Norjalaiset ovat yliarvostettuja

Takapihan kansaa

Suomessa norjalaiset ovat yliarvostettu. Syynä on mm. se,että suomalaiset eivät tiedä Norjan toimintaa kveenikulttuurin tuhoamisessa.

Kveenit ovat eläneet satoja vuosia Ruijassa.Paljon ennen kuin norjalaiset asettuivat sinne asumaan. Silti Norja on pitänyt kveenejä "maahanmuuttajina" vuoteen 1998 asti.

Pohjoismaisessa yhteistyössä "ahkeroiva" suomalaisporukka on ollut aktiivisesti vaikeuttamssa kveenien asemaa myös.

2

581

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totta!

      Ruijan Kaiku kertoo karun totuuden. Upporikkaassa Norjassa "ei voi" lähettää suomenkielisiä saati kveeninkielisiä radiolähetyksiä,tv:stä puhumattakaan, kuin muutaman minuutin viikossa!

      Lukekaa ja hämmästykää näitä tietoja:
      http://www.ruijan-kaiku.no

    • Utelias

      Jos tuo on koko kuvan kveenien tilanteesta Norjassa niin kyllä se antaa huonon kuvan Norjasta ja norjalaisista.

      Kyllä kai Norjan valtio,joka on maailman vauraimpia pystyisi parempaan ja antaisi paremmat ihmisoikeudet vähemmistöilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1109
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1000
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe