Mediamestarin törkypropagandaa. Osa 348.

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/toimituspäällikön-kommentti-vartiaisessa-enemmän-tukea-kuin-sianlihassa-1.143068

Otsikosta ilmenee, kuinka laadukkaaksi yleensä arvostan objektiivisen tiedonvälittäjän, mediamestari MaaseudunTulevaisuus -nimisen MTK:n järjestölehden melskaamisen, mutta täytyy sanoa, että tämänpäiväinen lärpäke menee niin paljon alta riman, että tuotoksen mainitseminen edes törkykasaksi olisi
huomattavaa liioittelua.

Kysymys on lehden toimituspäällikön - huom! toimituspäällikön - päästöstä, jossa hän oikeuttaa megalomaaniset maataloustuet sillä, että onhan kansanedustaja Juhana Vartiainenkin korkealle koulutettu yhteiskunnan varoilla. Sic!

On ymmärrettävää, että kompetenssivajeiset tukijussit vähälahjaisuuttaan ja kouluttamattomuuttaan suoltavat tuollaista absurdia älämölöä täällä keskustelupalstalla, mutta todella ihmeteltävää, että ainakin itse itsensä arvokkaasti käyttäytyväksi luokitteleva lehti sallii korkealta toimihenkilöltään tuollaisen hillittömän, joskin tragikoomisen, tölväyksen kohti kansanedustajaa, joka on käyttänyt vapaassa maassa oikeuttaan vapaasti kritisoida maataloustukia.

Yhteiskunnan varoilla lienee toimituspäällikökin koulutettu, ja on kyllä todettava, että siinä on yhteiskunnan rahat kyllä menneet lähes yhtään hukkaan kuin megalomaanisissa maataloustukiaisissa, joita me veronmaksajat makselemme joka vuosi roimasti yli kolmen miljardin edestä täysin turhaan ja vastikkeetta.

Tässä murheellisessa rimanalituksessa lymyää kuitenkin toivon pilkahdus: kunhan saamme 41.000 ruokahuollon kannalta joutavanaikaista maatilaa lakkautetuiksi, lakannee myös MaaseudunTulevaisuus niminen MTK:n järjestölehti sen siliän tien. Ihan omia aikojaan.

Vartiaisesta sen sijaan saattaa kehkeytyä ties miten monen miljardin arvoinen yhteiskunnan pelastaja.

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putkinäkövinkkeli

      Mutta kyllä sen jutun asiasisältö oli täysin paikkansapitävää. Vaikkakin esitystapa oli värikästä, niin asiat kuitenkin täysin totta. Asioita voi nähdä monesta näkövinkkelistä, ketjun aloittajalla vaan on ravihevosen lailla silmälaput poskillaan niin että näkökenttä on pahasti kaventunut.

      • ainasta-vinkumista

        mutta jaksaisikko kuunnella ainasta vinkumista maataloustuista-jokka maksetaan jotta maataloutta on suomessa sekä siksi etttä duunari saa ilmasta ruokaa
        sossu tuet on aloittajan mielestä ok
        ylisuuret palkat ok
        ja mikä pahinta
        hän on erään henkilön kaltainen joka oli kylässä kun tarjottiin ruokaa hän söi 3 lautasellista ja sitten sanoi hyi helvetti kun oli pahaa ruokaa
        jos maataloustukia tarkastellaan oikeudenmukaisuuden nimissä niin ne on ainoa perusteltutuki suomessa
        jos tarkastellaan yksikkötasolla niin tuet on mitättömän pieniä
        muihin firmoihin verrattuna nokia viikinlaini jne
        -
        jopa onkin syöppö joka syötyään sanoo hyi vittu kun oli pahaa ruokaa


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      136
      3766
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2454
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2088
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      17
      1038
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      905
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      866
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      855
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      780
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      762
    Aihe