Onko joku hakenut Vantaan kaupungin uusiin asuntoihin Loiskekujalle? Oletteko saaneet vielä vastauksia?
VAV Loiskekujan uudet asunnot
Miirunen
122268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olen hakenut, mutta ei ole tullut vielä ainakaan tarjousta. Mitenkä sinulla, joko olet saanut? Hirveetä tunkua kirjoituksineen ei täällä ole, joten voiko siitä päätellä jotain?
Kiva kun laitoit kommentin! Ei olla mekään vielä saatu vastausta. Kolmiota haettiin. Jännä nähdä, miten käy. Pidän peukkuja teillekin!
Minä hain kaksiota ja kovasti toivon, että saan sen .
Tsemppiä myös teille asunnon saantiin
Asutteko jo valmiiksi vavin kämpissä vai haetteko ulkopuolelta? Onko teillä kiireellinen tilanne vai minkälaisista lähtökohdista olette hakemassa? Kiinnostaa vaan tietää, kun meitä niin monenlaisia hakijoita tässä maailmassa ja kun tarjouksia aletaan antaa, saisi hiukan osviittaa siitä miten he valinnat ovat tehneet.
Asutaan yksityisellä tällä hetkellä, mutta ollaan pienituloisia ja kolmihenkisenä lapsiperheenä asutaan pienessä kaksiossa, eli vähän ahdasta on. En tiedä kuinka kiireellisenä meitä pidetään, olen ymmärtänyt, että uudiskohteisiin otetaan monenlaista porukkaa. Näin olen ainakin ymmärtänyt Helsingin kaupungin puolelta, jossa jotkut tuttavapariskunnat on päässeet uusiin kohteisiin, vaikka tilanne ei mikään kriittinen ole ollutkaan. Sen takia niissä kai on erillinen haku.
Kiitos vastauksesta. Jäädään odottelemaan miten käy. Toivotaan et ensiviikolla tulisi jo tietoa. Tsemppiä odotteluun.
Miirunen, oletteko saaneet tietoa jo?
Entäs muut, oletteko saaneet tarjouksia?
Haimme mieheni kanssa kaksiota Loiskekujalta ja perjantaina tuli tarjous sähköpostiin. Asumme Helsingin kaupungilla tällä hetkellä, mutta miehen työpaikan ja kulkuyhteyksien vuoksi haimme asuntoa Vantaan puolelta. Ajattelin ettemme asuntoa varmaankaan saa.. Tämä oli kumminkin iloinen yllätys, kun tarjous sähköpostiin tuli. Pääseeköhän asuntoja katsomaan ennen muuttoa tai nähdä kuvia valmiista asunnosta? Pohjapiirrustukset näytti olevan Vavin sivuilla.
Onnea asunnon saannista! En osaa kyllä tuohon sanoa juuta enkä jaata, pääseekö asuntoja katsomaan ennen. Teillä oli asuntotarjouksessa varmaan eräpäivä asunnon hyväksymiselle ja koska asunnot vielä tekeillä, niin luulisi että ei hirveen todennäköistä. Milloin teidän täytyy allekirjoittaa sopimus ja miten kauan on aikaa ilmoittaa asunnon hyväksyminen?
Meillä on 3.5. asti aikaa ilmoittaa otetaanko asunto, kun tänään tarjottiin.
Olin muissa asioissa yhteydessä VAV:lle ja sanoivat, että asuntojen tarjoaminen voi mennä toukokuulle, jopa kesäkuulle asti, varsinkin jos tulee peruutuksia tarjotuista. Kaikkia ei siis ole vielä edes tarjottu ja vaikka huhtikuussa ei saisi vastausta, toivoa ei kannata heittää.
Jee, meille tarjottiin kolmiota!