Eli siis omistan Peugeot Jetforcen ja pikkuhiljaa alkaa käydä toivottomaksi tapaukseksi. Eli 2014 syksyllä alkoi ihan yhtäkkiä n. Kaksi viikkoa huollon jälkeen ilmetä sellaista vikaa että yhtäkkiä ajaessa kaasu ei enään ollenkaan ottanut ja skootteri booasi tyhjäkäyntiin, mutta koskaan ei kuitenkaan ole sammunut. Käynnistämällä uusiksi se on lähtenyt taas normaalisti, mutta hetkenpäästä saattanut tehdä saman homman uusiksi ja uusiksi. Siinä huollossa vaihdettiin sähköinen ryyppy joka ei ole skootteriin alkuperäinen. Voiko johtua siitä? Skootteri tekee tätä vieläkin, mutta selvästi harvemmin kuin silloin. Vika kuitenkin vaihtui viime kesänä enemmänkin sellaiseksi että esimerkiksi jos ajaa n. 2-3 km ja joutuu psähtymään esim liikennevaloihin skootteri ei meinaa ottaa kierroksia, eikä kiihdy. Samaten ylämäessä hyytyy tavallista enemmän, joskus saattaa hyytyä 30 km/hS vauhtiin, kun saman ylämäen on ennen päässyt vähintään 50km/h. Kaasu muuttuu ajaessa todella hitaaksi ja liikennevaloista tosiaan pääsee ensimmäiset 10-20 m n. 10km/h kunnes ottaa piikin ja lähtee suhtkoht normaalisti. Tyhjäkäynti kuulostaa epänormaalilta aina näissä tilanteissa kun joutuu pysähtymään ja on ajanut jonkin verran.
Nyt viimeisen talven jälkeen skootteri on tehnyt niin, että koulumatkalla kun on pysähtynyt liikennevaloihin, kaasu ei ole ottanutkaan ollenkaan ja skootteri on sammunut, eikä enää käynnistynyt n. 5-10 minuuttiin ja matka on jäänyt siihen. Ilman pysähdyksiä 4 km matkan pääsee jusjajust. Skootteria käytettiin viimevuoden puolella tästä syystä huollossa, mutta mikään ei muuttunut, kaasarin läpät ja variaattorin hihnan he siellä huollossa olivat vaihtaneet. Sitä on muutenkin tarkasteltu eikä missään näy vikaa.Onko kenelläkään muulla samanlaista ongelmaa? Voiko johtua sähköisestä ryypystä kun ei ole tuohon skootteriin tarkotettu, vai onko jotain muuta mahdollista mikä voisi olla pielessä?? Kelitkin tuntuvat vaikuttavan, sateisella ja kylmällä/viileällä säällä tuntuu olevan nihkeämpi.
Skootterissa vikaa, apua!
Ärsyyntynyt
3
198
Vastaukset
- tegeg
todennökösesti ryypystä.
- eivoiollavaikee
Booaminen johtuu siitä, että kone ei saa bensiiniä, vaan ilmaa.. ryypyn taas ei kuulu mennä päälle, kun kone on lämmin, sehän aiheuttaisi tukehtumista..tuon kun sais käsiinsä päiväksi/ kahdeksi, niin uskoisin saavani sen kuntoon. Paikkana pohjoinen satakunta.. entä itse??
Pakoputkessa oleva pienempi pilli ota se kumi letku irti ja rassaa jollakin meisselillä tai rautalangalla karstat pois siitä pillistä eiku menoks
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266673MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575763Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854477NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944376Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1524199Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.851496- 3851407
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301315- 811297
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084