Määrä-aikainen vuokrasopimus

kotirauhaa

Muuttuuko se toistaiseksi voimassa olevaksi kun umpeutuu,eikä sitä tarvi uusia?Onko pakko suostua näyttämään asuntoa kun se tulee myyntiin kiinteistövälitykselle?Ärsyttää pelkkä ajatuskin että joku tulee kuikkiin kaappeihin...se on kuitenkin minun koti niin kauan kun täällä asun ja vuokran maksan!Eikös?

8

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonskuna

      Kyllä kaappeihin saa halutessaan ostaja ehdokaskin katsoa. Ei muutu toistaiseksi olevaksi ellei vuokrasopimuksessa ole siitä mainintaa. Vaikka kuinka on sinun hallinassa koti kyllä sitä näyttää pitää antaa tarvitaessa.

    • Jonskuna

      dddddddpppppppppippppiippppppoppppopooipioipiiiiiippppppppppppåp

    • kotirauhaa

      Tutkin vuokrasopimuksen,siinä on maininta että muuttuu toistaiseksi voimassa olvaksi määräaikaisuuden jälkeeen!Mutta ärsyttää pelkkä ajatuskin että joku tulee kuikkimaan kaappeihini!Missä on yksityisyyden suoja?

      • JääVartioimaan

        Laita kaappisi lukkoon jos siellä on henkilökohtaisia tavaroita. Keittiönkaapit saa katsoa läpi, mutta ei esim. omia tuomiasi kaappeja ja komeroita tai laatikoita. Ja mikäs estää olemasta paikalla näytön aikana, se ei todellakaan ole kiellettyä kunhan ei häiriköi näyttöä.


    • BauHerr

      22 §

      Vuokranantajan oikeus päästä asuinhuoneistoon

      Huoneiston kunnon ja hoidon valvomista varten vuokralaisen on viivytyksettä sopivana aikana päästettävä vuokranantaja huoneistoon.

      Jos huoneisto on tarkoitus myydä tai se on uudelleen vuokrattavissa, vuokranantajalla on oikeus näyttää huoneistoa vuokranantajalle ja vuokralaiselle sopivana aikana.

    • lkvlkvlkvlkvlkv

      Ei muutu määräaikainen toistaiseksi voimassaolevaksi. Väärin laadittu välittäjältä ja aivan yleistä. Määräajan jälkeen päättyy mutta voi sopia jatkosta sitten erikseen.
      Yksityisyys on että et näytä kuin keittiönkaapit. Kerrot muiden mitat ja sanot olevan privaattikamaa. Ole itse paikalla myös. Voit olla varma silloin. kerro välittäjälle etukäteen mitä ovia ei avata ja pyydä perustelu jos ei hyväksy!

      • PerusjuttujaNääOn

        Määräaikainen on määräaikainen. Jos sopimuksessa on erikseen mainittu, että se jatkuu toistaiseksi voimassaolevana määräajan jälkeen, niin sillon tietysti jatkuu. Mikäli tuota ei ole mainittu, se päättyy siihen päivään kuin sopimuksessa lukee ja muuttopäivä on seuraava arkipäivä. Muuttopäivänä pitää puolet huoneistosta olla seuraavan asukkaan käytettävissä puoleen päivään mennessä.


      • erkinnimi
        PerusjuttujaNääOn kirjoitti:

        Määräaikainen on määräaikainen. Jos sopimuksessa on erikseen mainittu, että se jatkuu toistaiseksi voimassaolevana määräajan jälkeen, niin sillon tietysti jatkuu. Mikäli tuota ei ole mainittu, se päättyy siihen päivään kuin sopimuksessa lukee ja muuttopäivä on seuraava arkipäivä. Muuttopäivänä pitää puolet huoneistosta olla seuraavan asukkaan käytettävissä puoleen päivään mennessä.

        Ei vaan puolet asunosta pitää olla vuokraisännän (=asuntoon muuttavan) käytössä muuttopäivänä. Ajatushan on se että uusi voi muuttaa sisään samaan aikaan kun vanha muuttaa ulos.

        Oikeudessa on todettu että vuokrasopimus ei voi olla samaan aikaan voimassa määräaikaa ja toistaiseksi, eli määräaikainen ei voi jatkua toistaiseksi voimassa olevana. Tätä on kierretty määrittelemällä ensimmäinen mahdollinen irtisanomispäivä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      93
      7194
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6268
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      58
      3613
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3359
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      1851
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1568
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1296
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1293
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1190
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1167
    Aihe