Lavan nosto vei voiton

Ahoselta

Lavaa nostettiin toiselle kierrokselle ilmeisesti siksi ettei Ahonen voittaisi kaikkia neljää osakilpailua

Ahosen olisi pitänyt hypätä toisella kierroksella 145 metriä voittaakseen ja kaatumisriski olisi ollut suuri

6

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo

      Näyttivät viime kisassa antaneen ihmeen huonoja tyylipisteitä 16,5 Ahoselle ja itävaltalainen saa 18:aa vaikka horjahtaa, ärsyttää tuommoinen tuomaripeli..

    • jaguarin1

      No tuo on luulotautia, asun sveitsissä ja tiedän, että keskieuroopassa kovasti kannustettiin Ahosta.

      • mieti vähän

        Mitä se auttaa vaikka koko maailma kannustaisi Jannea, jos tuomarit ja kilpailun johtajat haluavat että joku muukin kuin Ahonen voittaisi, ja siks nostavat lavaa toiselle kierrokselle. Joku tossa ihan oikein kirjoittikin että Ahosen olisi pitänyt hypätä 145m voittoon, siis sillä edellytyksellä että Höllvard hyppää normaalihypyn, niinkuin tekikin. Toinen sija on aivan loistava sijoitus,mutta tosiasia on että tuomarit pilasivat mahdollisuuden voittoon. Olen sun kanssa samaa mieltä siitä että keski-euroopassa on Jannella tosi paljon faneja.


      • jaguarin1
        mieti vähän kirjoitti:

        Mitä se auttaa vaikka koko maailma kannustaisi Jannea, jos tuomarit ja kilpailun johtajat haluavat että joku muukin kuin Ahonen voittaisi, ja siks nostavat lavaa toiselle kierrokselle. Joku tossa ihan oikein kirjoittikin että Ahosen olisi pitänyt hypätä 145m voittoon, siis sillä edellytyksellä että Höllvard hyppää normaalihypyn, niinkuin tekikin. Toinen sija on aivan loistava sijoitus,mutta tosiasia on että tuomarit pilasivat mahdollisuuden voittoon. Olen sun kanssa samaa mieltä siitä että keski-euroopassa on Jannella tosi paljon faneja.

        Tässä tuli mieleen, että joku saksalainen reportteri mumisi Iton hypyn jälkeen, että nyt pitää lyhentää matkaa,hän sanoi sen kokemuksesta, mutta tällä kertaa sitä ei tehty.Olihan japanilaisella treenarilla sen 143 metrin hypyn jälkee kauan suu hämmästyksestä auki.
        Mutta onneksi Ahonen ottaa asiat, niinkuin ne ovat.


    • nyba

      KYLLÄ! perkeleet teki sen ihan kiusallaan. Jos lavaa olis laskettu niin Ahonen olisi voinut voittaa heleposti, mutta näin tällä kertaa. Niin ja sanoihan se Ahonen hyvin: "en mä mikään kone ole" joten jossain vaiheessahan sen oli tapahduttava, vaikkakin nyt vähän rumasti. Eikä sitä voi oikein kiistää etteikö muut ois hypänny hyvin, kyllähän ne muutkin liiteli komeesti. Ahonen ois voinu olla jopa ulkona palkintopallilta mutta silti taisteli upeasti hopeelle. Tsemppiä Jannelle jatkossa

      • höpö

        Janne oli torstaina todella hyvä molemmat hypyt huomioiden, niin kuin mäkihypyssä yleensä on tapana tehdä, mutta faktaa on, että Martin Höllwarth oli sekä karsinnoissa, harjoitushypyissä että myös itse kilpailussa vielä Ahostakin parempi.

        Aivan sama missä asennossa lava olisi ollut milläkin kierroksella, Ahonen olisi ollut tämän kisan kakkosena.

        On toi H kiusallisen hyvään aikaan nousukunnossa oleva kaveri, ajatellen kevään MM-kisoja, ja harva muistaa, että vielä kolme vuotta Ahostakin kokeneempi. Hyvä puoli asiassa on se, että Ahonen on tänä kautena osoittanut olevansa todella tiukassa raossa yläpäästään vielä hiukan Höllwarthiakin kovempi.

        Muilla kuin näillä kahdella ei taida olla kultamitaleihin asiaa, päätellen tulostason suuresta heittelystä kauden alussa, jos vaan ne tuuliolot ovat kisoissa tasapuoliset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      83
      2475
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1311
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      100
      749
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      30
      743
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe