karikekansan

Mitäpä sinusta tuuleen kylväjä.
mitäpä tietäisit
maan hyvyydestä.
pensaiden juurella
pientareilla
metsän laidassa
kiven alla.
juonittelen
lymyän
puutarhurin tuttu.

hyvääkin sinussa
tuuleen kylväjä
pilviä katsova
nurmella makaaja.

et häiritse
minua
hyödytön
1108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hyödytön vähän pilaa muuten hyvää runoa. Moralistinen sana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuhatjalkainen kirjoitti:

Mitäpä sinusta tuuleen kylväjä.
mitäpä tietäisit
maan hyvyydestä.
pensaiden juurella
pientareilla
metsän laidassa
kiven alla.
juonittelen
lymyän
puutarhurin tuttu.

hyvääkin sinussa
tuuleen kylväjä
pilviä katsova
nurmella makaaja.

et häiritse
minua
hyödytön

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu