Vaihdevuosien vuotohäiriöt

anneka56

Olen 56 vuotias ja minulla on n.5 v sitten alkaneet kuukautiset heitellä.Aluksi luulin, että loppuivat kokonaan mutta yhä vielä saattavat tulla esim. 2 krt/kk ja en tiedä mistä johtuu, että josjärkytyn/hermostun yms. oikein kovasti - minulla tulee hieman veristä vuotoa. Hyvä esimerkki tästä on se,e ttä joutuessani käsileikkaukseen odotellessani saliin lähtöä - aloin vuotaa joka sitten loppuikin pian. Olin niin jännittynyt, että elimistöni kävi ylikierroksilla.
Olisi kiva kuulla miten teillä muilla on kuukautiset loppuneet - heti kokonaan vain säännöllisen epäsäännöllisesti. Mitään hormooneja en käytä.

2

916

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo-riittäisi

      Menkkojen takkuilu alkoi jo 46-vuotiaana kuumat aallot. Vuoto jäi tulematta ensin pari kertaa vuodessa, sitten parin kuukauden välein, kunnes väliä oli neljäkin kk, ja nyt 51-vuotiaana ne ovat olleet poissa yhtäjaksoisesti jo n. 7 kk, eli ilmeisesti loppuivat.
      Kylmiä ja kuumia aaltoja on yhä, muttei niin, ettäkö kokisin tarvitsevani korvaushoitoa. Seuraan tilannetta, omaa vointiani jne. ja toimin sen mukaan.
      Ylimääräisiä vuotoja ei minulla ole koskaan ollut, joten jos olisi, kokisin, ettei se ole normaalia minulle ja varaisin ajan gynelle. Mutta voin kyllä kuvitella, että oikein kova stressi saattaa aiheuttaa jopa sellaistakin.
      Jos se askarruttaa ja painaa mieltäsi, kehoitan kyselemään faktoja ammattilaisilta.

    • 1131

      Olen 46 ja viime keväänä oli eka 3 kk tauko kuukautisissa. Tänä vuonna on ollut yksi 2kk kierto, saa nähdä mitä jatkossa. Minua ihmetyttää näihin pitkiin kertoihin liittyvät tavallista isommat kivut. Kipu säteilee lantion alueelle, mm. peräsuoleen. Yleensä ei kipuja juuri ole enkä ole koskaan tarvinnut lääkkeitä menkkakipuihin.Vuoto on sinänsä ollut normaalia. Mistähän voisi johtua tämä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1540
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      99
      748
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe