Liikuntatieteellinen!

Maarit__

Olen pyrkimässä tänä vuonna liikuntatieteelliseen ja kaipaisin vähän vinkkejä edellisvuosien kokelailta! Haluaisin tietää millaiset pääsykokeet ovat käytännössä? Millaisia asioita eri osa-aluiesta kysytään? Esim. mitä telinevoimistelussa pitää osata? Pärjääkö suht tavallisilla taidoilla vai pitääkö osata jotain erityistä lajiin liittyvää? Kaikki tiedot ovat todella tarpeen, joten jos voisitte kirjottaa vaikka ihan pienen jutun niistä pääsykokeista!! :)

9

13795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Waildesa

      Olis tosi kiva, jos joku osais vähän kertoa. Itselläni´haku ei ole ihan vielä ajan kohtainen, mutta lisä tieto olis mukavaa.

    • vähän jotain

      -telinevoimistelussa perusjuttuja: kärrynpyörä (viivaa pitkin), puolivoltti (tai mikä se nyt on), kieppi tai vastaava, joku 'lihaskunto-osio'(esim. 5-10 miesten punnerrusta, dipit, tms.), joku venyvyystesti(esim. silta). Liikkeet suoritetaan sellaisena ratasysteeminä.

      -kirjallisessa kokeessa kaikenlaista nippelitietoa molemmista kirjoista, esim. ihmisen suurin lihas (yleisesti ottaen kysym. paljon tätä vaikeampia)

      -opetustuokiossa opetat muita ryhmäsi jäseniä, aiheena voi olla esim aerobic, sulkapallon joku tietty syöttö, jalkapallon kuljetusharjoitus tms. yleensä näihin liittyy joku oppilaita aktivoiva ohje, jota ei kannata missata. Sulla on ~10min aikaa miettiä opetustapaasi, opettaminen on 3 tai 6 min sessio, en nyt muista. Muista kuuluva ääni ja selkeät ohjeet :) ja pysy annetuissa ohjeissa -jos et pysy, pointsit ropisee kivasti alaspäin!

      -luistelussa mennään suoraan jäälle, eli et pääse muistelemaan luistelutaitoja yhtään ennen koetta. Toisin sanoen siis kannattaa käydä tsekkaamassa omat taidot ennen kokeita, jos on päässyt ruostumaan ;)

      -hiihdossa rullasuksilla n. 50m vuorohiihtoa, otat rauhallisesti niin hyvin menee

      -perusliikunnassa 10-loikka ollut aika vakio viime vuosina. Opettele laskemaan kymmeneen, 9- tai 11-loikka vähentää pisteitä ;)

      -palloilu on monelle se kinkkisin, viime kesän kokeissa taidot mitattiin pelaamalla (noin 3 min?), koris ja futis. Aikaa on tosi vähän, keskity olennaiseen (mikä se nyt sit onkaan) :)

      mitäpä muuta... tossa jotain näin alkuun, toivottavasti oli apua :) kokeet kai muuttuu jossain määrin jo nyt ens kesänä, ilmeisesti liikuntakokeista tulee lyhyemmät (näkyi jo viime kesänä niin, että esim. perusliik:ssa oli vain 10-loikka, aiemmin ollut myös esim. aitajuoksu)

      -rytmiikka on todella hankala, kannattaa harjotella etukäteen runsaasti (ja ottaa silti huomioon, että kokeissa liikkeitä varioidaan jonkin verran). Tilanne on aika monelle ollut aika 'pelottava', joten koita rentoutua ja olla jännittämättä --> sujuu paremmin :) muista hyvä rytmi! :)

      tsemppiä sulle, jos kokeisiin asti pääset!

    • ei kannata

      ei kannata

    • turha toivo

      en usko et pääset ko itekki koittanu kolmesti, mut hae johki muualle

    • VAIKEMPI

      VAIKEIN

    • YRITÄ KUOPIOON SE PAIKKA RULEX

      ON TODELLA PROFESSIONAALISILLE, KOSKA SINNE EI OTETA KEBUJA JA TELINE VOIMISTELUSSA, KOKO KIEPPI TANGOLLA (JUURI NIIN ):) -JA VOLTIT ETU TAKA JA SIT VIÄL NE LIIKKEET TULEE OSATA TÄYDELLISESTI KO SÄHÄN MUUTEN NOLAAT ITTES KO KAIKKI SINNE HAKEVAT OVAT MAAJOUKKUEEN TELINEVOIMISTYELIJOITA YMS..... TERVE MENOA!
      ET SILLEE !! ):

      • El loco

        Oikeasti liikuntatieteelliseen ei vaadita maajoukkuetason telinevoimistelutaitoja, eikä etu- tai takaperinvolttiakaan. Kieppi, ei oo pakko osata, tietenkin auttaa kummasti telinevoimisteluosiossa, jos sen osaa. Monipuolisuus rules tässä paikassa. Ihan vaan tiedoksi, et oikeasti monet maajoukkuetason ihmiset ovat saaneet kieltävän vastauksen juuri siksi, että ovat profiloituneet yhden lajin ihmisiksi, eivätkä sen takia omaa tiettyjä valmiuksia liikunnallisesti, jotta sisälle pääsevät.


    • Niina

      Mun kaverini pääsi viime vuonna jyväskylään ekalla yrittämällä. Tyyppi on lahjakas liikunannassa, mutta ei nyt niin ihmeellinen. Monipuolinen kyllä ja harrastanut monia lajeja!! Onnea kaikille ketä sinne hakee!!

    • Anonyymi

      Fysiikkaosuudesta tuossa olikin jo hyvät vinkit. Vinkkinä 1. vaiheeseen, haastatteluun ja kirjalliseen (jos et päässyt tänä keväänä) Jyväskylän avoimen yliopiston opinnot. Todella suuri hyöty edellä mainituissa osuuksissa, kirjallisessa ja haastattelussa on kiinni 90 pistettä, fysiikkaosuudessa 75.
      Terveystietoa, kasvatustiedettä ja liikuntapedagogiikkaa talvella, niin pääsymahdollisuudet paranevat huomattavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      272
      3459
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      122
      1816
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      270
      1539
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      73
      1453
    5. 77
      1396
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1130
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1116
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      977
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe