Finnmatkojen matkavakuutus petti - nainen kuoli

TörkeääToimintaa

Finnmatkojen kautta otettu matkavakuutus ei suostunut korvaamaan kiireellistä hoitoa, vaikka lääketieteelliseti olisi ollut syytä. Keuhkoahtaumataudilla ja sydäninfarktilla ei näet ole suoraa syy-seurausyhteyttä. Ja naisen rahat kyllä kelpasivat vakuutusyhtiölle.

http://www.talouselama.fi/uutiset/suomalaisnainen-kuoli-meksikossa-vakuutuskorvauspaatoksen-jalkeen-hs-kaymme-viela-tekstit-lapi-6539894

Naista hoidettiin ylikalliissa yksityissairaalassa, jossa välineistö on kuitenkin kehitysmaatasoa, esimerkiksi pallolaajennusvälineistöä ei sairaalassa ole ollenkaan:

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/suomalaisnainen-sai-sydankohtauksen-meksikossa-vakuutus-ei-korvaa-jattilaskua-nainen-viela-hengityskoneissa/5822054

Naisen hapenpuutteesta kärsinyt sydänlihas olisi hyvinkin voinut toipua, mikäli tukoskohta olisi saatu pallolaajennettua heti.

Kyllä mietin kaksi kertaa ennen kuin otan Finnmatkoilta matkavakuutuksen.

1

127

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hgggffddffj

      Tuossa taisi käydä niin, ettei yksityissairaala tehnyt pallolaajennusta vaikka olisi pystynytkin, mutta eivät saaneet Finnmatkojen vakuutusyhtiö Allianzilta vihreää valoa, joten nainen siirrettiin tulppa rinnassa muualle. Hätätilassa pitäisi kuitenkin heti tehdä pallolaajennus ilman viiveitä. Potilas pitäisi aina hoitaa heti ja vasta jälkeenpäin periä kustannukset. Sanon tämän lääkärinä.

      Häpeällistä toimintaa sekä sairaalalta, että vakuutusyhtiöltä. Nainen saattaisi olla elossa ja hyvässä kunnossa, jos olisi saanut pallolaajennuksen välittömästi yksityissairaalaan päästyään. En halua koskaan olla missään tekemisissä kyseisen sairaalan enkä vakuutusyhtiön kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      116
      1084
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe