Nyt onnistuu parketin hionta aloittelijaltakin.

30v_lattioita_hionut

6

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäis.tehdä

      Vuokraako joku tuollaista konetta ja jos, niin mihin hintaan?

    • Helppohessu

      Kyllä tuolla laitteella voi hioa koloja ihan yhtälailla kuin nauhahiomakoneellakin, liian kauan hiot samaa kohtaa ja siinä on sitten kolo lattiassa.

      Tosin nauhahiomakoneella sen saa tehtyä helpommin, mutta vaikka laite olisi miten helppo käyttää niin aivan taatusti joku pystyy sillä lattiansa pilaamaan.

      • tasainen_tuli

        Jos ei ole aiemmin käyttänyt lautashiomakonetta (wetrokkia,taskia tai miksi kukakakin sitä nimittää) niin kannattaa aloittaa keskeltä huonetta sillä tuotakin ohjataan samalla tavalla.


    • Jönöjussi

      No wetrok/taski yms on vain eri valimstajien tuotteita lattianhoitokoneille. Lattianhoitokoneilla EI hiota lattioita. Niillä tehdä mm. välihionnat tai esim öljyämiset/vahaukset.
      Nämä koneet eivät ole verrannollisia esim Bonan koneisiin. Bonalta on tullut vastaava kone markkinoille jo 2012, bona power drive. Vaikka kuinka haluaisi uskoa että tuolla saa hienon pinnan, niin totuus on kuitenkin että pohjat tulee tehdä nauha- tai rumpukoneella. NIIIIN, ja näitä koneita EI käytetä kuten taskia/wetrokkia!

      • käy_testaamassa

        " Bonalta on tullut vastaava kone markkinoille jo 2012, bona power drive. Vaikka kuinka haluaisi uskoa että tuolla saa hienon pinnan, niin totuus on kuitenkin että pohjat tulee tehdä nauha- tai rumpukoneella."
        En ole kokeillut bonan konetta mutta pallmannin spiderilla hioin yhden lautaparkettilattian ja ei tarvinnut nauhakonetta ja välihiontaa varten palmannin koneessa on eri lautanen joten ei tarvitse kantaa työmaalle toista konetta välihiontaan.
        NIIIIN, ja näitä koneita EI käytetä kuten taskia/wetrokkia!"
        Ohjataan kuten lautashiomakonetta. Kokeile joskus niin tiedät.


    • Jönöjussi

      Saattaa jollain hyvin tasaisella lautaparketilla toimia mutta teeppä oikausihionta tuolla.. Varmaan nopeammin tulee nauhalla/rummulla... Itse suosittelisin ekaks nauhakonetta jonka jälkeen loput karkeudet kyseisellä koneella ta Power drivella (käytössä sitten 2014) .
      Myös bonan koneessa vakiona 407 lautanen..eikös kaikissa?
      Pallmannin konetta en ole koskaan testannut mutta Bonan konetta ei ajeta samalla tavalla kuin taskia/wetrokkia... Periaate toki sama mutta ehkä tästä vinkkiä: https://www.youtube.com/watch?v=P8s66-2i9cw

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe