Villakoirapentu pirkanmaalta

pettynytjapetetty

Onko kukaan muu ostanut omakseen villakoiranpentua nuorelta tytöltä helmikuun jälkeen? Pennut myytiin rekisteröityinä, mutta vielä ei ole meille rekisteröintipaperia tullut. Paikassa oli muunkin rotuisia koiria ja villiksiä useita ja muitakin eläimiä. Elukoiden asuinympäristö ei ollut kovin hyvä mun mielestä. Paikka mistä me haettiin meidän pentu on 50 kilometriä tampereelta. Me maksettiin pennusta 1300 euroa ja luultiin, että saatiin rekisteröity koira. Meitä on taidettu huijata :(

Onko muilla pentua täältä samasta paikasta ja onko muut saanut rekisteröintipaperinsa?

7

1152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäsmäkäs

      Tee ilmoitus SKL kennelneuvojalle ja eläinsuojeluvalvojalle verkoitse tai puhelimitse HETI! Saat heiltä liiton puolesta neuvoa miten toimia ellei pentu ole "villakoira" ja siksi ei papereita voikaan saada...

    • Jokupertti

      Yhteyttä kennelliittoon ja ko. alueen kennelneuvojaan. Suosittelen myös kysyyn tästä facebookin villakoiraryhmissä (villakoirat ja villakoira / poodle), jos joku tietäisi lisää tai löytyisi kohtalotovereita. Aika hanurista tuommoinen! :(

    • Kasvattajan pitää toimittaa paperit tietyn ajan kuluessa (tarkista aika Kennelliitosta). On erikoista nykyaikana, jos papereita ei saa heti luovutushetkellä. Pennut yleensä sirutetaan siinä 6 viikon paikkeilla ja rekisteröintilomakkeet ja maksut lähtevät Kennelliittoon. Samoin astutustodistus. Paperit kerkiävät juuri parahiksi luovutukseen, jos kasvattaja on hoitanut asiansa. Oma koirani tuli kotiin päivälleen kahdeksanviikkoisena ja paperit sain samalla hetkellä, kun hihna vaihtoi kättä, ja tuntemani kasvattaja lähettää myös pentunsa maailmalle paperit kourassa.

      Teithän kirjallisen sopimuksen? Kasvattajat myyvät yleensä pennut Kennelliiton laatimalla kauppakirjalla. Kunnon sopimus on aina parempi, koska on helpompi todistaa, mitä on myyty ja ostettu. Eikös tuo ole jonkun sortin petos, jos rekattuna ostetulle pennulle ei ala papereita kuulua. Poliisilla/kuluttajansuojalla uhkailu myös pistää tietyntyyppisiin myyjiin vipinää.

      Mä tarkistuttaisin eläinlääkärillä, onko pennulla sirua. Sirulukulaitteita löytyy myös koirakerhoilta, koska joutuvat tarkistelemaan siruja kisoihin osallistuvilta koirilta. Jos pennusta on lähtenyt yhtään mitään paperia Kennelliittoon, sillä on siru, koska se vaaditaan rekisteröintiä varten ja etukäteen. Ei se siru silti mitään takaa. Sirunumero löytyy myös KoiraNetistä, jos pennun tiedot ovat sinne päivittyneet. Jos pennulla ei ole sirua, kasvattaja ei ole edes aloittanut rekisteröintiä.

      Pahasti tuo kyllä huijaukselta kuulostaa. Nelinumeroinen rahasumma on paljon jo rekisteröidystä rotukoirastakin ja se houkuttelee rahanahneita huijareita ja pentutehtailijoita apajille. Varoitusmerkkejä on juurikin usean eri rodun kasvatus. Jos eläimiä oli paljon ahtaissa tiloissa tai ne vaikuttivat huonosti hoidetuilta (huopatakkuja, hoitamatonta sairautta, nälkiintymistä, ulkoloisia, pinttynyttä ulostetta, jatkuvaa häkitystä), niin kyseessä on myös eläinsuojeluasia.

      Googlettele myös myyjän nimi, puhelinnumero ja/tai sähköposti. Voipas löytyä varoituksia tai huonoja kokemuksia.

      Tuo kennelneuvoja on varmaan myös hyvä yhteydenotto.

    • Koiravilla

      Onko aloittaja saanut asiaa selvitettyä? Kiinnostaisi tietää, miten tässä kävi. Onkohan sillä suunnalla taas pentuja?!

    • villainenkoira

      Meninköhän samaan "lankaan", kun ostin kääpiövillakoiran samaiselta suunnalta. Myyjänä perheenäiti, talossa paljon lapsia ja koiria. Koira ostettu toukokuussa, rekkaria kysyttäessä selityksiä löytyy monenlaisia..

    • pettynytjapetetty

      Sain koiralleni paperit usean kyselyn jälkeen. Tein ilmoituksen myös kennelliittoon. Pennut olivat jo liki 9 kuukautta ennen kuin paperit sain. Myyntipalstojen mukaan siellä on pentuja ollut näidenkin jälkeen.

    • väenväkisten

      Pirkanmaa/Etelä-Pohjanmaa yya pennuttajat. Kysyin meinaa ja myönsivät jeesivänsä toisiansa pennutuksessa (tienaamisessa) hakevat idästä halvalla villoja joilla sitten teettävät täällä Suomessa paperittomia hyvällä voitolla. Skl ja elsu on näistä tietoisia vaan ostajia on niin teettävät tietenkin lisää kun ei malteta odottaa kasvattajalta omaansa. Kanavia on kyllä oma villansa kohtuu hinnalla ilman tällaisten tukemista vaan ei niin ei :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3232
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      2975
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      49
      2641
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1870
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1535
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1381
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    Aihe