Viranomaiset kouluttavat itselle mieluisista asiakkaista tukihenkilöitä toimimaan vaikeiden asiakkaiden kanssa.
Sossu haluaa yhteistyökumppanin, jottei tarvitse kohdata yksin pahaa asiakasta. Kiltti ja positiivinen asiakas toimii puskurina pahan asiakkaan ja sossun välillä.
Otetaan sellaisia hiljaisia, kilttejä tai muuten hienosti viranomaisten kielellä puhuvia asiakkaita, jotka oppivat helposti tekemään, mitä viranomaiset ja järjestötoimijat tahtovat.
He ovat sellaisia positiivisia maailmankatsomuksiltaan ja heidän lapsilleen järjestetään vain ja ainoastaan hyvät sijaishuoltopaikat.
Mitenkähän he sitten kuvittelevat voivansa auttaa sellaisia asiakkaita, joiden lapset ovat tulleet kaltoin kohdelluiksi, ja jotka eivät mitenkään pysty olemaan positiivisia. Ja joiden lapset eivät kykene karkaamaan, kuten positiivisten erityisen älykkäät lapset jotka lähtisivät varmasti karkuun pahoinpitelyn tieltä välittömästi, jos heille jostain virheellisestä syystä huono paikka olisi järjestetty.
Näiden tukihenkilöiden lapsille on järjestynyt erityisen hyvät sijaishuoltopaikat.
No, voikukkia tietenkin. Samat naamat joka järjestössä toimiomassa kiltisti sossujen pareina - pahoja asiakkaita vastaan. Heistä tulee sossujen mieluisia tukihenkilöitä. He osaavat liverrellä järjestöjen toimijoille ja sossuille kauniisti.
Pahoja ei haluta mihinkään toimintaa mukaan. Vain kauniit, hyvät ja hyvin menestyneet asiakkaat ja nuoret aikuiset palkataan ja otetaan toimintaan mukaan. Näin ollen saadaan järjestettyä omat henkilöt eliittilastensuojelulle.
Se alempi luokka ei apua tarvitse, muuten kuin puskuriksi sossujen ja itsensä väliin.
Varokaa asiakkaat! Älkää menkö lankaan!
Viranomaisten lemmikit
3
140
Vastaukset
- varovaisuutta
Älkää valitko voikukkien tukihenkilöitä. He haluavat, että muutut viranomaisten mieleiseksi kiltiksi ja tahdottomaksi helposti käsiteltäväksi henkilöksi. Luota ennemmin itseesi. Nämä sossujen lemmikit edustavat jo aivan jotain muuta. Heille kasvaa viranomaisten kieli ja mieli. Tai on jo kasvanut.
- äläkerro
Valitut haluavat tehdä hajuraon tavallisiin, huonoihin asiakkaisiin ja haukkuvat takanapäin viranomaisille asiakkaiden omia järjestöjä. Pahimmillaan he livertävät aiemmin hankkimaansa asiakastietoa viranomaille. He kuljettavat tietoa asiakkaiden ja viranomaisten välillä.
Kannattaa olla varuillaan, mitä puhuu.- eikokemusta
Näin juuri toimivat viranomaiset ja heidän valtaansa maksetut kokemusasiantuntijat. Rahasta moni tekee mitä vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä13711225Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710351- 268050
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976588Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.545739- 815187
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1554464Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314276Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814122Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1363666