Naimattomuusvaatimus poistuu

3120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eipä naimattomuusvaatimusta ole ollut vuosikymmeniin.

Äänestä
  • Kyllä se naimattomuusvaatimus on translaissa vielä melkein vuoden. MUTTA jos puoliso antaa luvan, uusi sukupuoli voidaan vahvistaa. Samalla avioliitto muuttuu automaattisesti rekisteröidyksi parisuhteeksi.

    Äänestä

Kyllä naimattomuusvaatimus on ollut tähän asti: Et ole voinut olla naimisissa naisen kanssa, jos olet muuttanut miehen hetun naisen hetuksi. Tämä muuttuu nyt avioliittolain muutoksen harmonisoinnin sivutuotteena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2016____ kirjoitti:

Byrokratia helpottuu.

http://yle.fi/uutiset/sukupuolineutraali_avioliittolaki_sai_lopullisen_vahvistuksen/8797387

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu