deaktivoituja aseita ei saa enää myydä

deko

EU on suuressa viisaudessaan antanut Komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) N:o 2015/2403, joka tulee voimaan 8.4.2016. Asetuksen voimaantuloa ennen deaktivoituja aseita ei saa enää myydä sen voimaantulon jälkeen. Asetus kuitenkin sallii sitä ennen deaktivoitujen aseiden hallussapidon. Tästä syystä jokaisen, joka haluaa hankkia vanhojen deaktivointisäädösten mukaan deaktivoituja aseita, on toimittava ilman viivytystä. Vanhojen dekojen kauppa siis toisin sanoen loppuu tyystin huhtikuun 8. päivänä 2016.
Eu:n paskalaki:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/FI/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015R2403&from=FI

8

3544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annamunkaikkikestää

      Ei pidä paikkaansa. Kyllä vanhoja dekoja saa luovuttaa ja myydä edelleen. Ne pitää vain tarkastuttaa ja deaktivoida toistamiseen uuden lain mukaisesti.

      Toisaalta kuka pystyy valvomaan luovutusta/myyntiä? Kukaan ei tiedä kenellä vanhoja dekoja on hallussa eikä edes tiedä koska dekoaminen on mahdollisesti tehty.

      Odotan mielenkiinnolla ensimmäistä oikeustapausta, jossa pimeän vanhan dekon myyjä asetetaan syytteeseen laittoman deaktivoidun aseen luovuttamisesta. Takavarikoiko poliisi tällöin kakki myyjän muutkin deaktivoidut aseet aselain rikkomuksen perusteella. Siis katsotaan sopimattomaksi pitämään hallussaan ampumakelvottomia deaktivoituja aseita.

      Tämänkin päivän vielä varmasti näemme. Samoin kuin deaktvoitujen sarjatuliaseiden takavarikoimisen vaarallisina esineinä.

    • Dekovaiei

      Jälleen mahdollisuus poliisin mielivaltaiseen toimintaan lisääntyy.

      Jo nyt on Suomessa annettu dekoaseista tuomioita täydin vailla mitään järkeä,
      asehallintokeskuksen asiantuntijoiden toimiessa poliisin todistajana. oli deko
      tehty minkä tahansa deko-ohjeen aikana, on asiantuntijat todistaneet sen toimivaksi teon olevan mahdollista ja tuomio on tullut.

      Itse en lähtisi nyt myymään tai ostamaan mitään dekoa.

    • toimiviavain

      Oikeassa olet ei oo mitään järkee ostaa toimimattomia aseita,paree ostaa vaan toimivia.

      • käytännössä nää ennenvanhaan dekotut aseet on ihan korjattavissa toimiviksi aseiksi.

        Vähän outoa touhua koko dekoaminen, varsinkin nykysäännöillä, jolloin jäljelle jää pelkkää romua, eikä ase enää edes näytä aseelta. Paremman "näköisiä" aseita löytyy lasten leluhyllystä.


    • mikälaki

      Kuinka eu tai poliisi voi kieltää deaktivoidun aseen luovuttamisen?

      Deaktivoitu ase ei ole enää ampuma-ase eikä vaadi mitään lupaa. Sen voi antaa vaikka leluksi pikku lapselle, Mikään laki ei tätä kiellä.
      Mihin lakiin perustuen deaktvoitua asetta ei saa luovuttaa ilman uutta tarkastusta ja dekoamista. Ei tälläistä laikia ole suomessa olemassa eikä rikkomuksesta ole minkäänlasita rangaistusta.
      Deaktivoidun aseen saa heittää vaikka roskikseen. Tätä ei mikään laki kiellä.

      Odotan mielenkiinnolla ennakkotapausta oikeusasteissa ja mikä on sitten lopulta ennakkotapauksen lopputuomio. AHY on taas tehnyt päätöksen, joka ei kestä oikeustarkastelua.

    • Brititlähtijo

      Finexit kehiin.

    • tyhmätpesässäkö

      Ei exit mitään muuta. Ongelma on siinä, että omat päättäjämme pistävät toimeen eu asetukset sellaisinaan. Ei olisi mikään este soveltaa päätstä, mutta kansanedustajamme eivät tätä halua ja virkamiehet vaikeuttavat tilannetta entisestään.

      • irtieeuuusta

        EU:sta eroamalla on mahdollisuus päästä lisääntyvästä säännöstelystä ja kansalaisten oikeuksien polkemisesta eroon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6059
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4095
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4021
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3823
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2978
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2577
    7. 41
      2445
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      28
      2262
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2141
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      450
      1859
    Aihe