Millaisia lämpö tai yötähtäimiä löytyy markkinoilta lähinnä lämpö tähtäin kiinnostaisi jos hintalaatu suhde sattuu kohtaamaan,Onko esteitä ulkomailta tilaamisen suhteen?
Yötähtäimet
5
660
Vastaukset
- ammuskelija
Lämpötähtäin maksaa niin paljon, että kiinnostuksesi loppuu siihen.
Kunnollinen valonvahvistin gen2 tai surempi on myös muutaman tuhannen hintainen. Ge1 tähtäimiä saa muutaman sadan euron hintaan.
Tavalline optinen kiikaritähtäin hyvällä valovoimalla kykenee aika hämäriin olosuhteisiin. Mörközeissi 72mm etulinssillä on aika kova laite. - yötähtäin
3300 euroo näkyy veikalla olevan lämpötähtäin ilmeisesti ulkomaillakaan ei juuri taida halvempia olla,Totta on ettei tuonsuuruinen satsaus ole juuri nyt ajankohtainen,Tosin maksaa se laatuoptiikkakin.
- ammuskelija
Minkälaiseen käyttötarkoitukseen ajattelit laitetta? Varsinkin meträstyksessä on kielletty keinotekoiset valolähteet sekä yöammuntaa varten tarkoitetut tähtäyslaitteet, jotka elektronisesti suurentavat tai muuttavat kuvaa. Eli tähtäintä saisi käyttää vain tarkuusammuntaan.
- possujahtiin
Villisikojen metsästys muuttui nyt saa metsästää keinovalon avulla tämä vissii tarkoittaa myös yötähtäimet.
- ammuskelija
"Kiinteää keinovaloa voidaan käyttää villisian metsästyksessä villisian ruokintapaikalla."
Ei siis muutoksia metsästyslakiin tähtäimien suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",114056Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423587Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421893- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371799Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141482- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155