Kysymys ruotsinopettajille

Sten_Hård

Ruotsin opetuksen vapaaehtoisuudesta on paljon taitettu peistä viime vuosina ja vuosikymmeninäkin, mutta mikään ei muutu, vaikka jo noin 3/4 kansasta on ruotsin pakollisuutta vastaan, ja yhä useampi on alkanut vastustaa jopa ruotsin vapaaehtoistakin opetusta, koska sitä ei enää ollenkaan tarvita.

Tältä pohjalta on ihan pakko kysyä teiltä, arvon ruotsinopettajat, että tajuatteko olevanne Suomen kilpailukyvyn pahimpia sabotoijia? Ymmärrättekö suoranaisesti varastavanne Suomen koululaisten ja opiskelijoiden kielitaidon ja lahjoittavanne sen Ruotsille ja Ruotsin sekä Suomen ruotsalaisille?

Kuinka kehtaatte joka päivä mennä kouluun pakkoruotsittamaan Suomen lapsia?
Osaatteko edes hävetä?

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HellrePåSvenska

      Minulle ruotsin opettaminen peruskoululaisille ja lukiolaisille on tapa ansaita elanto itselleni, perheelleni ja lemmikeilleni. Pidän kielistä ihan suunnattomasti ja niin pitävät monet oppilaani ja opiskelijanikin, mikä tietysti näkyy myös oppimistuloksissa. En häpeä lainkaan, olen sen sijaan ylpeä, koska tiedän antavani nuorille hyvää evästä elämään ja ammattiin. Tuo varastamisjuttusi on ihan päätön ja osoittaa, että sinulta puuttuu faktojen tuntemusta.

    • opepope

      Minua ei kiinnosta Suomen kilpailukyky. Ja vaikka kiinnostaisikin, ruotsin kieli on tärkeä Suomen kilpailukyvylle kaupankäynnissä Ruotsin kanssa, joka on merkittävää. Toivoisin, että mahdollisimman moni käyttää hyväkseen mahdollisuutta oppia ruotsia vapaaehtoisesti ja mielellään.

      Omaa menestystään sabotoi se, joka käyttää voimavaransa tämänkin ketjun aloittajan tavoin ruotsin vastustamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe