Asiakasta halventavaa palvelua

Yritykset jotka rahastavat asiakkaitaan omista virheistään, esimerkiksi väärintapahtuneesta laskutuksesta, tai neuvonta-, tai opastus-palveluista, soitettaessa asiakaspalveluun, väheksyvät ja pilkkaavat asiakastaan.
Esimerkkinä verkko-operaattorit, autokaupat, monet verkkokaupat, pankit, sähköyhtiöt, ym...

Monet lupaavat huipputuotteita ja ylenpalttista asiakaspalvelua edulliseen hintaan a´, mutta ennen kuin ko. laite, tai palvelu toimii luvatulla tavalla ja laskutus on luvatun mukainen täytyy soittaa ryöstävään riistopuhelimeen useita kertoja ennen kuin tuote ja laskutus toimii luvatulla tavalla, jos sittenkään.

Mielestäni tällä ei ole mitään tekemistä asiakaspalvelun kanssa, vaan tämä on törkeää asiakkaan pilkkaamista ja törkeää ryöstöä, halveksimista ja saattaa johtaa jopa piinaamisen asteelle, jos yrittää päästä erilleen tehdystä sopimuksesta sovitulla tavalla toimimattoman laitteen, tai palvelun ( tuotteen ) osalta.

2

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maskuonhuono

      Maskusta sitä saa. Asiakasta halventavaa "palvelua" nimittäin. Valehdellaan, eikä toimiteta tavaroita ajallaan.

    • Törkyturpa

      Huomasin tuossa vähän aikaa sitten, että Elisakin on alkanut laskutta palveluistaan. Ja viimeksi kun soitin Elisa Viihteen toimintahäiriöstä, niin hyvin ärhäkkä nuorimies yritti saada minut väen väkisin soittamaan siihen maksulliseen Oma Guru -palveluun,joka maksaa maltaita ja siellä saa roikkua tuarhan panttina kyllä monen kympin edestä. Kerran erehdyin sinne soittamaan ja ihan mitätön asia tuli maksamaan 80 €. Elisa Viihteen sopparissa kuitenkin lukee selvästi, että Elisa on vastuussa laitteissa ilmenvistä, sekä verkosta johtuvista vioista, joten niiden pitää kuulua myös Elisan maksuttomaan asiakaspalveluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe