Canon eos 1000D

Ekajärkkäri

Tuli hankittua käytettynä. Ohjekirjaa ei ollu mukana :/
Mukana tuli neljä mikrolinssiä. Kierretääkö ne siis vaa ton objektiivin linssin pääle? Tuli sumeita kuvia kun yritin lähikuvaa yhdellä linssillä jossa oli luku 1.
Tuli myös yksi objektiivi millä saa otettua kuvia kaukaa. Miksi jotkut oli sumeita eikä aina kuva tarkennu? Oon käyttäny sitä automaattiohjelmaa. Kokeilin myös maisema, urheilu yms.
Ios on kohdassa automaattinen kun kuvaan.

Valotusjuttuja en tajua mutta ihan hyviä kuvia tulee noilla automaattisäädöillä kun ottaa peruskuvia.

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklkg
    • On lähes mahdotonta sanoa näkemättä, miksi kuvista tuli sumeita. Vika voi olla objektiivissa, kamerassa tai käyttäjässä. Katso nyt ainakin, että tarkennat oikean kohtaan. Yleensä kamera kannatta laittaa vähintään siihen P-asentoon.

      Niillä "mikrolinsseillä" tarkoitat ilmeisestikin lähilinssejä. Niiden laaduissa on paljon eroa eikä kuvanlaatu yleensäkään ole niin hyvä kun ilman. Se luku on vahvuus samaan tapaan kuin lukulaseissa. Ykkösellä voi kuvata enintään metrin päähän. Lähin etäisyys riippuu objektiivista lähilinssi auttaa parhaiten, jos polttoväli on pitkä ja lyhin tarkennusetäisyys normaalisti on pitkä. Lähilinssiä parempi on usein loittorengas, joka tulee kameran ja objektiivin väliin. Se ei sisällä optisia elementtejä, joten se ei huononna kuvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      264
      6586
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5218
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      98
      4150
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      268
      3612
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3374
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3139
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      241
      2743
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2071
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      44
      1594
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1485
    Aihe