Suurin osa veroparatiiseista ovat vielä syvissä vesissä, nyt vain saatiin Panamasta todisteita siitä miten veroja vältellään.
http://www.iltalehti.fi/talous/2016040421365199_ta.shtml
http://www.iltalehti.fi/talous/2016040421365199_ta.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Missä on se raha, joka puuttuu köyhyyden puolittamisesta?
Esimerkiksi
Maailman suurimmat veroparatiisit ovat Yhdysvallat, Luxemburg, Sveitsi, Caymansaaret, Iso-Britannia ja Irlanti.
2013 listaa:
Maailman pahin veroparatiisi on Sveitsi, käy ilmi kansainvälisen Tax Justice Networkin (TJN) tuoreesta tutkimuksesta. Sen mukaan tähänastinen taistelu veroparatiiseja vastaan on ollut lähinnä retoriikkaa.
Verkoston julkaisema Financial Secrecy Index määrittelee 82 maata salailijavaltioiksi. Salailijavaltiot luovat muille mahdollisuuksia paeta lakeja ja sääntelyä – usein veroja. TJN:n mukaan maailman salailijavaltioissa on 21–32 biljoonaa dollaria.
Sveitsin jälkeen indeksin kärkisijoilla ovat Luxemburg, Hongkong, Caymansaaret ja Singapore. Tutkimuksessa kritisoidaan kuitenkin etenkin Isoa-Britanniaa, joka on sijalla 21. Jos Britannian verosynneiksi laskettaisiin sen koko "verkosto", esimerkiksi siihen löyhästi kuuluvat merentakaiset alueet ja erillisalueet, se olisi ykkössijalla, TJN suomii. Verkostoon kuuluvat esimerkiksi Caymansaaret, Bermuda, Jersey ja Gibraltar, jotka kaikki löytyvät indeksistä.
Pohjoismaista listalla ovat Tanska, Norja ja Ruotsi, joista heikoimmin pärjää 50. sijalla oleva Norja. 71. sijalla oleva Ruotsi on mukaan ensimmäistä kertaa.
Veroparatiisit köyhdyttävät kehitysmaita.
Kehitysmaista vuotaa ulkomaille vähintään 500, ehkä jopa 1 000 miljardia Yhdysvaltain dollaria laitonta pääomaa vuosittain. Kehitysapua köyhät maat saavat teollisuusmailta noin 100 miljardia dollaria vuodessa, eli viides-, ehkä vain kymmenesosan pääomapaon määrästä.
Tulos: kehitysmaiden mahdollisuudet turvata kansalaisilleen julkiset palvelut - esimerkiksi terveydenhoito tai puhdas vesi - kuihtuvat olemattomiin.
Kansallisvaltioiden veropohjan rapautumiseen ovat ratkaisevasti myötävaikuttaneet niin sanotut veroparatiisit, eli maat (tai, joissakin tapauksissa, itsehallintoalueet) jotka vetävät puoleensa niin yritysten kuin varakkaiden yksityishenkilöidenkin rahaa äärimmäisen kevyellä tai olemattomalla verotuksella.
Eikä kyse ole suinkaan mistään pikkusummista: Tax Justice Networkin arvion mukaan näihin maailmantalouden mustiin aukkoihin, verottajan ulottumattomiin on kadonnut 21–32 biljoonaa – siis 21 000–32 000 miljardia – dollaria.
Bjarne maksaa laillisesti veronsa, mutta maksaako tarpeeksi?
Veronkierto johtaa tuloerojen kasvuun
Kansallisen veropohjan rapauttaminen on merkittävin, muttei suinkaan ainoa veroparatiisien aiheuttama ongelma. Suuntaamalla "palvelujaan" vain ja ainoastaan kaikkein varakkaimmille yksityishenkilöille veroparatiisit myötävaikuttavat toiminnallaan jo ennestään ennätyksellisen suurten tulo- ja varallisuuserojen kasvattamiseen.
Kun sen enempää varallisuutta kuin sen tuottamia pääomatuloja ei veroteta, suuret yksityisomaisuudet voivat kaikessa rauhassa lihottaa itsensä vieläkin suuremmiksi. Samalla tavallinen kaduntallaaja joutuu kantamaan yhä suuremman vastuun maansa julkisen sektorin rahoituksesta joko tuloverojen tai välillisten verojen kautta.
Monissa etelän maissa tämä "rikkaiden rintamakarkuruus" on johtanut varsin nurinkuriseen tilanteeseen. Virallisten tilastojen perusteella mailla on suuri nettomääräinen ulkomaanvelka, mutta kun veroparatiiseihin sijoitetut varat otetaan huomioon, mailla onkin yhtäkkiä enemmän ulkomaista varallisuutta kuin velkaa.
Koska nämä veroparatiisisijoitukset ovat poikkeuksetta pienen eliitin hallussa, voi perustellusti sanoa, että veroparatiisien aiheuttamat tappiot ovat kaikkein suurimmat juuri niissä maissa, jotka kaikkein kipeimmin tarvitsisivat lisää verotuloja. Myös suurten, monikansallisten yritysten harjoittama verosuunnittelu – joka siis pitkälti tapahtuu juuri veroparatiisien kautta – sattuu kaikkein kipeimmin juuri maailman köyhimpiin maihin.
Terveydenhuolto, vanhusten palvelutalot ym --->>>
vero suunnittelulla rahat ulkomaille
Maassa X toimii kaksi yksityistä terveydenhuoltoalan yritystä, A ja B. Siinä missä A toimii pelkästään kotimarkkinoilla ja on kokonaan kotimaisessa omistuksessa, B on osa monikansallista konsernia ja pystyy näin ollen hyödyntämään veroparatiisien tarjoamat mahdollisuudet verosuunnitteluun. Tämän seurauksena yritys B selviää kahden prosentin yhteisöverolla kun taas yritys A joutuu maksamaan voitoistaan veroa 25 prosenttia.
Terveydenhuoltopalvelujen ulkoistamisen yhteydessä molemmat yritykset tekevät tarjouksen lonkkaleikkausten suorittamisesta. Tämän toimenpiteen tuotantokustannukset ovat yritys A:ssa 3 000 ja yritys B:ssä 3 200 euroa. Olettaen, että kummankin yrityksen osakkeenomistajille on samat tuottovaatimukset, yritys A siis voittaisi kustannustehokkaampana tarjouskilpailun, mikäli yritykset olisivat samalla lähtöviivalla yhteisöverotuksen suhteen
Koska yritys B maksaa verosuunnittelun ansiosta huomattavasti vähemmän yhteisöveroa kuin A, se pystyy kuitenkin tarjoamaan halvemman hinnan ja silti tekemään suuremman voiton jokaisesta lonkkaleikkauksesta.
Nallen painajainen.
Ruotsissa turvallisempaa lähti suomen suurta verotusta pakoon??
Tästä se alkaa tai sitten loppuu.
Mitään rikokseen viittaavaa ei kuitenkaan ole vielä esitetty saati tutkittu.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016040521367179_uu.shtml
Häpeän saavat palkakseen nämä veroparatiisilaiset.Rahaa heillä on joten riesaa on tuollainen piilotettu liika raha.Empä olisi heidän housuissaan.
Voisin ihan hyvin olla heidän housuissaan, häpeää voi tulla mutta"kunnia" ja rahakasat kasvat.
Kaikkihan on tehty tietäen, että eettisyys ja oikeudenmukaisuus kiertää kaukaa rahakasoja.
Hallitus keskittyy vääriin asioihin, kun se keskittyy palveluiden karsimiseen ja jopa pyrkii mahdollistamaan veronkierron lisääntymisen hallintarekistereillä. Veroparatiisitalous estää myös reilun kilpailun yritysten välillä ja syventää taantumaa siirtäessään rahaa pois kotimaisesta kierrosta.
12 keinon lista
1. Säädetään lain mahdollistama haitallinen verosuunnittelu laittomaksi ja varmistetaan viranomaisten tiedonsaanti lain valvonnassa. Estetään mahdollisuutta veronkiertoon vakuutuskuorilla, holding-yhtiöillä ja muilla vastaavilla järjestelyillä. Laajennetaan väliyhteisölain soveltamista siten, että alhaisen verotuksen maassa keinotekoisesti näytetty tulo verotettaisiin Suomessa.
2. Poistetaan porsaanreiät korkojen verovähennysoikeutta rajoittavasta säädöksestä.
3. Säädetään sanktiot omistusten piilottamisesta hallintarekistereihin. Suomen hyvä malli pyritään laajentamaan koko Euroopan unioniin.
4. Säädetään 30 prosentin lähdevero ulkomailta hallintarekisteröityjen osakkeiden osingoille silloin, kun lopullinen osingonsaaja ei ole maksajan tiedossa siten, että se voi toimittaa vuosi-ilmoituksen osingoista verottajalle.
5. Neuvotellaan pikaisesti uudelleen vanhentuneet verosopimukset, jotka mahdollistavat verojen maksamatta jättämisen. Irtisanotaan verosopimukset yhteistyöhaluttomien maiden kanssa välittömästi.
6. Säädetään maastapoistumisvero alhaisen verotuksen maahan siirtyville verovelvollisille.
7. Säädetään EU:ssa 35 prosentin minimiyhteisöverokanta sekä toteutetaan kattavasti komission ehdottama veronkiertodirektiivi.
8. Velvoitetaan EU:ssa toimivat yritykset avaamaan tiedot niiden voitoista, työntekijöistä, varoista ja maksamista veroista maakohtaisesti.
9. Liitetään Suomi rahoitusmarkkinaveroa valmistelevien maiden joukkoon.
10. Pyritään saamaan aikaan kansainvälinen sopimus verokaavasta, jolla poistettaisiin ylikansallisilta yrityksiltä siirtohinnoittelun hyödyt.
11. Tukitaan tänä vuonna käynnistyvän automaattisen tietojenvaihdon aukot.
12. Painostetaan maita, jotka kieltäytyvät automaattisesta tietojenvaihdosta, esimerkiksi säätämällä lähdevero kaikille näihin maihin maksettaville rahansiirroille.
Sensuuri käy niin kovasti tämän panama-gaten parissa, että julkaistaanpa tähän vielä kerran alustava lista suomalaisista yksityishenkilöistä ja yrityksistä. Olkaa hyvä.
Suomen hallitus mukana täysillä rikollisessa toiminnassa! Sekä viranomaiset!
Alla kopio listasta
YKSITYISHENKILÖT
Krister Ahlström
Esko Aho
Martti Ahtisaari
Matti Alahuhta
Matti Apunen
Juha Sipilä
Antti Blåfield
Georg Ehrnrooth
Henrik Ehrnrooth
Aatos Erkko
Petteri Orpo
Jukka Harmaja
Eero Heinäluoma
Olli-Pekka Heinonen
Seppo Honkapohja
Sirkka Hämäläinen
Jaakko Ihamuotila
Max Jakobson
Ole Johansson
Atte Jääskeläinen
Jyrki Katainen
Sixten Korkman
Olli Kivinen
Jarl Köhler
Johannes Koroma
Paula Lehtomäki
Erkki Liikanen
Paavo Lipponen
Björn Mattsson
Leena Mörttinen
Sauli Niinistö
Johan Nykopp
Jorma Ollila
Mikael Pentikäinen
Hanna Rajalahti
Risto Siilasmaa
Kari Stadigh
Alexander Stubb
Ulf Sundqvist
Christoffer Taxell
Teija Tiilikainen
Jutta Urpilainen
Björn Wahlroos
Klaus Waris
Matti Vanhala
Matti Vanhanen
Pentti Vartia
Gerhard Wendt
Janne Virkkunen
Pertti Voutilainen
Raimo Väyrynen
Antti Herlin
Ikka Herlin
Paasikivet
Niklas Herlin
Ilona Herlin
Hartwallit
Aatos Erkko
Casimir Ehrnrooth perh.
Patricia Seppälän perilliset
Pekka Perä
Erkki Etola
Björn Wahlroos
Göran j. Ehrnrooth perh.
Pentit
Robert G. Ehrnrooth perh.
Elsa Fromond perh.
Vidgrénit
Blåbergit
Tallbergit
Reino Laakkosen perilliset
Risto Siilasmaa
Voipiot
Kari Niemistö
Stig Lilval-Lindström
Kokkilat
Lundqvistit
Ingmanit
Henrik Kuningas
Kohoset
Yrjö Laakkonen perh.
Takaset
Gripenbergit
Brotherukset
Laineet
Göran Sundholm
Stig Gustavson
Bradet
Hautaset
Toivaset
Rafael Mattssonin
Jaakko Pöyryn
Carl Johan Tallberg
Rannilat
Harald Relander
Heikki Lehtonen
Jukka Ylppö
Olli Salo
Ketoset
YRITYKSET
Nokia
Neste Oil
Stora Enso
UPM
Kesko
SOK
KONE
Outokumpu
Sampo
OP-Pohjola
Varma
TeliaSonera
Fortum
Ilmarinen
Metsä Group
North European Oil Trade
Wärtsilä
St1 Group
Metso
Nordea Pankki Suomi
Nordea Henkivakuutus
Cargotec
Valmet
Oriola-KD
Caverion
St1 Nordic
HKScan
Rautaruukki
Finnair
Huhtamäki
Teboil
ABB
Kemira
Sanoma
Lemminkäinen
Amer Sports
Konecranes
LähiTapiola Eläkeyhtiö
Stockmann
Valio
Itella
HOK-Elanto
Outotec
Veikkaus
YIT
Eläke-Fennia
Wihuri
Onvest
Fazer
Tieto
Luvata
Elisa
Nokian Renkaat
TeliaSonera Finland
VR-Yhtymä
Atria
Tamro
Alko
Gasum
LähiTapiola Vahinkovakuutus
Veho
Ahlstrom
Suomen Lähikauppa
Orion
Rettig Group
Osuuskauppa Hämeenmaa
Also Nordic Holding
Uponor
Danske Bank
PKC Group
Munksjö
Ahlström Capital
Paulig
Vapo
Patria
NCC Rakennus
Fiskars
Skanska
Pirkanmaan Osuuskauppa
Yara
Tuko Logistics
Norilsk Nickel Harjavalta
Pohjolan Voima
Osuuskauppa Arina
Consolis
Kuusakoski
Tokmanni
Sanitec
Raha-automaattiyhdistys
SRV-yhtiöt
Planmeca
Lassila & Tikanoja
Cramo
Tikkurila
Ramirent
LähiTapiola Henkiyhtiö
Fennia
Panasonic Marketing
Osuuskauppa Keskimaa
Rolls-Royce
Etera
STX Finland
ISS Palvelut
Kaikki on tapahtunut tietoisesti siitä, että kansa äänestää ja ihannoi sitä valtaa joka kaiken sallii.
Suomessa eduskunta voi milloin tahansa päättä siitä, että kun arvo-osuustili jonne osingot menevät, niin osingoista voisi ottaa heti lähdeveron esim 30-35 %.
Ruotsihan verottaa suomalaisilta omistajilta esim Nordean ja Telia-Soneran osingoista heti 15% lähdeveron.
Suomen osakeyhtiöiden omistajina on yli 50% ulkomaalaisia ja sinne rahat häipyvät ilman verotusta. (siis sinne veroparatiiseihin)
up.....................
Joo asiaa ei ole vielä ratkaistu, saatikka ymmärretty.
Vappupuheissa voisi korostaa miksi työläisiä rangaistaan rikkaitten pahoista teoista.