Viranomaiset kouluttavat itselle mieluisista asiakkaista tukihenkilöitä toimimaan vaikeiden asiakkaiden kanssa.
Sossu haluaa yhteistyökumppanin, jottei tarvitse kohdata yksin pahaa asiakasta. Kiltti ja positiivinen asiakas toimii puskurina pahan asiakkaan ja sossun välillä.
Otetaan sellaisia hiljaisia, kilttejä tai muuten hienosti viranomaisten kielellä puhuvia asiakkaita, jotka oppivat helposti tekemään, mitä viranomaiset ja järjestötoimijat tahtovat.
He ovat sellaisia positiivisia maailmankatsomuksiltaan ja heidän lapsilleen järjestetään vain ja ainoastaan hyvät sijaishuoltopaikat.
Mitenkähän he sitten kuvittelevat voivansa auttaa sellaisia asiakkaita, joiden lapset ovat tulleet kaltoin kohdelluiksi, ja jotka eivät mitenkään pysty olemaan positiivisia. Ja joiden lapset eivät kykene karkaamaan, kuten positiivisten erityisen älykkäät lapset jotka lähtisivät varmasti karkuun pahoinpitelyn tieltä välittömästi, jos heille jostain virheellisestä syystä huono paikka olisi järjestetty.
Näiden tukihenkilöiden lapsille on järjestynyt erityisen hyvät sijaishuoltopaikat.
No, voikukkia tietenkin. Samat naamat joka järjestössä toimiomassa kiltisti sossujen pareina - pahoja asiakkaita vastaan. Heistä tulee sossujen mieluisia tukihenkilöitä. He osaavat liverrellä järjestöjen toimijoille ja sossuille kauniisti.
Pahoja ei haluta mihinkään toimintaa mukaan. Vain kauniit, hyvät ja hyvin menestyneet asiakkaat ja nuoret aikuiset palkataan ja otetaan toimintaan mukaan. Näin ollen saadaan järjestettyä omat henkilöt eliittilastensuojelulle.
Se alempi luokka ei apua tarvitse, muuten kuin puskuriksi sossujen ja itsensä väliin.
Varokaa asiakkaat! Älkää menkö lankaan!
Viranomaisten lemmikit
3
127
Vastaukset
- varovaisuutta
Älkää valitko voikukkien tukihenkilöitä. He haluavat, että muutut viranomaisten mieleiseksi kiltiksi ja tahdottomaksi helposti käsiteltäväksi henkilöksi. Luota ennemmin itseesi. Nämä sossujen lemmikit edustavat jo aivan jotain muuta. Heille kasvaa viranomaisten kieli ja mieli. Tai on jo kasvanut.
- äläkerro
Valitut haluavat tehdä hajuraon tavallisiin, huonoihin asiakkaisiin ja haukkuvat takanapäin viranomaisille asiakkaiden omia järjestöjä. Pahimmillaan he livertävät aiemmin hankkimaansa asiakastietoa viranomaille. He kuljettavat tietoa asiakkaiden ja viranomaisten välillä.
Kannattaa olla varuillaan, mitä puhuu.- eikokemusta
Näin juuri toimivat viranomaiset ja heidän valtaansa maksetut kokemusasiantuntijat. Rahasta moni tekee mitä vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2102793
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1252659En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.771743Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2331305Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631288- 471098
- 991001
- 108841
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6823- 46823