Marsu ei kasva

Minulla on kahden kuukauden ikäinen tyttömarsu joka painaa noin 270 grammaa. Ostin marsun kolmisen viikkoa sitten, mutta sen paino ei ole noussut.
Marsu on todella vilkas ja utelias ja vaikuttaa muuten aivan terveeltä. Muut marsuni ovat kasvaneet nopeasti. Heinää ja vettä on aina saatavilla ja marsu syö normaalisti. Annan kerran tai kaksi päivässä marsuilleni tuoretta (porkkana, kurkku, tomaatti, omena, punajuuri jne)
Mistä marsun pieni koko voisi johtua onko se haitaksi marsulle?
5467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lisään vielä että pellettejä (versele-laga complete guineapig) saavat niin paljon kun haluavat, koska eivät sitä älyttömiä määriä syö ja tällähetkellä minulla on vain kasvuiässä olevia marsuja joista kellään ei ole liikaa painoa ja heinää syövät silti reilusti.

Äänestä

Käytä varmuuden vuoksi eläinlääkärillä näytillä, voi olla esim sisäloisia!

Äänestä

Juu suosittelen eläinlääkärillä näyttämistä

Äänestä

Jos marsu syö normaalisti ruokaa (esim. Versele laga on hyvä ruoka, muutama ruokalusikka per päivä plus heinä, namit ja vesi) eikä siltikään kasva, käykää eläinlääkärillä, pikkuisellasi voi olla ikäviä loisia😕

Äänestä

Niin kuin ylemmissä vastauksissa kerrottiinkin niin marsullasi saattaa olla sisäloisia. Käytä marsu eläinlääkärillä ja noudata sieltä saatuja ohjeita. Jos et kuitenkaan halua marsuasi heti lääkäriin viedä, niin aloita vähän reilumpi ruokkiminen. Laita heinää enemmän kuin normaalisti ja seuraa tarkasti sen ja veden kulutusta. Sen lisäksi voit halutessasi ostaa marsullesi jotain rasvaista marketeissa myytävää siemenseosta. Ja muista punnita marsu joka päivä ja kirjata ylös onko paino noussut tai pahimmassa tapauksessa laskenut. Jos paino nousee niin, hyvä jatka punnituksia vielä muutama viikko ja sen jälkeen voit alkaa punnita marsuasi viikottain.

Toivon että olin avuksi. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marsu97 kirjoitti:

Minulla on kahden kuukauden ikäinen tyttömarsu joka painaa noin 270 grammaa. Ostin marsun kolmisen viikkoa sitten, mutta sen paino ei ole noussut.
Marsu on todella vilkas ja utelias ja vaikuttaa muuten aivan terveeltä. Muut marsuni ovat kasvaneet nopeasti. Heinää ja vettä on aina saatavilla ja marsu syö normaalisti. Annan kerran tai kaksi päivässä marsuilleni tuoretta (porkkana, kurkku, tomaatti, omena, punajuuri jne)
Mistä marsun pieni koko voisi johtua onko se haitaksi marsulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu