Zika-virus ja mikrokefalia

20202020

Savon Sanomat: Suomessa todettu kolme zika-virustapausta - yksi johti aborttiin
Sunnuntai 10.4.2016 klo 07.27
Savon Sanomat kertoo sunnuntaina, että raskaana olevalla naisella todettiin Suomessa zika-virusinfektio.

Kaksiviikkoinen mikrokefaliaa sairastava Sophia fysioterapiassa Brasilian Campina Grandessa.
Kaksiviikkoinen mikrokefaliaa sairastava Sophia fysioterapiassa Brasilian Campina Grandessa. (AP)
Nainen asui vakituisesti Yhdysvalloissa ja teki abortin siellä.

Suomessa on tähän mennessä todettu kolme zika-virustapausta.

Aedes-suvun hyttysten välittämä zika-virus leviää etenkin Pohjois- ja Etelä-Amerikassa sekä Karibialla. Maailman terveysjärjestö WHO on varoittanut, että zika-virus todennäköisesti leviää kaikkiin Amerikan mantereen maihin lukuun ottamatta Kanadaa ja Chileä. WHO on julistanut viruksen maailmanlaajuiseksi terveysvaaraksi.

Viruksen epäillään aiheuttavan sikiölle vakavia kehityshäiriöitä ja muun muassa mikrokefaliaa, jolloin lapsella on syntyessään liian pieni pää.

Euroopan tartuntatautivirasto ECDC on todennut, ettei raskaana olevien naisten tulisi matkustaa viruksen leviämisalueille.

Lähde: Savon Sanomat

JENNI HARMANEN

1

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zikahypetys

      Zika viruksen vaarallisuutta suurennellaan aika paljon, olisikohan tässä kohun levittämisessä takana jokin muu kuin tämä viruksen vaarallisuus, miettikäähän nyt vähän ja tutkikaapa vaikka aihetta muutoinkin. HUOM! Mikrokefalian ja zikan välillä toistaiseksikin vain epäillään olevan yhteys ja muuten ei zika tartunta ole mitenkään vaarallinen.
      Fakta on, että esim Suomeen Zika virus ei edes voi levitä, täältä puuttuvat sopivat hyttyset, isäntälajit ja viruskaan ei todennäköisesti täällä selviäisi.
      Miksi siis juuri kohta on tulossa tällaista hysteriaa levittävää ohjelmistoa kahdeltakin kanavalta, onko se millään tavalla vastuullista ohjelmistopolitiikkaa, kysynpä vain?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      189
      11345
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      93
      10772
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6200
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      183
      5006
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3486
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3475
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2313
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      300
      1872
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      7
      1713
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1624
    Aihe