita veijareita, joten asia on vielä vaikeampaa.
Valitan, olet 99% tod. näk. hävinnyt keissin. Jos kauppa on tehty eBay:n kautta, siellä on klausuuli, että eBay maksaa rahat takaisin tietyissä tapauksissa.
Jos taas olet ostanut suoraan yksityishenkilöltä, onnea vaan jälleen kerran. Tyhmyydestä maksoit juuri oppirahat.
Toki rikosilmoitus kannattaa aina tehdä Suomeen, se ei maksa mitään. Poliisi tutkii, jos tutkii. Luultavasti poliisi ei ala vääntämään kahden yksityishenkilön välistä kauppaa, joka muutenkin on sotkuinen juttu; lähetyshän toimitettiin, mutta jotakin jäi puuttumaan.
Varmaankin tehty kauppakin olisi ollut sikaedullinen, tietysti. Jollakin ne huijarit aina uhrinsa koukuttavat.
http://yle.fi/uutiset/poliisi_nain_valtat_nettipetoksen/7901145
Lue vaikka tätä ja koeta ymmärtää sen ydinsanoma. ;))))- VeeSinisilmäisyys
Joo kannattaa AINA luottaa ulkomaalaisiin, että silleen... sait oppisi :)
- itsetekisinniin
Kannattaa lähettää myyjälle iso laatikollinen pahkaa parfyymiksi nimettynä onhanse edes jotain näissä nettikaupoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492388Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on542160Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2071676- 321660
Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681630- 181469
Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok861394Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s81379Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191304Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81291