Muut opet, mihin käytätte kaiken vapaa-ajan?

Eras_opettaja

Moi kaikille. Työskentelen lukiossa matematiikan aineenopettajana ja minulla olisi nyt tällainen ongelma. Mihin ihmmessä käyttäisin kaiken vapaa-aikani?

Opetusta minulla on keskimäärin 3 oppituntia päivässä. Niiden välissä tietysti vähintään vartin kahvitauot, ja ruokataukokin olisi hyvä pitää jossain välissä pitää. Töihin menen yleensä kymmeneksi ja kotona olen hyvissä ajoin ennen kolmea.

Kesä-, syys-, hiihto- ja joululomalle keksin yleensä tekemistä: matkustelen yleensä tyttöystäväni kanssa. Talvisin johonkin etelän lämpöön mutta kesäisin meille riittää useimmiten matkustelu lähialueella Pohjoismaissa. Juhannus on kiva viettää vaikkapa mökillä. Loma-ajoilla tekemisenpuute ei siis korostu.

Mutta mitä ihmettä tekisin iltapäivisin koulupäivän jälkeen? Tyttöystäväni on ns. normaaleissa töissä ja asuu vieläpä yli 50 kilometrin päässä. Häntä en halua ihan joka iltapäivä mennä kiusaamaan. Niinpä yleensä vain istun kotona ja tuijotan ruutua; joko tietokonetta tai televisiota. Välillä seuraan osakesijoitusteni kasvua nettipalvelussa.

Miten te muut nuoret, lapsettomat ja yksin elävät miesopettajat saatte ajan kulumaan? Pitääkö tässä hankkia tyttöystävän lisäksi vielä rakastajatar vai mikähän avuksi?

3

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinnittelijä

      Saan vapaa-aikani kulumaan tekemällä muita töitä, jotta rahat edes joten kuten riittävät. Normaalista open 2600 euron palkasta ei paljon revitä, se on ehkä kolmasosa kuukauden kokonaisansiosta. Ja osingot päälle aina keväällä.

    • UskonnonOpe

      Minä puolestani olen jo urani ehtoopuolelle kääntyvä uskonnonopettaja. Valmistuin pahimpaan lama-aikaan 90-luvun alussa keskisuuresta suomalaisesta yliopistosta ja onneksi sain heti opettajanviran opiskelukaupunkini koulusta. Siinä samalla tietysti lähti oma asunto ostoon.

      Parin vuoden päästä velkasumma oli jo pienentynyt uhkaavasti joten päätin ottaa lisää lainaa ja ostaa pari sijoitusasuntoa. Tällä hetkellä minulla on jo 8 vuokralaista ja oikeastaan opettajan tuloni ovat enää pieni osa kokonaistuloistani. Mutta rakastan silti ammattiani ja en suostu lopettamaan sitä.

      Nykyisin tilanne on mukava, kesälomat asun Espanjassa jossa minulla on omistuskartano ja talvisin on mukava viettää aikaa kolmikerroksisessa hirsihuvilassa Saimaan rannalla.

    • käännä-kylkeä

      Voi miten teini onkin kirjoittanut hassun kirjoituksen. Onko sinulla useinkin levottomia päiväunia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      953
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe