Kysymys ruotsinopettajille

Sten_Hård

Ruotsin opetuksen vapaaehtoisuudesta on paljon taitettu peistä viime vuosina ja vuosikymmeninäkin, mutta mikään ei muutu, vaikka jo noin 3/4 kansasta on ruotsin pakollisuutta vastaan, ja yhä useampi on alkanut vastustaa jopa ruotsin vapaaehtoistakin opetusta, koska sitä ei enää ollenkaan tarvita.

Tältä pohjalta on ihan pakko kysyä teiltä, arvon ruotsinopettajat, että tajuatteko olevanne Suomen kilpailukyvyn pahimpia sabotoijia? Ymmärrättekö suoranaisesti varastavanne Suomen koululaisten ja opiskelijoiden kielitaidon ja lahjoittavanne sen Ruotsille ja Ruotsin sekä Suomen ruotsalaisille?

Kuinka kehtaatte joka päivä mennä kouluun pakkoruotsittamaan Suomen lapsia?
Osaatteko edes hävetä?

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HellrePåSvenska

      Minulle ruotsin opettaminen peruskoululaisille ja lukiolaisille on tapa ansaita elanto itselleni, perheelleni ja lemmikeilleni. Pidän kielistä ihan suunnattomasti ja niin pitävät monet oppilaani ja opiskelijanikin, mikä tietysti näkyy myös oppimistuloksissa. En häpeä lainkaan, olen sen sijaan ylpeä, koska tiedän antavani nuorille hyvää evästä elämään ja ammattiin. Tuo varastamisjuttusi on ihan päätön ja osoittaa, että sinulta puuttuu faktojen tuntemusta.

    • opepope

      Minua ei kiinnosta Suomen kilpailukyky. Ja vaikka kiinnostaisikin, ruotsin kieli on tärkeä Suomen kilpailukyvylle kaupankäynnissä Ruotsin kanssa, joka on merkittävää. Toivoisin, että mahdollisimman moni käyttää hyväkseen mahdollisuutta oppia ruotsia vapaaehtoisesti ja mielellään.

      Omaa menestystään sabotoi se, joka käyttää voimavaransa tämänkin ketjun aloittajan tavoin ruotsin vastustamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe