ONKO KAUPUNKIUUTISISSA PELKKÄÄ HÄMÄYSPUHETTA, josta olisi mahdollista vetää sellainen johtopäätös?
Toivottavasti on ollut Jannen seurassa joutsenten taivaassa jo joulukuusta lähtien. Nk. silloin kirjoitusten perusteella saattoi ajatella.
Turha kirjoittaa viestiä :taasko se alkaa. Minun kohdallani ei ala. Olen siirtänyt tapaus Ainon ja Jannen siihen arkistoon, jonka nimi on maapallon kaikki ihmisen takia kärsimään joutuneet eläimet.
Tein kaiken, minkä osasin ja jaksoin.
Toivottavasti on ollut Jannen seurassa joutsenten taivaassa jo joulukuusta lähtien. Nk. silloin kirjoitusten perusteella saattoi ajatella.
Turha kirjoittaa viestiä :taasko se alkaa. Minun kohdallani ei ala. Olen siirtänyt tapaus Ainon ja Jannen siihen arkistoon, jonka nimi on maapallon kaikki ihmisen takia kärsimään joutuneet eläimet.
Tein kaiken, minkä osasin ja jaksoin.
Vastaukset 53
Vanhimmat
nostan
Siis HäSa:ssa
Selvyyden vuoksi HäSa:ssa lau 9.4.2016 olleesta artikkelista Aulangon herättäjät joutseniin liittyvä pätkä.
"Metsähallituksen tuore puistojohtaja Tuula Peltonenkertoo olevansa innolla mukana kehitystyössä. (Hänen vastuullaan on koko Etelä-Suomi, OT:n huom.)
Joutsenlammen suosittujen asukkaiden osalta Metsähallitus toivoo luonnollista ratkaisua.
Ikävä juttu, mitä Janne -joutsenelle kävi. Tiedän ihmiten toiveet, että sinne halutaan laulujoutsenia , mutta yksin emme leskeksi jäänyttä Ainoa lampeen todennäköisesti palauta, sillä tilanne eli laulujoutsenten hyökkäys voi toistua.
Jos reviiriä hakeva laulujoutsenpariskunta ei luonnollista reittiä pitkin korvaa Ainon jaJannen jättämää aukkoa, asia jouduttaneen harkitsemaan uudestaan.
Laulujoutsenet olisivat tervetulleita. Se on hieno ja alkuperäinen joutsen Suomen luonnossa, Peltonen muistuttaa."
Aloittajalle. Pitäisit nyt sen nassusi kiinni. Tämä lintu EI TULE sinne joutsenlammelle. On varmaankin laitettu lihoiksi. Nyt meillä muilla on mahdollisuus seurata muita tirppejä että ei joku ole aina kyttäämässä selän takana mitä tehdään. Olalaa vapaus tuli. Melkein voisi lyödä vetoa että et voi olla tähänkin kommentoimatta.
Teit kaiken mitä ei olisi pitänyt ja mokasit. Onneksi olkoon.
Olin oikeassa.
No mutta...? Miksi aloitat tälläistä ketjua kun vastaukset tiedät. Rauhoitetaan joutsenlampi gangstalkingilta sun muilta vainoilta. Nätti paikka ulkoilla, nautitaan siitä.
Jokainen joka väitti Metsähallituksen tiedotuksia valheiksi, oli oikeassa! Siis kyse ei ollut " perättömistä väitteistä ja huhuista" kuten Metsähallitus sanoi!
Siksi juuri kaikki viestintä oli niin salamyhkäistä, ristiriitaista, koska tarkoitus ei ollutkaan edes ajatella Ainon tulevaisuutta, vaan oli päätös IHMISEN kannalta helposta ratkaisusta: murhaamisesta vähinäänin! Ihmisten rauhoittamiseksi väitettiin muuta, muka talvihoitopaikka ja tulevaisuus auki..! Miksikö kaikki tuntui niin hämäräperäisen epäilyttävälle( ja ihmisten pelkopuheita käytettiin kierosti hyväksi salaamisten alibina!).. siksi koska kaikki oli epäilyttävää! Nuorelle elämänhaluiselle linnulle ei annettu vapautta päättää elämästään vaan se oli saatanaisten sydämettömien miesten uhri!
Missä viipyy Metsähallituksen keväinen tiedotus Ainosta? Nythän vaihtoehtoina on vapaaksi päästäminen( ja missä olisi suojaisampaa villissä luonnossa kuin olisi Aulangon lammella!?) tai suojaisa eläintarha! miksi ei kelvannut Pyhtään hoitolan kädenojennus syksyllä? Siksikö että lintu oli jo päätetty panna joidenkin pataan!
On niin halpahintaista ettei uskoisi todeksi.
Voidaan väittää nyt tietenkin että lintu vapautetaan.. kuka todistaa? miksi Ainoa rakastavat ihmiset eivät saisi tietää MINNE!
Siksi etteivät Ainosta vähääkään piittaavat tyypit koskaan aikoneetkaan antaa tulevaisuutta tälle tytölle! Kun ei ihmisistäkään välitetä, mitä linnuista!
Laulujoutsenetko arvokkaampia.. niitähän on riesaksi saakka Suomessa!
Allekirjoitan kaiken. Aivan kuin joku olisi lukenut ajatukseni ja kirjoittanut ne tänne. Ei ihme,että luultiin minun kirjoittamaksi.
jk.
Muka ei syksyllä tiedetty mitä aiotaan tehdä... kyllä silloimkin tiedettiin sama mitä nyt tiedotettiin että laulujoutsenia odotetaan ja TOIVOTAAN Aulangon lammelle! Asia vain tiedotettiin valehdellen joidenkuiden suiden tukkimiseksi!
Tiesin tämän asian jo silloin ja sanoin että valehdellaan. Olin oikeassa.
Nyt asia on kaikkiemn nähtävissä jos vain katsoo - kaikki on äärimmäisen LÄPINÄKYVÄÄ.
Kunnioitukseni useisiin tahoihin ja ihmisiin on iäksi mennyttä.
Samaa mieltä. Olisin käytänyt vähän eri sanoja.
pss. Kaikki oli hämäyspuheita, viestintä, lehtien jutut, siksi kaikessa suuri salailu ja suuri ristiriitaisuus.. asioista oli päättämässä ihmiset joilla ei mitään oikeustajua, inhimillisyyttä eikä sydäntä. Röyhkeintä että ketkä näkivät tämän kaiken objektiivisesti, heidän sanomisiaan alettiin väittää mustamaalauspuheiksi, huhuiksi ja sekoiluksi. Miksi Ainoa ei olisi saanut pelastaa elämälle, sekö oli synti ja rikos jos sen puolesta otti kantaa!?
Näkee mitä sekopäitä tämän kaupungin päättävät tahot ovat muutenkin, mitä ihmisiinkin tulee ja aivan kaikkeen, arvoihin, ja suoruuteen ja ryhdikkyyteen, etiikkaan. Fasadien ja julkisivujen takana kaikki tyhjää( tyhjäpäitä ja tyhjäsydämiä) täysi. Hyvä kun silmäni ovat avoinna ja sitä ei täydy anteeksi pyydellä.
Totean vielä: mitä VIKAA on siinä jos joillekuille Aino oli oikeasti rakas ja ystävä! Kaikkialla muualla tajutaan että kaupunkien lemmikit ovat rakkaita ihmisille... vaikkapa Heinolan lintutarhan yksilöt ja Oulussa kesy kyhmyjoutsen Tuirassa.. siellä EI RIISTETÄ ihmisiltä näitä lemmikkejä eikä salailla asioita.. olisi oikeus myös ja luonnollista tietää MISSÄ eläimet ovat JOS ne siirretään.. jonkun rakkausko tappaa linnun! olisi oikeus käydä katsomassa, tervehtimässä, oikeus tietää miten jokin RAKAS ystävä voi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Kyllä nämä tunteettomat metsähallituksen tyypit ja muut vastuussa olevat tahot Hlinnassa sensijaan tappaa!
aino
On sulla jutut, hyvänen aika. Ihmisen elämä on yhtä lintua ja jotain gangstalkingia. Turha ilmeisesti kehoittaa apua hakemaan, mut jotain tarttis tehrä.
Aloittaja ei ole nimimerkki kasvain. Mutta kiitokset hänelle kolmesta viestistään.
Selvyyden vuoksi, aloittaja on OT.
O.T Ghost Overtime. Älä katso, boltsi sekoo viel lisää.
Eikö etiikka, kunniallinen toiminta, rehellisyys ja elämän kunnioittaminen koske kaikkea, ihmisiä sekä eläimiä ja luontoa!
Kyllä. Sillä vain ei tässä maailmassa pärjää.Kun muut tykkää pelata ihan toisin keinoin.
Tämän palstan aloittaja ei pysty pitämään sitä turpaansa kiinni. Tämä tirppi on varmaankin pistetty lihoiksi ja viety Englannin kuningattarelle, pitää kuulemma joutsenista.
Odotan Metsähallituksen lupaamaa tiedotetta kevään aikana Ainon kohtalosta, se LUVATTIIN! Soisi sen olevan päivänvaloa kestävän rehellisen.
Sinunhan piti olla hiljaa.
En ole nimimerkki laulurastas.
Ja .. pitääkö paikkansa Aulangon luonnonsuojelualueen sivustolla oleva viesti että vastuuihminen puiston suhteen on vaihtunut? Tarkoittaa että kyseinen tyyppi joka hoiti Ainon asiaa syksyllä( ja väitti että tiedotetaan asiasta keväällä) ei enää ole ikäänkuin vastuussa? On sitä epäilyttävämpää! Kukaanko ei muka ole vastuussa ollut eikä ole!? Minä eikä moni muu ei unohda tätä asiaa koskaan.
Ei pidä paikkaansa. Puistonjohtaja on vaihtunut, ent. oli Virolainen, uuden nimi oli HäSa:n jutussa, näkyy netissäkin Metsähallituksen sivuilla. Kenttäpäällikkö Jere Rauhala on edelleen hommassaan. Hänen vastuullaan joutsenten hoito on ja hän sen viimeisimmän MH:n tiedotteen kirjoitti,jossa syytti meitä suoranaisesta valehtelusta ja sanoi,että keväällä MH tiedottaa Ainon kohtalosta.
(Pientä tämä on Lapuan liikkeeseen verrattuna.Silloin kyydittiin pressakin rajan yli.)
(Oli sellaista harhautusta ilmoittaa puistojohajan vaihtuneen :"paha on pistetty pellolle").
Tarkistin MH:n sivulta, Etelä-Suomen alueen puistonjohtaja on Tuula Peltonen.
Otteita siitä viimeisimmästä tiedotteesta, joka poliisillekin on annettu.
"Aulangon Joutsenlammen kyhmyjoutsen Aino kuljetettiin talven ajaksi yksityiseen hoitoon.........Aino-joutsenen tilanteesta tiedotetaan viimeistään ensi keväänä.......Joutsenen kohtalosta on liikkunut perättömiä juttuja ja suoranaisia valheita.....Yksityisen hoitopaikan sijaintia ei tulla kertomaan hoitopaikan ykstyisyyden suojaamisen vuoksi."
Edellä kerrotun perusteella poliisi on varmstunut siitä, ettei asiassa ole taahtunut mitään rikosta.
Mitä siitä on tiedottamista, pistetty on lihoiksi. Hyvä niin.
Teille ei ole vastuussa kukaan tästä tirpistä. Ei ole nyt eikä tulevaisuudessa. menkää nyt piipertäjät hakeen jotakin mömmöä niin rauhotutte.
Syksyisen tiedotteen on allekirjoittanut Aulangon luonnonsuojelualue. Kenttäpäällikkö Jere Rauhala esitti sen medialle. -Vaikka olisi kaikki työntekijät vaihtuneet, on lupaus tiedottaa Ainon kohtalosta viimeistään keväällä, on silti voimassa.
Kuolleesta ei voi tiedottaa.
Kuolleesta voi tiedottaa, milloin ja miten kuoli. Eikä pistää uutta yrittäjää esittelemään HäSa:ssa Ainon eri vaihtoehtoja: ei lammelle yksin enää...jne ihan kuin olisi elossa. --Eikös poliisille väärän tiedon antaminen rikosasian selvittämisssä ole rikos?
