Seksuaalisuudestaan nauttiminen on jokaisen OIKEUS

IHMISOIKEUDET

"Nyt aikuisenakaan en osaa sanoa, onko minulla oikeutta nauttia seksistä", kirjoittaa nimimerkki Isin tyttö.

*

Jokaisella pitäisi olla oikeus omaan, vastuullisella tavalla toteutettuun seksuaalisuuteen, toteaa nimimerkki Isin tyttö.

*

SASKA SAARIKOSKI kirjoitti kolumnissaan (HS 3.4.) amerikkalaisesta kulttuurista, jossa tytärten siveyden ”suojelu” näyttää – ainakin populaarikulttuurissa – olevan jonkinlainen normi. Sama ilmiö toistuu myös Suomessa, kun isät vitsailevat toisilleen odottelevansa haulikkojen kanssa tytärtensä potentiaalisia poikaystäväehdokkaita. Valitettavasti kaikkien isien huumoripuhe ei ole pelkkää vitsailua.

Kasvoin itse konservatiivisessa perheessä, jossa siveyttäni vahdittiin Saarikosken kuvailemalla tavalla. Seksin harrastaminen – puhumattakaan siitä nauttimisesta – näyttäytyi minulle asiana, johon minulla ei ollut oikeutta parisuhteessakaan. Pojista muodostui kuva stereotyyppisinä saalistajina, joilta isäni piti kaikin keinoin minua suojella. Pahinta oli, että minä taisin suhteissani olla se, joka kaikista eniten olisi nauttinut minulta kielletyistä moraalittomuuksista.

Isäni johdonmukainen kieltopolitiikka on johtanut lopulta siihen, että käsitykseni omasta seksuaalisuudestani on vähintään ristiriitainen. Nyt aikuisenakaan en osaa sanoa, onko minulla oikeutta nauttia seksistä. Jos ainoa seksiin liittyvä puhe on ollut kieltämistä, miten voisinkaan nähdä koko asian muuna kuin likaisena, miesten hallitsemana touhuna?

Teini-ikäisten tyttärien isille haluaisin todeta seuraavaa: tyttären naiseksi kasvaminen voi olla isälle hankala paikka, ja omat tunteet jyräävät helposti rationaalisuuden. Jokaisella meistä pitäisi kuitenkin olla oikeus omaan, vastuullisella tavalla toteutettuun seksuaalisuuteen. On vaikea ymmärtää, miksi kukaan isä haluaisi kieltää sitä kaikista rakkaimmaltaan.

Isin tyttö

.............................................................................................................

hmp.f



Seksuaalisuus on tosi hauras asia nuorelle. Sen pitää saada puhjeta kukkaan ihan itsestään luonnollisesti, eikä tuupata suuntaan EIKÄ toiseenkaan.

Ne asiat mitkä koemme lapsuudessa ja nuoruudessa, jää usein vaivaamaan ja leimaamaan koko loppuelämäksi. Koska se minkä silloin koki, oli siinä tilanteessa elämän normi, ja perustamme kaikki muut arvot siihen. Mitä syvemmät haavat syntyy, sitä kauemmin menee muuttaa ne arvot.

Nuori ihminen on kuin kynttilänliekki, se pitää varjella. Olla palomuurina kun liekki karkaa, ja hiljaa puhaltaa jos liekkii meinaa sammua. Mutta ei ruokkia eikä tukahduttaa.

...................................................................................................................................

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin, ja jos hän eksyy, pitäisi häntä kohdella kuin sisään lentänyttä lintua.

      Jos saat sen otettua käsiisi, pidä kourat sillä tavalla isona, ettet purista sitä,

      kuljetat vain takaisin sille avoimelle ikkunalle ja avaat kätesi.

      Annat sen lentää itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2486
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2106
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1779
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      91
      1732
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1527
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      127
      1086
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1001
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe