Uudenkarhea siima karkaa puolasta

tunarihauestelija

Missä on vika/ongelma, kun uusi siima tuppaa karkaamaan heti avokelan puolalta, kun salvan nostaa ylös? Liikaa siimaa ei kelalla pitäisi olla, ei ole kelattu puolalle piripintaan saakka vaan väliä on jätetty.

Missä siis mahtaisi olla ongelma ja kuinka se olisi ratkaistavissa? Työkaveri ei suositellut lähtemään tuon kanssa heittelemään, koska siima saattaisi mennä tuhannen solmuun ja sotkuun, jonka selvitteleminen on sitten oma työnsä.

4

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kelamuisti

      Voisiko olla, liian löysälle kelattu puolalle.

    • PariVaihtoehtoa

      Yksi mahdollisuus on se että siima on puolaan nähden joko liian paksua tai siima on itsessään kovaa ja taipumatonta. Onko kyseessä jokin aivan halpissiima?

      • tunarihauestelija2

        Kaupassa myyjä ehdotti tätä siimaa kelan kanssa ostettaessa. Berkley Trilene xl smooth casting 0.32 mm ja kela Abu Carcia Cardinal s40.

        Työkaveri epäili tuota myös, että siima kun on suoraan puolattu paketista kelalle, niin olis vähän jäykkää alkuun. Sain nyt kuitenkin siiman asettumaan puolalle niin, ettei enää karkaa tuossa heittovaiheen alussa. Koeheittoja en ole vielä päässyt tekemään tällä.


    • eKalastajaeukko

      On mahdollista, että siima on puolattu väärin niin, että siihen on jäänyt kierrettä, joka oikaisee sitä puolalla.

      Pääsyy kuitenkin on siiman muotomuisti. Siima ei ole riittävän notkeaa. Voi kuitenkin olla, että asettuu paremmin puolalle ajan kanssa. Ohuempi tai eri merkkinen siima auttaisi. Ilmeisesti noin järeällä kelalla tavoittelet niin suuria kaloja, ettei siiman vaihto ohuempaan monofiiliin tule kysymykseen. Kuitusiimat varmaan pelaa, mutta ovat kalliimpia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      996
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      955
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe