Marsu ei kasva

marsu97

Minulla on kahden kuukauden ikäinen tyttömarsu joka painaa noin 270 grammaa. Ostin marsun kolmisen viikkoa sitten, mutta sen paino ei ole noussut.
Marsu on todella vilkas ja utelias ja vaikuttaa muuten aivan terveeltä. Muut marsuni ovat kasvaneet nopeasti. Heinää ja vettä on aina saatavilla ja marsu syö normaalisti. Annan kerran tai kaksi päivässä marsuilleni tuoretta (porkkana, kurkku, tomaatti, omena, punajuuri jne)
Mistä marsun pieni koko voisi johtua onko se haitaksi marsulle?

5

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marsu97

      Lisään vielä että pellettejä (versele-laga complete guineapig) saavat niin paljon kun haluavat, koska eivät sitä älyttömiä määriä syö ja tällähetkellä minulla on vain kasvuiässä olevia marsuja joista kellään ei ole liikaa painoa ja heinää syövät silti reilusti.

    • Sedä

      Käytä varmuuden vuoksi eläinlääkärillä näytillä, voi olla esim sisäloisia!

    • mardulieläinlääkäriii

      Juu suosittelen eläinlääkärillä näyttämistä

    • loinenn

      Jos marsu syö normaalisti ruokaa (esim. Versele laga on hyvä ruoka, muutama ruokalusikka per päivä plus heinä, namit ja vesi) eikä siltikään kasva, käykää eläinlääkärillä, pikkuisellasi voi olla ikäviä loisia😕

    • loisia

      Niin kuin ylemmissä vastauksissa kerrottiinkin niin marsullasi saattaa olla sisäloisia. Käytä marsu eläinlääkärillä ja noudata sieltä saatuja ohjeita. Jos et kuitenkaan halua marsuasi heti lääkäriin viedä, niin aloita vähän reilumpi ruokkiminen. Laita heinää enemmän kuin normaalisti ja seuraa tarkasti sen ja veden kulutusta. Sen lisäksi voit halutessasi ostaa marsullesi jotain rasvaista marketeissa myytävää siemenseosta. Ja muista punnita marsu joka päivä ja kirjata ylös onko paino noussut tai pahimmassa tapauksessa laskenut. Jos paino nousee niin, hyvä jatka punnituksia vielä muutama viikko ja sen jälkeen voit alkaa punnita marsuasi viikottain.

      Toivon että olin avuksi. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      116
      9899
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5002
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4812
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3280
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      10
      2478
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1720
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1516
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1511
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1372
    Aihe