monitehot , en näe

Olen 53 v virkanainen, vasta 49 vuotiaana hankin ensimmäiset ikänäkö lasit , sellaiset joilla voi katsoa vähän kauemmaksikin ? No nyt optikko ehdotti monitehoja ,kun valitin , että en jaksa lukea, alunperinkään ei lasit ole olleet ihan ok. Lisäksi minulla on piilokarastusta.
No ostin lasit yli 700 eur. ja nyt oksettaa ja huimaa,jos kävelen ne päässä, lukiessani lehteä, joudun nostamaan rillejä aisasta korkeammalle ja laittamaan nenän päälle tollukan. Optikko tuumasi , että totuttele , no oksennus siinä tulee, muutenkin olen henkilöautossakin pahoinvoiva, jos katson vaika karttaa, siis ilman lasejakin.
Olenko " outo lintu", jolle vaan ei monitehot käy?
Mikä neuvoksi, tilanne on mietinnässä.
Voiko näitä laser juttuja ajatella vai kaksia laseja. Kiitos jos vastaatte.
5884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Alussa monitehoihin totuttautuminen vie aina aikansa ja useimmat sopeutuvat niihin, vaikka katselemisen joutuukin "opettelemaan uudelleen" eli esim. rappusia kulkiessa pitää päätä kääntää alemmas jotta näkee tarkasti (eli ei katsele lähiosan läpi) ja samoin lukiessa pitää silmiä kääntää alemmas jotta näkee lähelle. Lisäksi monitehot vääristävät kuvaa varsinkin sivulle katsoessa, joka aluksi voi tuntua vaikealta.
Useimmat tottuvat tähän viikon tai parin kuluessa monitehoihin, mutta löytyy myös ihmisiä, jotka eivät sopeudu näihin laseihin - näille voivat esim. kaksitehot tai kahdet erilliset lasit olla parempi vaihtoehto.
Kaksiteholaseissa ei ole moniteholasien vääristymiä sivuille katsoessa, mutta niissä on sitten selvä "hyppäys" lähi- ja kauko-osan välillä. Niihin sopeutuminen on usein nopeampaa kuin monitehoihin.

Lasien sopimattomuus voi johtua myös esim. siitä, että lasit on sovitettu väärin tai mitoitettu väärin eli laseissakin voi olla jotakin pielessä. Siksi kannattaa ensin käydä optikolla tarkistuttamassa asia. Jos ei sitten muutaman viikonkaan kuluessa pärjää lasien kanssa, niin sitten kannattaa miettiä optikon kanssa, voisiko linssit vaihtaa esim. kaksitehoiksi. Tästäkin kannattaa jutella ensin lasit tehneen optikon kanssa, sillä ainakin jotkut optikot tarjoavat "tyytyväisyystakuuta" eli jos ei monitehon kanssa pärjää niin saa kaksitehot tilalle ilman lisämaksua tai halvemmalla.

Äänestä

Monitehoihin tottuminen ja niiden käyttökokemukset ovat varsin yksilöllisiä. Toiset kokevat niiden todellakin vääristävän maailmaa ja saattavat voida pahoin, niin kuin sinun tapauksessasi on käynyt, toiset hyppäävät uudet lasit saatuaan auton rattiin niin kuin ei mitään. Tottumisen kestokin riippuu henkilöstä; joidenkin näköjärjestelmä vain tottuu uudenlaiseen optiikkaan nopeammin kuin toisten.

Jos joudut nostelemaan laseja miellyttävimmän näköalueen löytymiseksi, kannattaa käydä optikolla tarkistuttamassa lasiesi asennus. Usein jo pelkkä kehysten säätäminen auttaa, koska sillä saadaan eri voimakkuusalueet istumaan tarkoitetuilla korkeuksilla. On toki sellaisiakin tapauksia, joille monitehot eivät vain sovi. Usein nämä esteet tosin selviävät jo laseja määrätessä (esimerkiksi voimakas karsastus). Täytyy myös ottaa huomioon, mikä on kohtuullinen totutteluaika; kuinka kauan olet valmis kärsimään ikävistä oireista. Sitkeys yleensä palkitaan, mutta onko totutteluaika liian tuskallista? Jos päätät luopua monitehoista, erilliset luku- ja kaukolasit tai kaksiteholasit voisivat tulla tällöin kyseeseen.

Äänestä

Kiitos vastauksistanne. Olenkin ollut yhteydessä optikkoon ja luotan häneen , epäluottamuksesta ei ole kyse. Harmittaa vain , kun ei suju.
Haastattelin ikätovereitani ja he sanoivat, että lasit päähän ja kaiken näkevät ...

No täytyy miettiä hänen kanssaan seuraavaa vaihtoehtoa, kunhan tas säästelen , pienipalkkainen kun olen.

Äänestä
  • Hommasin ihan vasta ensimmäiset moniteholasini, kun kyllästyin kelkkomaan lukulaseja ees taas. Kaukoalueen korjaus on pieni, lukualueen 2,5/3,0. Teetin uudet linssit entisiin kehyksiin (vm. 98), tuo nykymuoti näytti olevan kehysrintamalla niin mahottoman pientä. Rajattomissa jos on peukalonpään kokoinen linssi, niin liukuma sattuu kulkiessa koko ajan hassusti, ennen kuin oppii katsomaan just oikeasta kohdasta.
    Tein kyllä hyvän ratkaisun, muutaman päivän opettelulla selvisin ja nyt toimii!

    Äänestä

  • kehykset? kirjoitti:

    Hommasin ihan vasta ensimmäiset moniteholasini, kun kyllästyin kelkkomaan lukulaseja ees taas. Kaukoalueen korjaus on pieni, lukualueen 2,5/3,0. Teetin uudet linssit entisiin kehyksiin (vm. 98), tuo nykymuoti näytti olevan kehysrintamalla niin mahottoman pientä. Rajattomissa jos on peukalonpään kokoinen linssi, niin liukuma sattuu kulkiessa koko ajan hassusti, ennen kuin oppii katsomaan just oikeasta kohdasta.
    Tein kyllä hyvän ratkaisun, muutaman päivän opettelulla selvisin ja nyt toimii!

    No ei kehykseni ole pienet, valitsin kehyksettömat lasit ja ihan reilun kokoiset ovat linssit, jotka siis vain sangoilla .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raisa kirjoitti:

Olen 53 v virkanainen, vasta 49 vuotiaana hankin ensimmäiset ikänäkö lasit , sellaiset joilla voi katsoa vähän kauemmaksikin ? No nyt optikko ehdotti monitehoja ,kun valitin , että en jaksa lukea, alunperinkään ei lasit ole olleet ihan ok. Lisäksi minulla on piilokarastusta.
No ostin lasit yli 700 eur. ja nyt oksettaa ja huimaa,jos kävelen ne päässä, lukiessani lehteä, joudun nostamaan rillejä aisasta korkeammalle ja laittamaan nenän päälle tollukan. Optikko tuumasi , että totuttele , no oksennus siinä tulee, muutenkin olen henkilöautossakin pahoinvoiva, jos katson vaika karttaa, siis ilman lasejakin.
Olenko " outo lintu", jolle vaan ei monitehot käy?
Mikä neuvoksi, tilanne on mietinnässä.
Voiko näitä laser juttuja ajatella vai kaksia laseja. Kiitos jos vastaatte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu