Vaihdevuosien vuotohäiriöt

anneka56

Olen 56 vuotias ja minulla on n.5 v sitten alkaneet kuukautiset heitellä.Aluksi luulin, että loppuivat kokonaan mutta yhä vielä saattavat tulla esim. 2 krt/kk ja en tiedä mistä johtuu, että josjärkytyn/hermostun yms. oikein kovasti - minulla tulee hieman veristä vuotoa. Hyvä esimerkki tästä on se,e ttä joutuessani käsileikkaukseen odotellessani saliin lähtöä - aloin vuotaa joka sitten loppuikin pian. Olin niin jännittynyt, että elimistöni kävi ylikierroksilla.
Olisi kiva kuulla miten teillä muilla on kuukautiset loppuneet - heti kokonaan vain säännöllisen epäsäännöllisesti. Mitään hormooneja en käytä.

2

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo-riittäisi

      Menkkojen takkuilu alkoi jo 46-vuotiaana kuumat aallot. Vuoto jäi tulematta ensin pari kertaa vuodessa, sitten parin kuukauden välein, kunnes väliä oli neljäkin kk, ja nyt 51-vuotiaana ne ovat olleet poissa yhtäjaksoisesti jo n. 7 kk, eli ilmeisesti loppuivat.
      Kylmiä ja kuumia aaltoja on yhä, muttei niin, ettäkö kokisin tarvitsevani korvaushoitoa. Seuraan tilannetta, omaa vointiani jne. ja toimin sen mukaan.
      Ylimääräisiä vuotoja ei minulla ole koskaan ollut, joten jos olisi, kokisin, ettei se ole normaalia minulle ja varaisin ajan gynelle. Mutta voin kyllä kuvitella, että oikein kova stressi saattaa aiheuttaa jopa sellaistakin.
      Jos se askarruttaa ja painaa mieltäsi, kehoitan kyselemään faktoja ammattilaisilta.

    • 1131

      Olen 46 ja viime keväänä oli eka 3 kk tauko kuukautisissa. Tänä vuonna on ollut yksi 2kk kierto, saa nähdä mitä jatkossa. Minua ihmetyttää näihin pitkiin kertoihin liittyvät tavallista isommat kivut. Kipu säteilee lantion alueelle, mm. peräsuoleen. Yleensä ei kipuja juuri ole enkä ole koskaan tarvinnut lääkkeitä menkkakipuihin.Vuoto on sinänsä ollut normaalia. Mistähän voisi johtua tämä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      446
      3839
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1652
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1444
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1378
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1336
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1049
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe