Ruotsin opetuksen vapaaehtoisuudesta on paljon taitettu peistä viime vuosina ja vuosikymmeninäkin, mutta mikään ei muutu, vaikka jo noin 3/4 kansasta on ruotsin pakollisuutta vastaan, ja yhä useampi on alkanut vastustaa jopa ruotsin vapaaehtoistakin opetusta, koska sitä ei enää ollenkaan tarvita.
Tältä pohjalta on ihan pakko kysyä teiltä, arvon ruotsinopettajat, että tajuatteko olevanne Suomen kilpailukyvyn pahimpia sabotoijia? Ymmärrättekö suoranaisesti varastavanne Suomen koululaisten ja opiskelijoiden kielitaidon ja lahjoittavanne sen Ruotsille ja Ruotsin sekä Suomen ruotsalaisille?
Kuinka kehtaatte joka päivä mennä kouluun pakkoruotsittamaan Suomen lapsia?
Osaatteko edes hävetä?
Kysymys ruotsinopettajille
2
120
Vastaukset
- HellrePåSvenska
Minulle ruotsin opettaminen peruskoululaisille ja lukiolaisille on tapa ansaita elanto itselleni, perheelleni ja lemmikeilleni. Pidän kielistä ihan suunnattomasti ja niin pitävät monet oppilaani ja opiskelijanikin, mikä tietysti näkyy myös oppimistuloksissa. En häpeä lainkaan, olen sen sijaan ylpeä, koska tiedän antavani nuorille hyvää evästä elämään ja ammattiin. Tuo varastamisjuttusi on ihan päätön ja osoittaa, että sinulta puuttuu faktojen tuntemusta.
- opepope
Minua ei kiinnosta Suomen kilpailukyky. Ja vaikka kiinnostaisikin, ruotsin kieli on tärkeä Suomen kilpailukyvylle kaupankäynnissä Ruotsin kanssa, joka on merkittävää. Toivoisin, että mahdollisimman moni käyttää hyväkseen mahdollisuutta oppia ruotsia vapaaehtoisesti ja mielellään.
Omaa menestystään sabotoi se, joka käyttää voimavaransa tämänkin ketjun aloittajan tavoin ruotsin vastustamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1493989Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso133667Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai522999Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122992Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1452561- 582369
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282033"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1071485Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631344- 231237