Venäjällä tankkaavat=Panaman verosuunnittelu

Kyllä se on niin, että on aivan turha metelöidä siitä, että varakkaat henkilöt perustavat veroparatiiseihin yrityksiä tai tilejä. Se on verosuunnittelua, se. Niin pitkään kuin käytte Kostamuksessa tankilla ja ostatte tupakit myös sieltä, tekin olette samaa veronsuunnittelijaporukkaa. Älkää te siis kommentoiko muiden verosuunnittelua niin pitkään, kunnes lopetatte sen oman Kostamusmatkailun. Nyt pulinat pois.
29828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Harvinaisen typerä vertaus.

Äänestä
  • Veronkiertoahan se on käydä Venäjällä auto tankkaamassa.

    Äänestä

  • sitähäm_se kirjoitti:

    Veronkiertoahan se on käydä Venäjällä auto tankkaamassa.

    Veroja ei tarttis edes olla.

    Äänestä

  • uyjrg kirjoitti:

    Veroja ei tarttis edes olla.

    Sehän on kautta aikain ollut vasemmiston vaalipropakantaa ,että verot vyaltion maksettaviksi.

    Äänestä

No tuokin toive toteutuu varmaan pian täällä sääntöjen/rajoitusten kultaamassa maassa.

Äänestä

Sama molopäinen trollaaja huutaa katkeruuttaan Suomussalmen palstalla, aloitti siellä samanlaisem ketjun, ei varmaan itse pääse tankkaamaan vaikka haluaisi.

Äänestä
  • Älä sinäkään ota leimasinta, jossa lukee "trolli", jos media sitä jakaa kaikille...

    Äänestä

  • anteeksi vaan, Kuusamoonkin laitoin saman jutun

    Äänestä

Samaa mieltä, mutta nämä tankkaajat tekee sen köyhyyksissään. Panama porukka ahneuksissaan. Pointti sama, oma hyöty.

Äänestä
  • Tankkaamassa käyvät ne, joilla on lähimmälle huoltoasemalle matkaa 50-60 km. Kun tankkaus joskus loppuu, ei ole myöskään autoille vakuutuksen maksajia, laitetaan latoon muistoksi ja siirrytään hoivakodille. Nyt voimme samalla ostaa Raja-kontista maitopurkkimme ja lenkkimakkaran pätkän.
    Kaikki on säästöä koko yhteiskunnalle.Ei kannata kadehtia.

    Äänestä

Taxfree kauppaa tuo on, näin saadaan suomesta karsittuu virkamulkkuja palkkalistoilta, kun verotulot supistuu kuin peräaukko!

Äänestä

Kyllähän Panamaan saa sijoittaa, jos ilmoittaa summat ja saadut voitot Suomen verottajalle..eli Panamaan sijoittaminen ja Venäjällä tankkaaminen on LAILLISTA , Tulli valvoo Venäjän ja Suomen rajalla...kuka valvoo Panamaan sijoittaneita ??

Äänestä

Kyllähän Venäjällä on muutakin HALVEMPAA tavaraa....täysin laillista ostaa sieltä vaikkapa autoonsa renkaat. Ruotsinlaivoilla myös halpoja tuotteita....ja Tallinnassa..Ei kaikissa maissa pidä olla SAMAT HINNAT...

Äänestä

Kyllä Kuhmo rahallisesti enempi hyötyy niistä tankkaajista jotka käyvät tankkaamassa
autonsa Venäjällä. Kuhmolaisista mittareista kun tankkaat niin eurot juoksee etelä-Suomeen jokunen sentti jää Kuhmoon. Venäjän tankkaajilta jää puolet litrahinnasta
paikkakunnalle muihin ostoksiin. Että näinkin asian voi ajatella.

Äänestä
  • Näinhän se on. Kaikki tasaverot (esim. arvonlisävero) ja kulutusverot (esim. bensavero) pitäisi poistaa ja siirtyä pelkkään jyrkän progressiiviseen tuloverotukseen. Palkka-, pääoma- ja perintötulot lasketaan yhteen ja summaa verotettaisiin progressiivisesti.

    Näin saataisiin tuloeroja kavennetuksi ja suuren enemmistön ostovoimaa parannettua. Verohallintokin saadaan kevyemmäksi, kun monimutkainen arvonlisäverorumba jätetään pois.

    Verot voi kerätä monella tavalla. Miksei niitä kerättäisi siis yksinkertaisesti ja oikeudenmukaisesti?

    Äänestä

Karjalainen uutisoi nettisivuillaan, että tankkaajien ja muiden päiväkäypäläisten tupakan tuonti loppuu. Niiralan kautta tankkaajat ja muut tuovat Pohjois-Karjalan alueelle noin 1800 kartonkia tupakkaa päivässä! Paljonkohan Vartiuksen kautta tulee. 400-500 kartonkia päivässä alaikäisille ja varusmiehille välitettäväksi.

Äänestä
  • Kun tupakan tuonti loppuu niin jääpä yksi kadehtimisen aihe pois....
    Mutta Kostamuslaiset majoitusliikkeet hykertelevät tulevista yövieraista.
    Taasen löytyy kadehdittavaa kun yövieraat tuovat tupakit,kaljat,viinat,viinit ja
    vielä lopuksi tankkaavat autonsa.
    Että ei meiltä kadehtimisen aiheet lopu.

    Äänestä

Et vastannut, minne tuollainen tupakkamäärä "kaukana" Suomen bensapisteistä asuvilla uppoaa. Noin 150000 kartonkia Vartiuksen kautta 1 vuodessa. Siinähän pitää polttaa jo kahta tupakkia kerralla.

Äänestä
  • (Norttiportti) Tulipa sulle iso murhe ja ihmettelyn aihe ETTÄ MINNE ??
    Kun saat selvitettyä niin saat varmaan hyvän mielen että sitä odotellessa hyvää ja
    savutonta kevään odotusta sinullekin.

    Äänestä

  • Sitten kun tulee keuhkosyöpä venäjän mahorkasta, niin menkää venäjälle syöpähoitoihin. Koska ette maksa verojakaan tupakasta suomeen, niin ei myös hoitoakaan.

    Äänestä

Tupakan tai alkoholin aiheuttamia sairauksia ei pitäisi yhteiskunnan kustantaa ollenkaan.
Jos on varaa polttaa tai juoda, niin on varaa maksaa hoitonsakkin.

Äänestä

Ongelmana on yksinäisyys ja se että elämä potkii päähän. Jotain tasotusta pitäisi saada. Mutta monilla sekin riistäytyy käsistä. Pienissä yhteiskunnallisissa porukoissa jengi on helpompi asetella niin, että jokainen tuntee olevansa omalla paikallaan. Nykyään ongelmana on väärä suuntautuneisuus tai täysi päämäärättömyys. Klaanit olisi ihan hyvä idea, mutta vastahankaisuus johtuu mm. siitä, että ihminen sietää kaikkea, paitsi upouutta ja ikivanhaa. Ja niiden pohjalta keksitään selitykset miksi ei pitäisi...
Nykyajan muoti ilmiö hallinnoilla on luoda kaaosta ja vihaa. Siten tulee heidän toivoakseen sota, ja sitten tulee joku ylevä rauhan tuoja. Ei tässä ole mitään järkeä. Kuka tai ketkä ne härkkii näitä maailman muurahaispesiä? Koska varmaan iso osa kuhmolaisistakin tarttuisi aseisiin, kunhan vihollinen osoitettaisi "virallisia teitä pitkin".

Äänestä

60 senttiä litra

Äänestä

Minä en ole koskaan käynyt Kostamuksessa tai missään Venäjän puolella tankkaamassa enkä koskaan tuonut alkoholia tai tupakkaa Virosta tai Venäjältä, mutta näen kyllä punaista, kun joku, kenellä olisi monin verroin paremmat mahdollisuudet maksaa veronsa, kuin meikäläisellä, yrittää niitä pimittää.
Joten älä sinä k***pää yleistä, äläkä muutenkaan kirjoita asioista, joita et ymmärrä!

Äänestä
  • (aloittajamulkku)
    Siinäpä oli oikein mallikansalainen oikein järjen jättiläinen. Punaista kun näkee on jo aika hankkia Venäjän viisumi ja tutustua naapurimaan tarjontaan. Samalla saa nähdä erilaista kulttuuria ja voi tehdä ostoksia niin saa elintasoa kohotettua maksamattomilla verorahoilla.
    Kyllä se on hyttysen paska erämaassa mitä tankilla käyvät pimittävät (niin sanottuja verorahoja ) Jos verrataan näihin tosi verojärjestelijöihin. Silloin ei puhuta muutamasta eurosta vaan sadoista miljoonista. että pysytään asialinjalla tässäkin keskustelussa.

    Äänestä

Hah, niinku noita voisi verrataan toisiinsa.

Äänestä

Hankin juuri viisumin Venäjälle...alankin käydä tankkaamassa siellä...Rikkaat ostakoot polttoaineensa Suomesta, kun on kerran varaa maksaakkin korkeasta bensasta...

Äänestä

Sekoitetaan asioita keskenään. Verosuunittelu ja yritysten perustaminen ns. veroparatiiseihin EI ole laitonta. Keskustellaan, että se olisi laitonta. Edellyttää, että viranomaisille tehdään asianmukaiset ilmoitukset ja maksetaan kuuluvat verot. Verot, jotka suunnittelun jälkeen täytyy maksaa.Sinällään verosuunittelu, joka johtaa alhaisempaan verotukseen EI ole laitonta. Tankkaaaminen Venäjälläkään ei ole laitonta, mikäli pysytään lain edellyttämissä määrissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ryssävero kirjoitti:

Kyllä se on niin, että on aivan turha metelöidä siitä, että varakkaat henkilöt perustavat veroparatiiseihin yrityksiä tai tilejä. Se on verosuunnittelua, se. Niin pitkään kuin käytte Kostamuksessa tankilla ja ostatte tupakit myös sieltä, tekin olette samaa veronsuunnittelijaporukkaa. Älkää te siis kommentoiko muiden verosuunnittelua niin pitkään, kunnes lopetatte sen oman Kostamusmatkailun. Nyt pulinat pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu