minä ymmärrän että lapsettomuushoitoja tarvitaan ja käytetään,se on osa tätä nykyaikaa,mutta tuo ei mene jakeluun että etitään joku mukiin ruikkaaja ja ise hoidetaan asia yksin. siis ei vaan niikun oo minusta millään muotoa oikein leikkiä asialla. sitä se vaan on. täällä toimii joku mällikauppa tuhatta ja sataa, ja oikeasti lapsettomas taas jää tällä palstalla vielä enemmän syrjään. on se kumma ettei tälläsiä palstoja voi jakaa eri osiin?? ihan uskomatonta soopaa . tuntuu jo siltä että ylläpito ei puutu asiaan koska haluaa jatkuvaa vääntöä tänne. minua ei enää kiinnosta lukea lapsellisten lapsettomien tarinoita. näkemiin.
luontoa vastaan
2
201
Vastaukset
- muttaaaa
Suurin osa on sekopäitä, mutta voi siellä joukossa olla yksi oikeastikin järkevä ja hyväntahtoinen ihminen. Tiesitkö, että nykyään monissa sairaanhoitopiireissä ei saa pariskuntakaan lapsettomuushoitoja, jos esim. siittiöt puuttuvat tai niitä ei perinnöllisen sairauden vuoksi voi käyttää. Yksi ivf-hoito yksityisellä maksaa n. 5000 euroa kaikkineen (sis. luovutettujen siittiöiden hinta ja lääkkeet) ja jos nainen kuitenkin on normaalisti hedelmällinen, edullisempi ja luonnollisempi tapa olisi vain saada pelkkää spermaa jostain. Se on kuitenkin todella hankalaa ja eiköhän mekin taas laiteta yksi viisitonnia turhaan hoitoon yksityisellä, vaikka voisin luontaisestikin raskautua...
Joillakin on niin kova kaipuu siihen lapseen eikä sopivaa kumppania ole löytynyt. Naisilla kun hedelmällisyys laskee 30-35v iässä alkaa tulee varmasti paineita senkin takia,halutaan taata se jälkeläinen vaikka sitten yksin... näin mä sen oletan olevan.
Itse olen onnekas kun en ole joutunut tähän viimeiseen oljenkorteen tarttumaan ,vaan lapsi löytyy ihan parisuhteen takaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318281Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4567463SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2195646Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en914617Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374580Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104152Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03820Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p162960Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132690