Millaisella rakenteella on fiksuinta tehdä kellari

Raksariitta

Rinnetalo meille tulossa ja kellari pitäisi suunnitella. Valuelementti näyttää olla halvin, mutta miten se rakenne oikeasti olisi paras ja kokonaisuudessaan kustannustehokas?

6

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raksaaja

      Meille tehtiin 115m2 3m korkea "kellari" lammin EMH350 harkosta.
      Sen päällä ontelolaatoista välipohja ja n. 115m2 "asuinkerros" (samasta materiaalista).
      Ei halvin mutta hyvä.

      Myöhemmin tein puolilämpimän erillisen varastokellarin (24m2 2,8m korkea) jäännösharkoista:
      -6m pitkä maanpaineseinä 150mm harkosta ja EMH350 harkon puolikkaista (halkaistu)
      -ulkopuoliset vahvistukset maanpaineseinässä 1.5m välein
      -ulkopuolinen eriste 150mm lattia EPS
      -3m sivuseinät ja 6m etuseinä rikkinäsisistä EMH350 harkoista (peitin reiät rappausverkolla ja Serpo 410:lla)
      -kohdat joihin ei sopivaa EMH valuharkonpalasta ollut täytin siporex väliseinäharkon paloilla, kovertaen niihin tarvittavat tilat mm. raudoitteille ja valubetonille
      -katoksi tuli liittolaatalla jonka päälle noin 15mm valu aallon pohjasta mitattuna
      (katon päälle tuulettava patolevy 200mm finfoamia, bitumihuopakerros ja pintavalu & pyöräkatos ... patolevyn ilmatilasta tuuletusyhteys varaston IV poiston kautta jne)
      https://drive.google.com/file/d/0BxNz0P5oVk2wNUN5QVlYZ2g5RTA

      Halpa mutta työläs.

      Kevytsoraharkkoa ei huvittanut käyttää koska sen lujuus on niin huono, kaverilla pullahti sellaisessa seinä sisään kesken seinänvierustäytön.

      • raksaaja

      • F.akta

        Selvästi amatööriasialla, kun on tehnyt valuharkko maanpaineseinään pilastereja, sillä valuharkon maanpaineseinä tulisi mitoitaa pystysuunnassa maanpainetta vastaan eikä vaakasuunnassa, kuten kevytsoraharkkoseinässä.

        Näin 6 metrisen maanpaineseinän saa tehtyä ilman tukirakenteita, kun se mitoitetaan OIKEIN.


      • yxsssi

        No kerro sitten vielä kuinka hoidat ko. seinän tukireaktiot.


      • F.akta

        Valuharkkoseinässä maanpaine mitoitetaan pystysuunnassa eli maanpainetta vastustavat teräkset asennetaan pystyyn ja tukipisteinä toimii antura sekä välipohja.


    • Hiljattain_rakentanut

      Tuo "mikä on kustannustehokkain" on vähän vaikea kysymys. Materiaalikustannus on helppo verrata mutta kannattaa muistaa että jos teet harkkotalon, jonkun pitää latoa ja raudoittaakin ne harkot, lisäksi ne pitää valaa. Koko tuon ajan aika kuluu ja jos teet hommaa lainarahalla (kuten suurin osa meistä), niin lainankorko juoksee ja jossain pitää itsekin asua se aika ellet sitten odota edellisen asunnon myynnissä niin pitkään että talo alkaisi olla jo muuttokunnossa. Toki voit latoa harkot itsekin mutta sitten melkein joudut ottamaan töistä vapaata ja se näkyy omissa tuloissa, normityön ohessa tuota on vaikea tehdä. Ja jos tonttisi on normaali (pienehkö) taajama-alueen tontti, muurikiviletkoja voi olla vaikea mahduttaa ainakaan rinnetontille tai sitten niiden tulo pitää ajastaa aika tarkkaan siten että niitä tulee työn edetessä lisää mutta missään vaiheessa eivät pääsisi loppumaan kesken. Kuka tuon ajatus- ja hallintatyön tekee?

      Olemme rakentaneet kotimme kellariperustuksen Potius elementeistä ja talousrakennuksen Lammi valuharkoista. Kumpikin ovat hyviä juttuja mutta tosiaan hieman erilaisia. Elementeissä on mukavaa sekin että niihin saa valmiit putkitukset mm sähköjohtoja varten, ei tarvitse sitten roilota seiniä. Sellaisenkin vinkin antaisin että elementit nousevat tosi nopeasti (päivässä) ja näin saat mm sateelta suojattua tilaa rivakkaa tahtia. Sellaisesta kun on yleensä raksalla huutava pula, monet tarvikkeet eivät saisi kastua yhtään.

      On elementeissäkin omat jutut. Käytännössä sulla pitää olla kiintokalustesuunnitelma, LVI- ja sähkösuunnitelmat täysin valmiina jo ennenkuin elementtejäedes aletaan suunnittelemaan. Muussa tapauksessa et tule saamaan mm sähköjohtojen putkia yms vastaavia varauksia elementteihin eli et voi hyödyntää yhtä kaikkein tärkeimmistä elementtien tarjoamista eduista. Joskus on vaikea saada kiintokalustetoimittajia tajuamaan tätä ja tekemään valmiita suunnitelmia LVI-suunnittelijalle ja sähkösuunnittelijalle edelleen luovutettavaksi. Jos kiintokalustesuunnittelija ei tajua tätä kannattaa harkita vakavasti toimittajan vaihtamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1957
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1550
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      58
      1226
    4. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      1100
    5. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      73
      1100
    6. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      25
      1025
    7. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1011
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      35
      967
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      850
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      814
    Aihe