Edellinen HP4500 tulostin toimi ja skannasi normaalisti. Uusi HP2130 monitoimilaite ei näy kuvanlukulaitteessa, sitä ei voi siis edes valita kuvanlukuohjelmasta riippumatta. Tulostus toimii normaalisti. Sen sijaan kuvanlukija ei löydä koko tulostinta, jonka ostin vanhan monitoimilaitteen tilalle.
Mistä johtuisi.
Mistä johtuisi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Liitä tulstin porttii ja laita virrat. Herjaako jotain? Myös päivitykset kannattaa asentaa.
Googlen kirjauksia:
http://hplipopensource.com/hplip-web/models/deskjet_aio/deskjet_2130_series.html
"Minimum HPLIP version 3.15.6"
Ja tuolta openhpilipilta ladattuna (download) saa vain version 3.15.3 joten ongelma onkin se mistä tuon 3.15.6 version saa. Tämän 3.15.3 version minä sain mutta en vielä asentanut.
Sourceforgella näyttää olevan tuo versio 3.15.6 mutta onko tämä turvallinen sivusto?
Ja Ubuntun ja Linux Mint 17.2 jakeluvarastoissa on hplip versio 3.15.2 ? Miksi uusinta versiota ei ole näistä saatavana? Miksi tämä päivitysten hitaus?
HP tuottaa skanneritulostimia sitä vauhtia ettei ohjelmistojen tekijät pysy enää edes laitetuotannon vauhdissa. Onko tämä järkevää?
Laitteiden tuotannon ja ohjelmisto tuotannon pitäisi kulkea tasatahdissa rinnatusten. Tänä vuonna 2016 tuotetaan jo laitteita joita kai pitäisi käyttää hplipin 4.xx.xx versioilla joita ei edes olal tehtykään, siis vielä.
Ja kuka niitä skannausohjelmia ehtii päivittää?
15.10:ssä on 3.15.7 ja 16.04:ssä 3.16.3.
Tuolla ohjeet uudemmman saamiseksi
http://askubuntu.com/questions/10082/which-is-the-best-way-to-install-new-hplip-versions