Odottelen muiden ohella tietoja kadonneesta henkilöstä. Jos löytyy kuolleena, kyllä tiedotetaan. Löytöaika ja -paikka, mahd.kuolinaika ja -syy.
Minulle on luvattu tiedot sukulinjasta 1300 luvulle asti. Tietoja kuolleista 19 sukupolven ajalta . Ihan hyvin voi kuolleista tiedottaa.
Voi helvetti että et osaa pitää sitä nassuasi kiinni. Lintu kuollut ja kuopattu. Kuinka moni virkavallasta on nauranut sinun touhujasi? Onko kukaan ohjannut sinua ahvenistonmäelle? Kysyin tämän sinun itsesi parhaaksi. Apua saa aina, sitä annetaan joillekkin vaikka väkisin jos ei itse ymmärrä pyytää.
Voi, voi. Menehän antamaan Ruotsiin neuvoja. Siellä on suuret määrät ihmisiä raivoissaan, kun Peppi Pitkätossun papukaija uhataan lopettaa.(Lue IL:stä lisää.) Kyllä siellä viranomaiset nyt tukehtuu nauruun eikä hoitopaikat riitä mihinkään.
Jos et halua svenssoneja auttaa, niin Treelle apua sitten.(Tai ei ne roistot tarvi.)Siis niiden delfiinien takia on suurin joukoin vouhkattu vuosikausia. On varmaan päässyt jo tauti kroonistumaan eläinsuojelijoilla. Nekään eivät ole tykänneet puutteellisesta ja hämäävästä tiedotuksesta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016033121346181_uu.shtml
Kysy tältä josko tietää kuka linnun söi.
En edes minä kuittaile yhtään mitään enää. Menee vähän liian paksus.
Et pysty oleen hiljaa.
Hämeenlinnassa on Aino-joutsen ja Tampereella delfiinit.
Ja molemmista paikoista löytyy elämästä vieraantunutta porukkaa salaliittoteorioineen.
LUONNONSUOJELUALUEEN LUPAAMA VIRALLINEN TIEDONANTO AINOSTA!
Koska julkaistaan.
Sitä me odotamma minä nyt vainoamiselta kyemmä.
EI KOSKAAN. Meinaatko että kaikista joutsenlammen kuolleista joutsenista pitäisi antaa tiedonanto.. Osta elämä.
NIMIKILPAILU AULANGOLLE.
Itse ehdotan Puistometsän nimeksi Hellari-metsää ja joutsenlammen nimeksi Helvetin lampea.
Joutsenlampi on ollut kymmeniä vuosia hyvä ja rauhallinen paikka kaikille linnuille myös joutsenille. NYT kun nämä muutamat itseään luonnonsuojelijoiksi kutsuvat ovat ihmisten kyttäämisillään ja yhdestä joutsenesta vohkaamalla saaneet ihmiset karttamaan joutsenlampea.Tämä metsähallitus tekisi suuren palveluksen kun ilmoittaisi näille muutamille että lintua ei ole eikä tule. Mitään muuta ei tarvitse kertoa, sillä näille vohkaajille ei kuulu mikä on linnun kohtalo. Jos on syöty niin on.
Ovat tainneet luonnonsuojelijat päästää yhden joutsenen taivaaseen vai.
Nostan tämän ketjun, kun ihan joku muu kuin minä, on kirjoitellut hyviä viestejä tähän.
Kiitos vaan kehumisesta.
Tarkoitin niitä nimim. kasvaimen viestejä.
Aino on kuollut, hautajaiset pidettiin jo. kaikki saimme mahamme täyteen hyvää ja lihaisaa ruokaa. Pikkaisen oli sitkeetä niinkun linnut tuppaa oleen.
En usko,että on elossa. Eiköhän merelle vapauttamiskuvat ole feikkiä.
Toivottavasti ei ole elossa ja toivttavasti tappamistilanteensa ei ollut yhtä kauheaa kuin Jannen.
Nukkuisit välillä niin rauhottuisit.