Kylpyhuoneremontti ja viemärin pinnoitus

HackKing81

Ollaan aloittamassa putkiremonttia taloyhtiössä ja rakennusfirma suositteli että tilataan kylpyhuoneremontit samaan aikaan (kesällä) kuin uusien vesiputkien asentaminen (tulee rappukäytävän kautta).
Viemäreiden pinnoitus (ruiskuvalu) tapahtuu syksyllä.

Mutta onko tämä niin hyvä idea, on riski olemassa ettei pinnoitus onnistu ja joudutaan piikkaamaan auki joko kylpyhuone tai pystyhormi.
Kuinka suuri riski tämä on? Ja kenen riski, osakkaan vai taloyhtiön? Ei vaan tekisi mieli maksaa kahdesti.

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arpa_on_heitetty

      Tei ite, ja säästin? Tai siis tässä tapauksessa suunnittelitte ite? Ja säästitte?

      Noin niinkuin yleensä näitä putkien pinnoituksia käytetään syystä ettei tarvitse repiä rakenteita auki. Teillä vissiin vesiaristykset kaputt ja kylppärit pistetään joka tapauksessa uusiksi. Ootte ajatelleet jotain, urakoitsija suunnitelee.. vai onko siellä useampi urakoitsija hommissa ts. pintaremontit, vesijohdot ja viemärien pinnoitus erillisinä urakoina?

      No, parin vuoden päästä sitten näette, mitä touhusta tuli ja paljonko maksoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4641
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      391
      1391
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      892
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe