Finnmatkojen kautta otettu matkavakuutus ei suostunut korvaamaan kiireellistä hoitoa, vaikka lääketieteelliseti olisi ollut syytä. Keuhkoahtaumataudilla ja sydäninfarktilla ei näet ole suoraa syy-seurausyhteyttä. Ja naisen rahat kyllä kelpasivat vakuutusyhtiölle.
http://www.talouselama.fi/uutiset/suomalaisnainen-kuoli-meksikossa-vakuutuskorvauspaatoksen-jalkeen-hs-kaymme-viela-tekstit-lapi-6539894
Naista hoidettiin ylikalliissa yksityissairaalassa, jossa välineistö on kuitenkin kehitysmaatasoa, esimerkiksi pallolaajennusvälineistöä ei sairaalassa ole ollenkaan:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/suomalaisnainen-sai-sydankohtauksen-meksikossa-vakuutus-ei-korvaa-jattilaskua-nainen-viela-hengityskoneissa/5822054
Naisen hapenpuutteesta kärsinyt sydänlihas olisi hyvinkin voinut toipua, mikäli tukoskohta olisi saatu pallolaajennettua heti.
Kyllä mietin kaksi kertaa ennen kuin otan Finnmatkoilta matkavakuutuksen.
Finnmatkojen matkavakuutus petti - nainen kuoli
1
127
Vastaukset 1
- Hgggffddffj
Tuossa taisi käydä niin, ettei yksityissairaala tehnyt pallolaajennusta vaikka olisi pystynytkin, mutta eivät saaneet Finnmatkojen vakuutusyhtiö Allianzilta vihreää valoa, joten nainen siirrettiin tulppa rinnassa muualle. Hätätilassa pitäisi kuitenkin heti tehdä pallolaajennus ilman viiveitä. Potilas pitäisi aina hoitaa heti ja vasta jälkeenpäin periä kustannukset. Sanon tämän lääkärinä.
Häpeällistä toimintaa sekä sairaalalta, että vakuutusyhtiöltä. Nainen saattaisi olla elossa ja hyvässä kunnossa, jos olisi saanut pallolaajennuksen välittömästi yksityissairaalaan päästyään. En halua koskaan olla missään tekemisissä kyseisen sairaalan enkä vakuutusyhtiön kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551491- 1141216
- 1171097
- 116861
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 18470
- 40468
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i93451- 36423