Omatalo palkkaamassa lisää työntekijöitä. Tälle vuodelle ennakoidaan monen vuoden jälkeen 5–10 prosentin kasvua. Hintakilpailu alalla on kuitenkin edelleen kovaa.
Onko rakentaminen jälleen nousussa?
http://yle.fi/uutiset/omakotirakentamiseen_odotetaan_kasvua__omatalo_palkkaamassa_lisaa_tyontekijoita/8785403?origin=rss
Onko rakentaminen jälleen nousussa?
http://yle.fi/uutiset/omakotirakentamiseen_odotetaan_kasvua__omatalo_palkkaamassa_lisaa_tyontekijoita/8785403?origin=rss
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eipä siellä savella sitten muuta työtä olekaan kuin talopakettien pystytys ja homevaurioiden korjaus. Asumis- ja elämisrahat täytyy hakea yhä kauempaa ja kauempaa.
Tämähän on yksi positiivinen merkki lisää siihen, että pahin olisi jo takana.
Tonttien hinnat ovat laskeneet valtavasti, jopa 40% paikoin. Talopakettitoimittajat käyvät eloonjäämistaisteluaan ja hintoja laskettu sielläkin. Timpuriporukoilla ansiosidonnaispäivät täyttyneet ja anssin uusiminen on ajankohtaista rykäisemällä vaikka joku talopaketti kasaan.
Jos talon tarvitsee, nyt on hyvä aika sellainen rakennuttaa. 10 vuoden päästä asuu velattomassa 9 v. vanhassa talossa kun kuplassa valmiin ostanut jatkaa vielä lainanmaksua vanhasta talostaan vuosikausia.
Sinänsä tuo ei siis ole merkki mistään laman loppumisesta, vaan lamasta johtuvasta kustannusten laskusta.
Menikö Omatalo konkurssiin vai mistä antirahat saatiin kasaan, kun kunta ei enää rahoittanut?
Sonkajärvellä talopaketteja valmistavan Omatalon yhtiökokous on päättänyt osakeannista. Sonkajärven kunnan osuus vastaisi uudessa annissa enimmillään lähes 430 000 euroa. Kunnanhallitukselle esitetään, ETTEI kunta osallistu osakeantiin, koska sen tehtäviin ei kuulu olla suoraan mukana yritystoiminnassa.
http://yle.fi/uutiset/sonkajarven_kunta_pohtii_omatalon_osakeantiin_osallistumista/8813407