viime aikoina on paljon kohistu julkishallinnon menoista ja sitä kautta kannattavuusloista jne.
Julkishallinon (kunta ja valtio) kulut saataisiin tiputettua 25 % - 30 % seuraavalla pienillä järjestelyillä:
1) Liukumat pois käytöstä. Aamuinen lhtien luku, josta minutteja/tunteja kertyy, ei ole työntekoa. sama juttu iltapäivällä kun jäädään vielä kahvittelemaan ja juttelemaan niitä näitä, minuutit raksuttavat mutta työt eivät edisty.
2) Matka ulos -kikkailu. ei ole mitään matkoja ulso eikä siään. On töitä. Jos töitä on muualla kuin omassa toimistossa, niin sitten mennään sinne muualle ja tullaan sieltä takaisin.
3) Työaika pitäisi tiputtaa 6 - 6,5 tuntiin päivässä. ei jäisi aikaa kuppikuntiin ja juoruiluhetkiin. työhyvinvointi paranisi kun ei olisi aikaa kyräillä muita ja sairauspoissaolot vähenisivät dramaattisesti.
Mikä parasta, palkkaan ei tarvitsisi puuttua ja tehokkuus paranisi.
Vaan tullaanko tätä tekemään? No ei tietenkään. Silloinhan palkintovirat olisivat ihan turhia ja muuttusivat ihan tavallisiksi työpaikoiksi.
Kannattavuusloikka
1
146
Vastaukset 1
- pikkusenfaktaahistoriaa
Mielestäni julkisenpuolen, työpaikoissa ja töissä on vieläkin löysiä. Ehkä vähemmän hoitopuolella. Mutta sielläkin varmaan voisi järkeistää (orkanisoida) työt ja tehtävät tehokkaammin . Pois se ajattelu, näin on aina tehty, ja näin pitää tehdä. Hallinnonpuolella siellä konttoreissa, tiedän että löytyy erittäin paljon säästökohteita. Työajat, ja vuosilomat. Ym. edut, ja palvelus vuosilisät. Ovat hyvät. Näitä ei normaaleilla työmarkkinoilla tunneta. Tämä kaikki eriarvoisuus alkoi 1950-60 luvulla . Silloin virkamiehille (julkinenpuoli) senaikaiset hallitukset korottivat palkkoja tarvittaessa. Julkisella puolelle jaettiin, myos poliittisia suojatyöpaikkoja . Yksityisen puolen palkoista, työehdoista sovittiin, nihkeästi. Myöhemmin kiivaassa noususuhdanteessa, "työmiesten" palkat nousivat enemmän (Kysynnän ja tarjonnan vuoksi) kuin TES. määritteli. Siitä ns. liukumasta, johtuen korotettiin palkkoja myös julkisella puolella. MUTTA MITÄS?? SITTEN tapahtui, kun välillä LAMA YLLÄTTI. TYÖMIESTEN palkat laskivat, välillä paljonkin. Julkisenpuolen PALKAT EI OLE VIELÄ KOSKAAN LASKENEET. EIKÄ TÄYSIN LOPPUNEET. Näin se on mennyt tähänasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5861413Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43777Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5539- 34519
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480- 39477
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432